Zamknij
REKLAMA

Nie musisz już składać PIT-a! Fiskus wszystkie rozliczenia zrobi sam

14:55, 15.02.2019 | K.N
REKLAMA
Skomentuj

Od dziś pierwszy raz w historii fiskus przygotował i udostępnił dla podatników rozliczających się na formularzach PIT- 37 i PIT- 38 gotowe zeznanie podatkowe. Są to informacje od pracodawców, dane z ubiegłorocznych zeznań, takie jak numer rachunku bankowego, ulga na dzieci czy dane organizacji pożytku publicznego.

Na portalu podatki.gov.pl zostało udostępnione podatnikom zeznanie roczne w dwóch najbardziej popularnych formularzach. Deklarację z automatu wypełnił urząd skarbowy i nie trzeba w tym celu składać specjalnego wniosku.

Formularz e-PIT zawiera nie tylko informacje od pracodawcy, lecz także dane z ubiegłorocznych zeznań podatkowych czy numer konta bankowego podatnika. W zeznaniu automatycznie jest również uwzględniona ulga na dzieci. Jeżeli dane okażą się nieaktualne, można je samodzielnie zmienić. Darmowa usługa umożliwia także przekazanie 1 proc. podatku dochodowego na organizację pożytku publicznego. 

Przygotowane zeznanie można sprawdzić od 15 lutego do 30 kwietnia 2019 roku.

W tym celu należy zalogować się w serwisie podatki.gov.pl, (wybrać usługę Twój e-PIT), wpisując swoje dane, takie jak PESEL, NIP i datę urodzenia, a także kwotę przychodu z deklaracji za 2017 rok, i kwotę przychodu z jednej z informacji od pracodawców za 2018 rok ( np. PIT 11 ). Można również zalogować się używając profilu zaufanego. - Po zalogowaniu można zaakceptować zeznanie bez zmian i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru ( UPO ) lub uaktualnić dane zawarte w zeznaniu np. zmienić organizację pożytku publicznego, sposób rozliczenia na wspólny z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci, rachunek bankowy i ulgę na dzieci, a także samodzielnie dodać inne odliczenia np. darowiznę na cele krwiodawstwa, kultu religijnego, wydatki na cele rehabilitacyjne lub z tytułu użytkowania internetu, czy wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego ( IKZE ), następnie zaakceptować zmienione zeznanie i pobrać UPO. Można też odrzucić przygotowane zeznanie i rozliczyć się samodzielnie w innej formie niż usługa Twój e-PIT, wtedy przygotowane przez urząd zeznanie nie będzie brane pod uwagę. 

Jeżeli nie złożymy zeznania samodzielnie, ani przez usługę Twój e-PIT, czyli nic nie zrobimy wówczas 30 kwietnia rozliczenie przygotowane przez urząd zostanie uznane za złożone.

Warto również zaznaczyć, że od tego roku termin zwrotu nadpłaty podatku dochodowego w przypadku zeznań wysyłanych elektronicznie to 45 dni.

(K.N)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© chocianow.com.pl | Prawa zastrzeżone