Zamknij

PWK potrzebuje więcej członków rady nadzorczej by pozyskiwać fundusze?

09:59, 14.05.2019 K.N Aktualizacja: 19:44, 14.05.2019
Skomentuj

Przedsiębiorstwo Wodociągowo-Kanalizacyjne sp. z o.o. w Chocianowie bardzo chętnie publikuje oświadczenie, ale do poinformowania mieszkańców o chęci powiększenia rady nadzorczej PWK raczej się nie kwapiło. 

Dzisiaj na oficjalnej stronie Chocianowa pojawiło się oświadczenie PWK w którym czytamy: 

Szanowni Państwo,

W związku z opublikowanymi w dniu 29.04.2019 r. na portalu www.chocianow.com.pi informacjami, dotyczącymi zmian w umowie spółki - Przedsiębiorstwa Wodociągowo-Kanalizacyjnego sp. z o.o. w Chocianowie w zakresie ilości członków rady nadzorczej oraz wypowiedziami przedstawicieli opozycji, iż podobno istnieją plany prywatyzacji PWK sp. z o.o., Zarząd Przedsiębiorstwa Wodociągowo-Kanalizacyjnego sp. z o.o. z całą stanowczością oświadcza, iż nie ma i nie było planów czy nawet zamiaru prywatyzacji PWK sp. z o.o. Twierdzenia przedstawiane przez środowiska opozycyjne, a odnoszące się do rzekomych planów prywatyzacji PWK sp. z o.o. w sposób rażący mijają się z prawdą oraz stanem faktycznym. Wskazać należy, iż wyłącznym zamiarem przedstawienia takich twierdzeń jest chęć wprowadzenia mieszkańców Gminy w błąd i wywołania wśród nich niepokoju. W konsekwencji twierdzenia te mają charakter pomówień i insynuacji. Zarówno właściciel Spółki (Gmina Chocianów), jak i organ zarządczy i nadzorczy PWK sp. z o.o., mają przede wszystkim na względzie istotę publicznej funkcji jaką pełni Spółka i jakie obowiązki wykonuje na rzecz mieszkańców Gminy. Dlatego też zasadnym jest, aby właścicielem (w całości) PWK sp. z o.o. pozostała Gmina Chocianów.

Czy to już stało się normą, że przedstawiciele podległych burmistrzowi jednostek próbują zdyskredytować działania radnych opozycji, poprzez publikacje wszelakich oświadczeń? Zarząd Przedsiębiorstwa Wodociągowo-Kanalizacyjnego tak się rozpędził w swoim oświadczeniu, że nawet potwierdził nasze informacje o tym, że rada nadzorcza PWK może się powiekszyć z 3 do 5 osób.

Odnosząc się do kwestii zmiany umowy Spółki w zakresie dopuszczalnej ilości członków Rady Nadzorczej wskazać należy, że czynność ta ma charakter wyłącznie formalny i jest stosownym uprawnieniem właścicielskim wynikającym z art. 215 § 1 Kodeksu Spółek Handlowych. Możliwość zwiększenia liczby członków Rady Nadzorczej związana jest tylko i wyłącznie z zamiarem rozwoju Spółki, w szczególności aplikowania o pozyskanie funduszy na przyszłe inwestycje, w tym rozbudowa sieci kanalizacyjnej. Dlatego też nieprawdziwe jest twierdzenie cyt. „powiększenie składu rady nadzorczej ma na celu by burmistrz mógł zatrudnić swoich kolesi i znajomych" i rażąco mija się z prawdą. Teza ta stawiana przez radnych opozycyjnych ma na celu zdyskredytowanie nowo wybranych władz samorządowych Gminy Chocianów. Dalsze kłamliwe twierdzenia przedstawicieli opozycji o planach prywatyzacji PWK sp. z o.o będę zwalczane na drodze prawnej.

Komentarzem do oświadczenia PWK niech będzie wpis jednej z mieszkanek Chocianowa, która na Facebooku napisała: 

Wstyd takie coś podpisywać... Zwiększa się liczbę członków rady nadzorczej do aplikowania o fundusze na inwestycje? A dotychczasowi nowi członkowie co robią? Pozyskują czy tylko figurują?

Przypomnijmy 18 kwietnia 2019 roku do Sądu Rejonowego dla Wrocławia Fabrycznej, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego wpłynęło pismo z PWK dotyczące zmiany umowy spółki  w paragrafie 16  ust. 1  oraz podwyższenie kapitału. 

Wspomniany paragraf mówi: 

Rada Nadzorcza składa się z trzech członków, powoływanych i odwoływanych przez Zgromadzenie Wspólników. 

Spółka podległa burmistrzowi Kulczyńskiemu chce dokonać zmian i wnioskuje o wprowadzenie zapisu, który umożliwia powiększenie rady nadzorczej.

Rada Nadzorcza składa się z trzech do pięciu członków, powoływanych i odwoływanych  przez Zgromadzenie Wspólników czytamy w piśmie które dotarło do Sądu we Wrocławiu.

Już teraz w skład rady nadzorczej Przedsiębiorstwa Wodociągowo-Kanalizacyjnego wchodzą dobrzy znajomi burmistrza Kulczyńskiego.  Na samym początku funkcja przewodniczącego PWK przypadła Marcinowi Białkowskiemu, który wcześniej z włodarzem Chocianowa zasiadał w Radzie Miejskiej w Lubinie, gdzie radnym był Kulczyński a Białkowski wiceprzewodniczącym. W wyborach samorządowych Białkowski startował na wójta gminy Lubin pod szyldem Bezpartyjnych Samorządowców, przegrał z Tadeuszem Kielanem.

W gronie członków rady nadzorczej Przedsiębiorstwa Wodociągowo - Kanalizacyjnego znalazł się też kolega Kulczyńskiego z biura prawnego Starostwa Powiatowego w Lubinie oraz koleżanka, którą burmistrz mógł znać z Okręgowej Izby Radców Prawnych z Wałbrzycha. W styczniu Białkowskiego, który zrezygnował z funkcji przewodniczącego rady nadzorczej PWK, zastapił Krzysztof Tarka

(K.N)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

koalicjantkoalicjant

3 0

Na drodze prawnej będą dalsze kłamliwe informacje o chęci sprzedaży zwalczane? Na szczęście groźba dotyczy jedynie przedstawicieli opozycji. Ani ja przedstawiciel, ani opozycja, informuję więc, że sprzedaż PWK jest możliwa i mówi się o tym. 13:10, 14.05.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

EwaEwa

3 0

Do tego powoli dążą. Przecież jeszcze nie wszyscy radni obsadzeni na posadkach. Obecnie nie mogą pracować w jednostkach gminy jeśli są radnymi. Gdy PWK będzie sprywatyzowane to już tak. 15:28, 14.05.2019


reo
0%