Zamknij
REKLAMA

Dziś śpimy o godzinę dłużej. Czy to już jedna z ostatnich zmian?

15:06, 26.10.2019 | Daniel Wiśniewski
Skomentuj
REKLAMA

Najbliższej nocy zmienimy czas z letniego na zimowy.  O godz. 3.00 przesuniemy wskazówki zegara na godz. 2.00. Może to być jedna z ostatnich zmian czasu w historii. 

Na terenie całej Unii Europejskiej do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października, a na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca. Mówi o tym obowiązująca bezterminowo dyrektywa UE ze stycznia 2001 r. W związku z tym, w nocy z soboty na niedzielę, przesuniemy wskazówki zegara o godzinę do tyłu. Oznacza to, że będziemy spać o godzinę dłużej.

"Podwójny czas" - letni i zimowy - stosuje się w około siedemdziesięciu krajach na całym świecie. Obowiązuje w całej Europie, z wyjątkiem Islandii, Rosji i Białorusi. Okazuje się jednak, że być może będzie to już jedna z ostatnich zmian czasu w kraju. W marcu 2018 roku Parlament Europejski opowiedział się za zniesieniem zmiany. Europosłowie chcą, aby zmiana czasu w ostatnią niedzielę marca 2021 r. była ostatnią zmianą w tych krajach UE, które wybiorą na stałe "czas letni". Nowa unijna dyrektywa zakłada, że od 2021 roku zmiana czasu z zimowego na letni i odwrotnie nie będzie już obowiązkowa.

Pomysł, by zrezygnować z przestawiania zegarków wiosną i jesienią popiera większość mieszkańców krajów unijnych. W internetowym głosowaniu zorganizowanym przez Komisję Europejską w ubiegłym roku propozycję, by zrezygnować ze zmiany czasu, poparło 84% z 4,6 mln osób, które oddały głosy (mógł to zrobić każdy mieszkaniec UE).

O tym, że zmiany czasu są niepotrzebne dyskutuje się od kilku lat. Osoby, które są zwolennikami zniesienia tej zasady twierdzą, że przestawianie zegarków jest kłopotliwe i wprowadza zamieszanie, między innymi w ruchu autobusów, pociągów i samolotów. 

(Daniel Wiśniewski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA