Zamknij
REKLAMA

Uwaga! Nadciąga fala upałów, jak się chronić?

20:13, 30.07.2018 | K.N
REKLAMA
Skomentuj

W ciągu najbliższych dni możemy spodziewać się licznych burz i przelotnych opadów deszczu. Miejscami może spaść nawet do 40 litrów wody na metr kwadratowy. W przeważającym obszarze województwa dolnośląskiego temperatura będzie oscylowała w okolicach 30 stopni, maksymalnie do 34 stopni Celsjusza. 

Chłodny front atmosferyczny, który wkroczył nad Wielką Brytanię w czwartek i dotarł do nas w niedzielę 29 lipca nie przyniesie wielkiego spadku temperatury. Co w zamian? Kłębiące się chmury, a z zachodu na wschód przetoczą się gwałtowne burze z ulewami i gradem. 

Według synoptyków nie nadszedł monsun letni, czyli napływ mas powietrza polarnego morskiego znad Atlantyku, występujący po 20 lipca.  Dlaczego? 

Ponieważ nad Morzem Norweskim i Skandynawią usadowił się mocny wyż, który nie wpuszcza deszczowych wirów powietrza w głąb kontynentu 

-mówi synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek.

Główny Inspektorat Sanitarny przestrzega przed konsekwencjami upałów! 

Ciepło sprzyja spędzaniu czasu na zewnątrz. W tym czasie warto zwrócić szczególną uwagę na zdrowie, ponieważ wysokie temperatury mogą być niebezpieczne! Oto kilka zasad, które warto wprowadzić w życie, gdy temperatura sięga 30 stopni!

Ubranie: jasne, lekkie przewiewne, wykonane z naturalnych tkanin, dobrze przepuszczających powietrze, zapewniające komfort. Dodatkowo nakrycie głowy, które zabezpieczy przed przegrzaniem oraz okulary przeciwsłoneczne. Kremy z filtrem. Cyrkulacja powietrza w zamkniętych pomieszczeniach. Picie systematycznie, najlepiej wody.

Co może się stać? Udar, odwodnienie, oparzenie 

Udar cieplny - Powstaje na skutek przegrzania organizmu. Do sytuacji takiej może dojść w trakcie pracy w gorącym i wilgotnym pomieszczeniu bez przewiewu, podczas długotrwałego przebywania na słońcu. Najbardziej narażone są małe dzieci, u których nie rozwinęły się dostatecznie mechanizmy termoregulacji oraz osoby starsze z dolegliwościami układu krążenia lub zażywające preparaty antyhistaminowe.

Objawy udaru cieplnego:  wysoka temperatura ciała, ból i zawroty głowy nudności i wymioty, zmiany nastroju, zaburzenia widzenia i mowy, szybkie bicie serca, szybkie oddychanie, utrata przytomności

Pierwsza pomoc:
Osobę z oznakami udaru cieplnego odprowadzamy w chłodne lub zacienione miejsce. Podajemy dużą ilość chłodnych płynów w małych porcjach. Stosujemy okłady na głowę i klatkę piersiową z wody lub lodu. Udar cieplny jest stanem zagrażającym życiu. W sytuacji, gdy stan chorego nie wraca szybko do normy należy wezwać karetkę.

Odwodnienie organizmu - Dochodzi do niego w sytuacji, gdy organizm traci więcej wody i elektrolitów aniżeli pobiera. W upalne dni, znacznie szybciej może dojść do odwodnienia, zwłaszcza wtedy, gdy uprawia się sport bądź spędza aktywnie dzień poza domem. Należy pamiętać, że wraz ze wzrostem temperatury oraz w trakcie aktywności fizycznej zwiększa się zapotrzebowanie na wodę a jego wielkość zależy w głównej mierze od masy ciała oraz wieku. Pierwszymi oznakami odwodnienia jest pragnienie. Im większe odwodnienie tym objawy będą bardziej odczuwalne.

Objawy odwodnienia: ból głowy, rozdrażnienie, brak koncentracji, suche oczy, napięta sucha skóra.

Regularne picie wody, najlepiej niegazowanej jest kluczowe do zachowania dobrego samopoczucia i odpowiedniego nawodnienia. 

Oparzenia słoneczne - powstają na skutek ekspozycji skóry na słońce. Skóra staje się wówczas czerwona, wrażliwa i nierzadko pokryta pęcherzami. Najbardziej narażone na oparzenia są osoby o jasnej karnacji, jednak podczas upalnych dni może przydarzyć się każdemu.

Najlepszym sposobem zapobiegania poparzeniom słonecznym jest umiar i rozsądek w korzystaniu z kąpieli słonecznych. Należy używać preparatów z filtrem przeciwsłonecznym. W godzinach od jedenastej przed południem do drugiej po południu promienie słoneczne są najsilniejsze, dlatego czas ten najlepiej spędzić w cieniu. W przypadku poparzeń lekkich, pierwszego stopnia, czyli gdy nie ma żadnych pęcherzy na skórze, możemy łagodzić dolegliwości chłodną wodą lub specjalnie do tego celu przeznaczonymi preparatami z apteki. W przepadku oparzeń rozległych najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Upał stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, zwłaszcza dla dzieci i osób w podeszłym wieku, oraz osób cierpiących na przewlekłe schorzenia! Jeśli widzimy, że ktoś zachowuje się nienaturalnie, ma problem z mówieniem lub poruszaniem się - niezwłocznie zadzwońmy po pogotowie 112 !

(K.N)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© chocianow.com.pl | Prawa zastrzeżone