Zamknij
REKLAMA

Na chocianowskich działkach trzymają psy bez wody i na krótkiej uwięzi! Sprawą zajmuje się policja

14:58, 10.10.2018 | K.N
REKLAMA
Skomentuj

Z początkiem października Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami podjęło interwencję dotyczącą psów z ogrodów działkowych ROD "Stokrotka" w Chocianowie. Zgłoszenia były jednoznaczne - właściciele dwóch działek utrzymują psy na zbyt krótkiej uwięzi i nie spuszczają ich w celach socjalizacyjnych. Zachodzi też podejrzenie, że jeden z psów może być bity.

Podczas interwencji, na działce nie było właścicieli zwierząt, więc nie było możliwości szczegółowej kontroli warunków takich jak: dostępu do wody, stanu bud, dokładnej długości łańcuchów, z daleka jednak można było stwierdzić, że są one za krótkie. Na drugiej z działek jest utrzymywany pies, także na stałej i  zbyt krótkiej uwięzi, długości około 1 metr, bez stałego dostępu do wody. Psy nie wyglądały na wychudzone, ani chore, więc nie było podstaw do odebrania zwierząt, ale długość łańcucha i otoczenie psów pozostawiało wiele do życzenia, co więcej było to niezgodne z obowiązującymi przepisami. Dodatkowo Regulamin ROD zabrania stałego utrzymywania psów na działkach. - powiedziała Patrycja Dyko Inspektor TOZ w Polsce.  

Inspektorzy Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami skierowali zawiadomienie do Komendy Powiatowej Policji w  Polkowicach, w celu ustalenia danych osobowych właścicieli, by wszcząć postępowania w sprawie popełnienia wykroczenia, z art. 9 Ustawy o ochronie zwierząt, przez właściciela psów pierwszej i drugiej działki oraz popełnienia przestępstwa, z art. 6 Ustawy o ochronie zwierząt, przez właściciela drugiej działki. 

Jak potwierdził Oficer Prasowy, st. sierż. Przemysław Rybikowski: Do Komendy Powiatowej Policji w Polkowicach wpłynęły zawiadomienia dotyczące podejrzenia naruszenie przepisów Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o ochronie zwierząt tj. łamania obowiązków utrzymywania zwierząt domowych oraz znęcania się nad zwierzętami na terenie Rodzinnych Ogródków Działkowych "Stokrotka" w Chocianowie. Czynności w tej sprawie będą prowadzić policjanci Komendy Powiatowej Policji w Polkowicach.

Do Urzędu Miasta i Gminy Chocianów został wystosowany także wniosek o czasowe odebranie zwierzęcia właścicielowi psa z drugiej działki (na podstawie art. 7 Ustawy o ochronie zwierząt).

Zarząd ROD "Stokrotka" został poinformowany o złożeniu zawiadomień w sprawie psów. Zapytany o regulamin ROD, który zabrania utrzymywania na stałe psów na działkach odpowiedział, że: 

Zarząd otrzymał takie zgłoszenie pierwszy raz i jeśli faktycznie psy są utrzymywane na działce na stałe, będą musieli zastanowić się nad wypowiedzeniem właścicielom psów umów do korzystania/użytkowania działek.

(K.N)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (1)

To porażka ale oprócTo porażka ale opróc

0 0

Konwencja wyborcza Pana Kulczyńskiego. 18:00, 14.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© chocianow.com.pl | Prawa zastrzeżone