Zamknij
REKLAMA

Będzie łatwiej zdać egzamin na prawo jazdy? Szykują się istotne zmiany

15:00, 03.02.2019 | Klaudia Łączkowicz
REKLAMA
Skomentuj

Z czwartkowego wydania „Rzeczypospolitej” dowiadujemy się, że minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zapowiedział zmiany dla kandydatów na kierowców i dla tych, którzy prawo jazdy już mają. Mają one nie tylko ułatwić start początkującym kierowcom, ale też pomóc pozostałym właścicielom aut.

Ministerstwo Infrastruktury chce przede wszystkim „zabrać” egzaminy na prawo jazdy Wojewódzkim Ośrodkom Ruchu Drogowego i oddać je egzaminatorom zatrudnionym przez wojewodę. Poza tym kursanci mają mieć możliwość doskonalenia jazdy u boku opiekuna. Celem zmian jest poprawa bezpieczeństwa ruchu i wyników egzaminów na prawo jazdy.

Ministerstwo chce także wprowadzenia zmian dla pozostałych właścicieli aut, czyli np. wycofanie karty pojazdu i nalepek kontrolnych. W dodatku nie trzeba będzie wymieniać tablicy rejestracyjnej po zakupie używanego auta z innej miejscowości. Ma to być odciążenie kierowców od dodatkowych kosztów. Jak mówi minister w całej reformie jest zamysł poprawienia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a także zdawalności egzaminów na prawo jazdy.

W 2018 roku po raz pierwszy (po egzaminie) wydano aż 956 sztuk praw jazdy mieszkańcom powiatu polkowickiego, w tym w przybliżeniu 134 sztuki mieszkańcom Chocianowa.

O wyrażenie swojego zdania na ten temat został również poproszony w rozmowie z „Rzeczypospolitą” Mariusz Sztal, wieloletni egzaminator. W jego opinii od wyniku egzaminu na prawo jazdy zależy wiele czynników. Może być to np. umiejętność samego zdającego, infrastruktura drogowa i sytuacja na drodze, a nawet, to czy zdający jest wyspany.

Z kolei Klaudia Podkalicka, kierowca rajdowy uważa, że z egzaminatorami z ośrodków WORD bywa bardzo różnie i zauważa, że coraz częściej swoją uwagę skupiają oni na nauczeniu zdającego jak zdać egzamin, a nie na uczeniu bezpiecznej i prawidłowej jazdy.

Cały czas czekamy jeszcze na wprowadzenie nowości dla młodych kierowców, zapowiedzianych w zeszłym roku czyli: okresu próbnego, jazdy z listkiem klonowym na szybie, a także monitoring poczynań za kółkiem.

(Klaudia Łączkowicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© chocianow.com.pl | Prawa zastrzeżone