Zamknij
REKLAMA

Konserwator Zabytków wkracza do akcji! Chodzi o Dni Jagody w Parku

19:02, 19.06.2019 | K.N
REKLAMA
Skomentuj

Czy to będą wyjątkowe Dni Jagody? Przynajmniej tak twierdzi burmistrz Chocianowa, Tomasz Kulczyński, który od kilku dni opowiada, zachwala i zaprasza na jagodowe święto do Parku Miejskiego w Chocianowie, gdzie w sobotę 29.06, na scenie zagrają gwiazdy Disco Polo, a w niedzielę 30.06 gwiazdy estrady. 

Pomimo sporego oburzenia mieszkańców Chocianowa, burmistrz Kulczyński uparł się aby tegoroczne święto zorganizować nie jak to było ostatnio na stadionie, tylko właśnie w Parku Miejskim. 

Wyraz swojego niezadowolenia mieszkańcy gminy Chocianów dali w sondzie, którą zorganizowaliśmy na naszym Facebook-u. W głosowaniu wzięło udział, aż 800 osób (każdy widoczny z imienia i nazwiska) z czego 643 osoby zagłosowały za tym aby jagodowa impreza odbyła się na stadionie, a zaledwie 157 osób chce bawić się w Parku. Nawet radni z klubu Razem dla Chocianowa wystosowali apel o powstrzymanie niszczenia przyrody w zabytkowym Parku Miejskim!

Teraz sprawą organizacji Dni Jagody w Parku Miejskim w Chocianowie, zainteresował się Dolnośląski Konserwator Zabytków, który w zeszłym tygodniu wysłał do burmistrza Tomasza Kulczyńskiego pismo w sprawie imprez na terenie zabytkowego Parku. 

Na wstępie konserwator przypomina burmistrzowi, że  Park w Chocianowie jest zabytkiem:

W myśl art. 3 pkt 1 Ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. z 2018 r., poz. 2067 t.j.), a na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 1 g ww. ustawy podlega opiece i ochronie bez względu na stan zachowania oraz, że Park w Chocianowie został wpisany do rejestru zabytków pod numerem A/3507/182 decyzją wojewódzkiego konserwatora zabytków z dnia 31.05.1956 r.

W związku z tym zabytkowe założenie parkowe to miejsce sprzyjające ludzkim kontaktom, ciszy i świadomości natury. Są jednak rzadkie okazje, kiedy obiekt może być przystosowany do uroczystości, i wtedy warunki przyjęcia przez ogród zabytkowy takich okazjonalnych funkcji powinny być jasno zdefiniowane poprzez planowanie takich imprez i określenie bezpiecznej ich liczby, aby zapobiec naruszeniu historycznej struktury. 

Dolnośląski Konserwator Zabytków podkreśla też, że zagrożenie dla Parku stanowi dodatkowe wyposażenie stosowane na imprezach, naświetlenie i nagłośnienie, zbyt duża liczba uczestników, a zbyt duża komercjalizacja może zagrażać zabytkowej strukturze.

Jak zauważył Leszek Dobrzyniecki, Kierownik Delegatury w Legnicy: Gmina Chocianów posiada inne tereny, na których w latach wcześniejszych organizowane były imprezy.

To właściciel jest odpowiedzialny za stan zachowania zabytkowego założenia Parkowego i to on będzie ponosił prawne konsekwencje za ewentualne zniszczenia na terenie zabytkowego Parku. 

W wytycznych dotyczących standaryzacji działań konserwatorskich w odniesieniu do zabytków zieleni sporządzonym na potrzeby realizacji „ Krajowego Programu Ochrony Zabytków i opieki nad Zabytkami na lata 2014-2017” opracowanym przez zespół pod kierownictwem prof. PK. dr. hab. inż. arch. Zbigniewa Myczkowskiego czytamy 

Ogród historyczny funkcjonuje w określonym otoczeniu i jako taki powinien być chroniony. Zmiany jego fizycznego środowiska, które mogą zagrażać historycznemu charakterowi i równowadze ekologicznej musza być zabronione”.
Dodatkowo jak wskazuje Międzynarodowa Karta Ogrodów IFLA-ICOMOS (Florencja 1981r.) ogród jest miejscem ciszy i spokoju sprzyjającym bliskiemu współżyciu z naturą. Rola ta, którą spełnia w codzienności jest przeciwieństwem tej jaka pełni wyjątkowo jako miejsce zabaw i rekreacji. Należy więc zapewnić takie warunki odwiedzania ogrodów historycznych, aby dopuszczalna w drodze wyjątku zabawa służyła podniesieniu jego walorów, a nie jego degradacji lub wynaturzenia. Karta wskazuje również, że należałoby stworzyć w bliskości Parku tereny tereny przeznaczone do zabaw ruchliwych i gwałtownych oraz tereny sportowe tak aby odpowiadając na tego rodzaju zapotrzebowanie nie szkodzić konserwacji ogrodów i miejsc o historycznym znaczeniu.

Jak podkreślił Wojewódzki Konserwator Zabytków w piśmie do Kulczyńskiego

W tak cennym założeniu parkowym w Chocianowie nie należy organizować imprez, które wymagają ustawiania dodatkowego sprzętu. A jeżeli już taki zamiar jest należy bezwzględnie zamierzenie to uzgodnić z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków - Kierownikiem WUOZ Delegatury w Legnicy.

Odpowiedzi ze strony Urzędu Miasta i Gminy w Chocianowie, Konserwator Zabytków jeszcze nie otrzymał. 
Z naszych informacji wynika, że prace nad organizacją Dni Jagody w Parku trwają w najlepsze. Przed zabytkowym pałacem zostały podcięte gałęzie drzew oraz skoszona trawa. 

Z apelem o uszanowanie zabytkowego Parku w Chocianowie, zwrócił się do burmistrza, radny Norbert Piotrowski, który zauważył:

Zarówno ja, jak i mieszkańcy, z którymi rozmawiam na co dzień jesteśmy zdania, że stadion to właściwe miejsce z wielu względów, a co najważniejsze dla naszych mieszkańców i innych uczestników festynu – bezpieczniejszym i bez szkody dla zwierząt i przyrody. 
Stawiał Pan dobro i głosy mieszkańców ponad własne, to dlaczego nie chce Pan wysłuchać mieszkańców i zgodnie z ich wolą, z ich prośbami zorganizować Nasze lokalne święto w miejscu, które było już tradycją tego święta i w którym chcą mieszkańcy - zwrócił się za pośrednictwem Facebooka, do burmistrza -Norbert Piotrowski. 

Jeśli jednak burmistrz Chocianowa postawi na swoim i bez zgody konserwatora zabytków zorganizuje Dni Jagody w zabytkowym Parku, to każdy z mieszkańców Chocianowa, który zauważy dewastację zabytkowych terenów, może o tym fakcie poinformować Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków Delegatura w Legnicy ul. Zamkowa 2, tel. (76) 7213110 lub e–mail: [email protected]

 

(K.N)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (11)

ErykEryk

11 6

Śmiać mi się chce jak widzę co tu jest napisane.Dla przypomnienia Pan Piotrowski robił dzień dziecka w parku i nikomu nie przeszkadzalo😆😆😆 a teraz nagle park jest złym miejscem 😆😆😆😆Opozycja Pana kulczynskiego robi wszystko aby najlepsza impreza miasta była zepsuta 20:20, 19.06.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

wyborcawyborca

0 2

Tylko ile trwa impreza z okazji dnia dziecka ,a ile z okazji dnia jagody? kto widział żeby po nocy grała muza po nocy?

/ 23:15, 21.06.2019


Do Eryka Do Eryka

6 5

Eryk pomyśl odrobinę,jeżeli nie myślisz to poczytaj trochę albo popytaj .......Dzień Jagody będzie imprezą masową..... chyba że nie zgłoszą tego jako imprezy 👍masowej ....Pan Piotrowski nie robił tak dużej imprezy!to ma być najlepszą impreza w województwie więc spodziewajmy się tłumów .......oby nie doszło do żadnej tragedii 20:31, 19.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

IgaIga

4 4

Zapowiada się fajna impreza i supeeeer gwiazdy .....ale fakt może być tam niebezpiecznie,blisko ruchliwa ulica,a skoro park to zabytek to nie widzę tych TOI TOI ........trochę wstyd 20:33, 19.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MartaMarta

4 7

Do DoEryka
Serio? Dni Jagody najlepsza imprezą w województwie? Współczuję Ci, skoro taki masz na to pogląd 🤣 nie wiem na jakich imprezach bywales/las ale wnioskuję, że na słabych. 21:03, 19.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

EkologEkolog

2 4

A co z moimi wiewiórkami, ptakami?!!! Tomek, nie datuje co tej nocy... Znaczy Józek...
21:32, 19.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Wszystkich przyjacieWszystkich przyjacie

4 0

Oanie Nosel proszę o dokument od konserwatora. Co byśmy mogli koalicje atakować. 13:24, 21.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ApelApel

3 2

Szanowny Burmistrzu Miasta i Gminy Chocianow
W imieniu swoim i Mieszkancow Naszej malej Ojczyzny bardzo prosze jeszcze raz zastanowic sie i pochylic nad naszymi apelami, naszymi prosbami, nad naszym zdaniem. bo w koncu zdanie mieszkancow jest dla Pana najwazniejsze, prawda? Dlatego po raz kolejny zwracamy sie do z prosba Pana o odstapienie od swojego planu urzadzenia Swieta Jagody 2019 w Parku Miejskim. Nasz Park Miejski jest jeden, jedyny i niepowtarzalny, to miejsce wyjatkowe, zaslugujace na najwieksza ochrone i najwyzszy szacunek. Czy Pan wie, ze park zajmuje powierzchnie 13,42 ha i ma glownie charakter krajobrazowo - naturalistyczny? Czy wie Pan, ze drzewostan dominujacy w Naszym Parku to deby szypulkowe i graby pospolite? Czy wie Pan, ze znajduje sie w Naszym Parku rowniez sporo gatunkow aklimatyzowanych takich jak klony srebrzyste, platany klonolistne, deby biale, blotne, czerwone i kilka gatunkow iglastych? Czy wie Pan, ze wiele drzew w Naszym Parku jest pomnikowych, m.in. potezne deby, platan klonolistny i topola biala, a wiele innych drzew zasluguje na miano okazowych? Czy wie Pan ile zwierzat zamieszkuje Nasz Park i jakich? Czy wie Pan ile gatunkow ptakow, w tym chronionych, wystepuje w Naszym Parku i w jakich okresach maja legi? Dlaczego chce Pan narazic male, dzikie i bezbronne zwierzeta bedace pod ochrona na niewyobrazalny stres, byc moze i na smierc zaklocajac im ich cisze, spokoj, ich tryb zycia? Dlaczego chce Pan pozwolic to wszystko zniszczyc w te 2 dni festynu? Czy Stadion Miejski nie jest o wiele odpowiedniejszym miejscem na takie imprezy, na taki halas i na tak duza ilosc uczestnikow? Zarowno ja, jak i mieszkancy, z ktorymi rozmawiam na co dzien jestesmy zdania, ze stadion to wlasciwe miejsce z wielu wzgledow, a co najwazniejsze dla naszych mieszkancow i innych uczestnikow festynu - bezpieczniejszym i bez szkody dla zwierzat i przyrody. Ostatni festyn z okazji Dnia Dziecka, ktory mialem przyjemnosc organizowac dla naszych mieszkancow tylko mnie w tym utwierdzil - rowny teren, ogrodzony, z miejscami siedzacymi dla duzej ilosci osob, a przede wszystkim odpowiedni dla osob starszych i niepelnosprawnych, gdyz osoby na wozkach inwalidzkich bez problemu mogly sie swobodnie poruszac po calym obiekcie, czego nie mozna niestety zapewnic w Parku. Stawial Pan dobro i glosy mieszkancow ponad wlasne, to dlaczego nie chce Pan wysluchac mieszkancow i zgodnie z ich wola, z ich prosbami zorganizowac Nasze lokalne swieto w miejscu ktore bylo juz tradycja tego swieta i w ktorym chca mieszkancy, co potwierdzili wlasnymi nazwiskami w ankiecie na stronie chocianow.com.pl? Chce Pan aby Nasz park zostal zdewastowany, bez zwierzat wyploszonych glosna muzyka do poznych godzin nocnych? Prosze to przemyslec i jeszcze raz apelujemy do Pana i do Pana sumienia o nieorganizowanie zadnych festynow w Parku Miejskim, poczawszy od Dnia Jagody 2019. Z wyrazami szacunku Mieszkancy Miasta i Gminy Chocianow oraz Norbert Piotrowski. 15:28, 21.06.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

mieszkaniecmieszkaniec

0 2

W pełni popieram ten apel.Proszę nie zmieniać tradycji lokalizacji i mieć szacunek dla przyrody. 12:33, 23.06.2019


Tutejszy_od_zawszeTutejszy_od_zawsze

1 0

Imprez w parku miały miejsce od zawsze, kto nie pamięta nie jest stąd.
Zapraszam w szeroki świat, gdzie miasta organizują takie masówki ku wspólnej radości mieszkańców.
Szkoda, że ci wszyscy "obrońcy" dobrodziejstw naszego parku, są w stanie tolerować codzienną jego dewastację, często w wykonaniu ich samych lub ich dzieci.
Dlaczego te "wspaniałe" inicjatywy obywatelskie nie objawiają się wobec parku na co dzień?
Cała ta nagonka to ściema, kto rozsądny niech nie daje się wkręcić. Mamy od lat fajne święto i nie pozwólmy popsuć go sobie. Park to świetna lokalizacja bo JAGODY ROSNĄ W LESIE... nie na stadionach.

ps.
obrońcy parku pomyślcie może o biednych mieszkańcach Żymierskiego czy Sportowej, którzy co roku cierpią podczas tych stadionowych masówek. 22:32, 24.06.2019


Tutejszy_od_zawszeTutejszy_od_zawsze

3 2

Imprez w parku miały miejsce od zawsze, kto nie pamięta nie jest stąd.
Zapraszam w szeroki świat, gdzie miasta organizują takie masówki ku wspólnej radości mieszkańców.
Szkoda, że ci wszyscy "obrońcy" dobrodziejstw naszego parku, są w stanie tolerować codzienną jego dewastację, często w wykonaniu ich samych lub ich dzieci.
Dlaczego te "wspaniałe" inicjatywy obywatelskie nie objawiają się wobec parku na co dzień?
Cała ta nagonka to ściema, kto rozsądny niech nie daje się wkręcić. Mamy od lat fajne święto i nie pozwólmy popsuć go sobie. Park to świetna lokalizacja bo JAGODY ROSNĄ W LESIE... nie na stadionach.

ps.
obrońcy parku pomyślcie może o biednych mieszkańcach Żymierskiego czy Sportowej, którzy co roku cierpią podczas tych stadionowych masówek. 22:34, 24.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© chocianow.com.pl | Prawa zastrzeżone