Zamknij
REKLAMA

Kulczyński chwalił się masztem, którego już nie ma

12:11, 27.07.2019 | K.N
REKLAMA
Skomentuj

Kulczyński zrobił trochę szumu, a potem było jak zwykle. Na początku maja na swoim Facebooku burmistrz Chocianowa dumnie chwalił się montażem masztu z flagą w Parku Miejskim w Chocianowie. 

Dzisiaj wspólnie świętujemy Dzień Flagi w związku z tym, w Parku Miejskim w Chocianowie został na stałe zamontowany maszt wraz z flagą. - napisał 2 maja 2019 r. na swoim Facebooku, Tomasz Kulczyński

Jednak radość z nowej konstrukcji w Parku Miejskim nie była zbyt długa. Kilka dni po odtrąbieniu przez Kulczyńskiego sukcesu, maszt wraz z flagą znika z Parku, a burmistrz już nie chce się pochwalić, że "na stałe" okazało się "na chwilę". Dlaczego tak się stało? Powód jest bardzo prosty, Wojewódzki Konserwator Zabytków nie zgodził się na montaż 7 metrowego masztu. 

Cała sprawa ma swój początek w lutym 2019 roku, gdy dyrektor MZGKiM w Chocianowie Elżbieta Kowalczuk (prywatnie ciotka żony burmistrza) jako administrator i wykonawca na zlecenie Gminy Chocianów zwróciła się do Konserwatora Zabytków z wnioskiem o wydanie pozwolenia na montaż flagi na terenie Parku Miejskiego. 

Jednak w maju chwilę po tym gdy burmistrz Kulczyński ogłosił, że w Parku na stałe zamontowany będzie maszt wraz z flagą, Wojewódzki Konserwator Zabytków we Wrocławiu, delegatura w Legnicy - odmawia udzielenia pozwolenia na montaż masztu flagowego o wysokości 7 metrów, argumentując, że planowane działania wpłyną na wygląd oraz stan zachowania zabytkowego założenia parkowego w Chocianowie. 

Należy podkreślić, iż montaż elementu takiego jak maszt flagowy oraz jego podświetlenie na terenie zabytkowego założenia parkowego z punktu widzenia konserwatora jest niewłaściwe.  Elementy takie jak maszt flagowy zazwyczaj są montowane w obrębie budynków użyteczności publicznej oraz w obrębie placów czy skwerów na terenie miasta gdzie zlokalizowane są pomniki upamiętniające ważne wydarzenia itp. jednakże też sporadycznie. Zabytkowe założenie parkowe nie jest miejscem do lokalizowania tego typu elementów zagospodarowania terenu. - czytamy w orzeczeniu Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu. 

Kilka dni później Kowalczukowa chcąc ratować montaż masztu "na stałe", odwołuje się do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na decyzję DWKZ. W uzasadnieniu, ciotka żony burmistrza poruszyła kwestię, iż park jest miejscem szczególnym dla mieszkańców Chocianowa, natomiast niezrozumiałym dla Kowalczukowej jest fakt, że: 

Można było w latach poprzednich w zabytkowym parku zlokalizować nowoczesny plac zabaw lub ekologiczną ścieżkę edukacyjną natomiast maszt flagowy przy pomniku upamiętniającym poległych w II wojnie światowej jest czymś co zakłóca układ krajobrazowo - naturalistyczny parku. - czytamy w piśmie Elżbiety Kowalczuk do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Smaczku całej sprawie dodaje fakt, że dyrektor MZGKiM w piśmie do Ministerstwa Kultury twierdzi, że maszt został zamontowany tymczasowo:

Celem przedstawienia w jak idealny sposób wkomponuje się w krajobraz i proponowane miejsce.

Jednak burmistrz, 2 maja 2019 roku stwierdził: 

Dzisiaj wspólnie świętujemy Dzień Flagi w związku z tym, w Parku Miejskim w Chocianowie został na stałe zamontowany maszt wraz z flagą.

Sprawa 7 metrowego masztu utknęła w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jak się dowiedzieliśmy, finał masztowego sporu może zakończyć się za kilka miesięcy. 

(K.N)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (7)

ciotkaciotka

11 12

Oświadczenie ciotki za 3.... 2... 1... 12:27, 27.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Kurator oświaty Kurator oświaty

11 13

A jakie ciotka ma wykształcenie? Niższe czy wyższe? Bo coś czuję, że za jajka... 12:53, 27.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WójekWójek

10 13

Jaki burmistrz taka ciotka. Szkoda czasu i słów na nich. Nawet propagandy dobrze nie umie robić, taki jest słaby 13:01, 27.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ElżuniaElżunia

4 14

Pani cioci w głowie się poprzewracało a taka amerykancka była...kiedyś szanowano ją za profesjonalizm teraz nic już z tego nie pozostało. Co się z nią porobiło ? 16:53, 27.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Rak RAG Rak RAG

2 5

Czy na pewno burmistrzem jest łysy?
A nie Paluszek. 09:17, 29.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ratatuj Ratatuj

0 0

Paluszek to idzie na prezydenta Lubina. Całe zagłębie będzie potem *%#)!& na kolorowo... 09:24, 30.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© chocianow.com.pl | Prawa zastrzeżone