Zamknij
REKLAMA

Jeździsz po Chocianowie bez dokumentów? Koniecznie przeczytaj

07:00, 03.07.2018 | Daniel Wiśniewski
REKLAMA
Skomentuj

Od 1 października kierowcy nie będą musieli wozić przy sobie dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia zawarcia polisy OC. To efekt podpisania ustawy przez ministra cyfryzacji.

Ministerstwo cyfryzacji poinformowało, że szef resortu, Marek Zagórski podpisał już komunikat, dzięki któremu z początkiem października kierowcy nie będą musieli wozić przy sobie dokumentów pojazdu. Podróż samochodem bez dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia posiadania polisy OC nie będzie już karana mandatem.

Na odejście od karania za brak dowodu rejestracyjnego przy kontroli drogowej pozwala przygotowana przez Ministerstwo Cyfryzacji nowelizacja ustawy - Prawo o ruchu drogowym - uchwalona przez Sejm w maju tego roku. Komunikat zostanie wkrótce opublikowany i po 3 miesiącach wejdzie w życie.

- Obowiązek wożenia dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia ubezpieczenia zniknie z prawa. Wierzę, że ułatwi to życie kierowcom - powiedział Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Zmiany wprowadzone przez ministerstwo mają związek z Centralną Ewidencją Pojazdów i Kierowców, tzw. CEPIKiem. Podczas kontroli przeprowadzanej przez policję, straż miejską, czy Inspekcję Transportu Drogowego funkcjonariusze sprawdzą dane dzięki tej aplikacji.

Jak informuje ministerstwo cyfryzacji, zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego wiąże się również ze zmianą dotyczącą zatrzymywania i zwrotu tych dokumentów. Do tej pory dokument był zatrzymywany fizycznie. Od października w przypadku, gdy pojazd nie spełnia wymagań ochrony środowiska, zagraża bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego uprawniony organ odnotuje zatrzymanie dokumentu w systemie informatycznym. Informacja o zatrzymaniu ma być przekazana do Centralnej Ewidencji Pojazdów, a kierujący otrzyma, jak dotychczas, pokwitowanie.

Kierowcy nie są jednak zwolnieni z posiadania innych dokumentów - prawa jazdy i dowodu osobistego. Dowód rejestracyjny nadal pozostaje obowiązującym dokumentem niezbędnym przy załatwianiu formalności m.in. w Stacjach Kontroli Pojazdów, przy sprzedaży auta lub wyjeździe zagranicznym.

(Daniel Wiśniewski)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© chocianow.com.pl | Prawa zastrzeżone