Zamknij
REKLAMA

Komu najbardziej może zależeć na oderwaniu gminy Chocianów od powiatu polkowickiego?

11:52, 08.03.2019 | K.N
REKLAMA
Skomentuj

Radny Artur Wandycz włożył kij w mrowisko. Nie milkną echa jego środowej wypowiedzi dla Telewizji Regionalnej w której oświadczył: 

W ciągu trzech miesięcy z powiatem lubińskim udało nam się zorganizować darmową komunikację (…) Jeżeli chodzi o powiat polkowicki nie ma żadnych odzewów. (…) Mieszkańcy zgłaszali mi takie problemy: czy możemy wrócić do powiatu lubińskiego?

Głos w sprawie zabrał były burmistrz Chocianowa, Roman Kowalski, mówiąc, że "Argumenty, które przedstawił radny Wandycz są żenujące". Dzisiaj pojawiło się też oświadczenie Wiceprzewodniczącej Rady Powiatu Polkowickiego Marianny Kowalskiej, w którym czytamy: 


Drodzy Mieszkańcy Miasta i Gminy Chocianów

Jako wieloletnia mieszkanka naszej gminy oraz radna Rady Powiatu Polkowickiego obecnej kadencji, czuję się zobowiązana do zajęcia stanowiska, wobec pojawiających się informacji w lubińskich mediach.
Każdy z Państwa, który bacznie obserwuje chocianowską scenę polityczną wie, że temat zmiany powiatu przez naszą gminę nie jest tematem nowym, który pojawił się nagle. Już podczas ostatniej kampanii wyborczej, przed wyborami samorządowymi w zeszłym roku, pojawiały się informacje iż kandydatura Pana Tomasza Kulczyńskiego, ma być wstępem do rozpoczęcia procedury wystąpienia naszej gminy z powiatu polkowickiego, po wygranych przez niego wyborach. W kampanii temat ten pojawiał się bardzo często. Z jednej strony przeciwnicy takiego rozwiązania starali się udowodnić, że powiat polkowicki dobrze wywiązuje się ze swoich zadań względem gminy, zwolennicy zaś wrzucali m.in. zdjęcia zaśnieżonych dróg lub piaskarek, starając się udowodnić, że w sąsiednim powiecie lubińskim będzie się wiodło naszej gminie lepiej. Sam ówczesny kandydat na burmistrza, Tomasz Kulczyński, wydał specjalne materiały wyborcze na których dementował iż jego celem jest oderwanie gminy Chocianów od powiatu polkowickiego. Jak widać po 3 miesiącach, deklaracje przedwyborcze powoli zaczynają zderzać się z rzeczywistymi zamiarami. 
Należy zadać sobie drodzy mieszkańcy jedno zasadnicze pytanie. Komu najbardziej obecnie może zależeć na oderwaniu gminy Chocianów od powiatu polkowickiego? Czy ktokolwiek podaje jakiekolwiek sensowne argumenty za takim posunięciem? W materiale przedstawionym przez TV Regionalna, namawiać do takiego posunięcia stara się radny Artur Wandycz.
Radny w materiale, narzeka na stan dróg powiatowych, jakie znajdują się na terenie naszej gminy, oświetlenie przystanków, czy stan rowów. Każdy kto jechał drogą powiatową przez Szklary Dolne, a chwilę później wjeżdżał do Szklar Górnych, wie w którym powiecie stan dróg jest gorszy.
Samo stwierdzenie pojawiające się w materiale filmowym TV Regionalna, mówiące o ‘powrocie’ naszej gminy do powiatu lubińskiego, jest sporym nadużyciem. Dlaczego? Ponieważ nasza gmina do powiatu lubińskiego de facto nigdy nie należała. Co prawda, do 1975 roku byliśmy w granicach ówczesnego powiatu lubińskiego, ale to były czasy PRL, kiedy władza i kompetencje powiatu nijak się miały do tych dzisiejszych. Wówczas nie istniał samorząd, samodzielnie decydujący o kierunkach rozwoju i planowaniu lokalnych inwestycji, a co najwyżej lokalne struktury władzy PAŃSTWOWEJ, która w tamtych czasach decydowała o wszystkim. Jak można porównywać tamten powiat lubiński z obecnym? Ma to na celu, w mojej opinii, manipulację nieświadomą częścią społeczeństwa, która o takich rzeczach nie ma pojęcia.
Ile razy trzeba pokazywać mieszkańcom naszej gminy, jak powiat polkowicki dba o drogi powiatowe, jak finansuje szkoły średnie, które mu podlegają? Głównie powinniśmy pamiętać tu o wsparciu jakie otrzymywał od powiatu polkowickiego nasz chocianowski Zespół Szkół. 
Czy powiat lubiński realizuje te zadania w swoich granicach lepiej? Ile już w czasie kampanii wyborczej było przykładów tego jak w powiecie lubińskim zamykane były szkoły średnie lub próbowano je zamykać. W ostatnich dniach na sesji Rady Powiatu Lubińskiego podjęto decyzję o połączeniu II Liceum Ogólnokształcącego z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych oraz wchłonięcia III LO w struktury Zespołu Szkół nr 2. Czy takiego powiatu chcemy? 
Na koniec proszę zapoznać się z zadaniami każdego powiatu, jakie nakłada na te jednostki ustawa z dnia 5 czerwca 1998 roku o samorządzie powiatowym.
Powiat, zgodnie z art. 4 wykonuje określone ustawami zadania publiczne o charakterze ponadgminnym w zakresie:

• edukacji publicznej,
• promocji i ochrony zdrowia,
• pomocy społecznej,
• polityki prorodzinnej,
• wspierania osób niepełnosprawnych,
• transportu zbiorowego i dróg publicznych,
• kultury i ochrony dóbr kultury,
• kultury fizycznej i turystyki,
• geodezji, kartografii i katastru,
• gospodarki nieruchomościami,
• administracji architektoniczno-budowlanej,
• gospodarki wodnej,
• ochrony środowiska i przyrody,
• rolnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego,
• porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli,
• ochrony przeciwpowodziowej, przeciwpożarowej i zapobiegania innym nadzwyczajnym zagrożeniom życia i zdrowia ludzi oraz środowiska,
• przeciwdziałania bezrobociu oraz aktywizacji lokalnego rynku pracy,
• ochrony praw konsumenta,
• utrzymania powiatowych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz obiektów administracyjnych,
• obronności,
• promocji powiatu,
• współpracy z organizacjami pozarządowymi.
Proszę sobie zatem odpowiedzieć, czy w którymkolwiek z tych podpunktów, powiat lubiński będzie lepiej wypełniał swoje zadania niż powiat polkowicki? Powód tych działań, może być zupełnie inny niż chęć poprawy sytuacji w gminie Chocianów. Oderwanie naszej gminy od powiatu polkowickiego, może skutkować również zlikwidowaniem powiatu polkowickiego, a co za tym idzie przejęcia części terenów po tym powiecie przez powiat lubiński. Muszą Państwo wiedzieć, że każda gmina, każdy powiat to też pieniądze w postaci podatków, które w przypadku likwidacji jednego z powiatów, musiałyby trafić w inne miejsce. Podobną sytuację obserwujemy obecnie w konflikcie pomiędzy władzami miastami Lubin oraz gminy Lubin, której część miasto chce ‘wchłonąć’ w swoje granice. Proszę Was, drodzy mieszkańcy, abyście pamiętali o tych wszystkich rzeczach, gdy ktoś zaproponuje nam zmianę powiatu po raz kolejny, ponieważ sensownych przesłanek z punktu widzenia naszej gminy, ku temu, nie ma.

Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Polkowickiego
Marianna Kowalska

(K.N)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.)

Komentarze (14)

Mieszkaniec Mieszkaniec

11 4

Kasa kasa kasa. Kłamie się dla kasy.
Kowalski wróć :-) 12:18, 08.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DarekDarek

4 6

Jak się przeniesiemy do Lubina to będzie darmowa komunikacja i nie będziemy płacić podatków jak w gminie Lubin 13:26, 08.03.2019

Odpowiedzi:5
Odpowiedz

Jasne ciasne Jasne ciasne

4 5

S...ały muchy będzie wiosna. Za darmo to nawet w mordę byś nie dostał kolego.
Won do Lubina jak coś się nie podoba. My się nigdzie nie wybieramy.
14:26, 08.03.2019


DarekDarek

5 3

Mieszkałem w Lubinie i były same plusy w tej gminie nic się nie dzieje proszę spojrzeć ile pozyskała Ścinawa ze środków unijnych A co do won to podaj adres cwaniaczku to pogadamy w cztery oczy
16:39, 08.03.2019


Darek ZapraszamDarek Zapraszam

3 0

Plac wolności czyli rynek nad bankiem proszę podać godzinę odwiedzin 16:47, 08.03.2019


DarekDarek

2 0

Dawaj ziomuś na 19 pod aliorem 17:55, 08.03.2019


DarekDarek

0 0

Jasne ciasne okazało się ciasne trzęsące czemuś ziomuś nie przyszedł :-) Pamiętaj że każdego można namierzyć po IP :-) także te won to możesz sobie wsadzić wiesz gdzie 12:13, 09.03.2019


PabloPablo

8 3

W utrzymaniu swoich interesów człowiek jest zdolny do wszystkiego. I tak właśnie się dzieje. Żenada. 15:18, 08.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

goścgośc

5 3

W roku 2019 rząd przeznaczył ogromne pieniądze , dotacje do gminnych dróg , na co burmistrz czeka ,do roboty.A nie za propagandę , i zabawy ,zresztą wszystko pod publiczkę. Dajecie za przykład Ścinawę , pokażcie i wy na co was stać. 16:58, 08.03.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

MarjanMarjan

1 0

Zgadzam się w całej rozciągłości, istnieje rządowy program dotyczący rozwoju dróg lokalnych w 2019 r. Do dzieła Panie Burmistrzu wraz ze swoją ekipą , pisać odpowiednie wnioski i zrobić coś z tymi drogami lokalnymi. W tej chwili trzeba 20km od Chocianowa odjechać żeby dalej przez cały kraj poruszać się po dobrych drogach bo na wyjeździe z Chocianowa w każdym kierunku telepawka. Czas najwyższy to zmienić bo poprzednie ekipy nie były tym wcale zainteresowane. 13:38, 11.03.2019


SkibikSkibik

3 3

A kim jest Kowalska ?:)
Bo nie znam 17:07, 08.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Artur wandyczArtur wandycz

3 1

Proszę zapoznać się z historią naszej miejscowości i Gminy i czasookresem zmian terytorialnych https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Chocianów_(gmina) 18:35, 08.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

johnjohn

6 2

To co Pani pisze to bzdura, zrobić referendum i po krzyku 18:37, 08.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

FaktyFakty

3 0

Prosimy nie o artykuły z ustawy tylko o konkretnie wymienione zadania wykonane przez powiat. Hm chyba chodnik na trzebnickiej. No faktycznie dużo. 20:21, 08.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© chocianow.com.pl | Prawa zastrzeżone