Zamknij

Minister Edukacji miażdży plan przekształcenia podstawówek 

19:51, 02.03.2021 K.N Aktualizacja: 12:01, 08.03.2021

Ministerstwo Edukacji i Nauki nie zostawiło suchej nitki na planie przekształcenia podstawówek w Parchowie i Szklarach Dolnych. Wszystko za sprawą uchwały z dnia 14 maja 2020 roku o reorganizacji szkół wiejskich za którą zagłosowali radni którzy weszli do Rady Miejskiej z list wyborczych Kulczyńskiego i część przedstawicieli PiS. Chcą  oni zmniejszyć szkoły do klas I-III, a pozostałe dzieci będą dowożone do szkoły w Trzebnicach i Chocianowie. 

Po tym jak Dolnośląski Kurator Oświaty nie zgodził się na reorganizację podstawówek, przedstawiciele  chocianowskiego urzędu postanowili odwołać się od decyzji kuratora do Ministerstwa Edukacji i Nauki. 

Udało nam się dotrzeć do postanowienia Ministra, który podtrzymuje stanowisko Dolnośląskiego Kuratora Oświaty i zbija argumenty chocianowskiej władzy. 
Główną intencją, jaką Burmistrz Miasta i Gminy Chocianów kierował się podejmując decyzję o przedłożeniu Radzie Miejskiej projektu uchwały w sprawie reorganizacji podstawówek, jest wizja stworzenia w gminie szkół na miarę XXI wieku (szkół nowoczesnych, doposażonych, posiadających dobre warunki lokalowe, a przede wszystkim zapewniających dzieciom równe warunki do rozwoju i nauki).

Jak czytamy w postanowieniu Ministra Edukacji i Nauki - wskazana przez stronę przesłanka wizji stworzenia szkół na miarę XXI wieku niesie ze sobą niebezpieczeństwo powstania planów kolejnych likwidacji szkół funkcjonujących poza Chocianowem, bowiem rzeczywiście szkoła w Chocianowie jest najlepiej wyposażoną i doinwestowaną jednostką oświatową na terenie gminy. Nie ujmując niczego bazie lokalowo-dydaktycznej szkoły w Chocianowie kurator oświaty wskazał, że nie znajduje argumentów aby uznać wyposażanie szkoły w Parchowie za uniemożliwiające prawidłową i rzetelną realizację podstawy programowej w klasach I-VIII


Po przeanalizowaniu obowiązujących przepisów oraz materiału dowodowego zgromadzonego w sprawie, a w szczególności po dokładnym zbadaniu dołączonego do zażalenia dodatkowego materiału dowodowego, Minister Edukacji i Nauki postanowił podtrzymać zaskarżone postanowienie Dolnośląskiego Kuratora Oświaty wyrażające negatywną opinię w przedmiocie zamiaru przekształcenia Szkoły Podstawowej w Parchowie a także Szkoły Podstawowej w Szklarach Dolnych.

Przede wszystkim należy zauważyć, że zaproponowane przekształcenie Szkoły Podstawowej w Parchowie i Szklarach Dolnych jest niezgodne z przepisami prawa. Zamierzone przekształcenie samodzielnej szkoły w szkołę filialną podporządkowaną organizacyjnie Szkole Podstawowej w Chocianowie, zgodnie z art. 89 ustawy – Prawo oświatowe, należy przeprowadzić poprzez likwidację Szkoły Podstawowej w Parchowie oraz przekształcenie Szkoły Podstawowej w Chocianowie poprzez utworzenie podporządkowanej jej organizacyjnie szkoły filialnej w Parchowie o strukturze klas I-III i oddział przedszkolny.


Ponadto Minister zwraca uwagę, że w uchwale nr XXVI.168.2020 Rada Miejska w Chocianowie jako termin zamiaru przekształcenia Szkoły Podstawowej w Parchowie podała dzień 1 września 2021 r. Minister zauważa, że wskazany termin jest innym niż ten wynikający z przepisu Prawa oświatowego i szkoła może być przekształcona z końcem roku szkolnego, a rok szkolny we wszystkich szkołach i placówkach oświatowych rozpoczyna się z dniem 1 września każdego roku, a kończy z dniem 31 sierpnia następnego roku.

Oznacza to, że przedmiotowa uchwała Rady Miejskiej w Chocianowie w sprawie zamiaru przekształcenia Szkoły Podstawowej w Parchowie i Szklarach Dolnych z dniem 1 września 2021 r. narusza prawo poprzez określenie innego niż obowiązujący ustawowy termin przekształcenia wymienionej szkoły

Wnoszący zażalenie (przyp red: władze Chocianowa) podniósł, że Szkoła Podstawowa w Parchowie nie posiada pełnowymiarowej sali gimnastycznej (na potrzeby zajęć wychowania fizycznego przeznaczono pomieszczenie lekcyjne o powierzchni ok. 60 m2). Jak czytamy w postanowieniu Ministra - brak pełnowymiarowej sali gimnastycznej, co do zasady, nie oznacza braku możliwości realizacji podstawy programowej wychowania fizycznego. 


W ocenie Ministra, obie szkoły, zarówno przeznaczona do przekształcenia szkoła w Szklarach Dolnych, jak i wskazana jako miejsce kontynuacji nauki szkoła w Trzebnicach, dysponują warunkami lokalowymi dostosowanymi do potrzeb danej szkoły.

Strona (przyp red: władze Chocianowa) podnosi również, że Szkoła Podstawowa w Parchowie nie posiada stołówki. Jednak jak zauważa Ministerstwo prowadzenie stołówki szkolnej nie jest obligatoryjne, a decydujący głos w tej sprawie należy do organu prowadzącego szkołę. 

Władze Chocianowa wyciągnęły też argument przemawiający za reorganizacją Podstawówki w Parchowie, że w opisywanej szkole istnieje potrzeba gruntownych remontów (modernizacji) oraz pilna wymiana instalacji elektrycznej. W ocenie Ministra, baza lokalowa szkoły w Parchowie zapewnia warunki do właściwej realizacji podstawy programowej, a Gmina Chocianów powinna dołożyć należytej staranności wykonując niezbędne prace remontowe, zwłaszcza w kontekście pozostawienia w Szkole Podstawowej w Parchowie uczniów klas I-III oraz dzieci z oddziału przedszkolnego oraz zapewnienia im bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki.


Jak czytamy w tłumaczeniach włodarzy gminy, dzięki połączeniu szkół i wygospodarowaniu oszczędności, możliwe byłoby ich przeznaczenie na działania inwestycyjne związane z organizacją pracy szkół, w tym np. utworzenie zewnętrznego kompleksu sportowego przy szkole w Trzebnicach. Minister zauważa, że planowana reorganizacja nie powinna odbywać się kosztem uczniów szkoły w Szklarach Dolnych. Zdaniem Ministra, niezasadne jest przyznanie pierwszeństwa dla dostępu do zewnętrznej bazy sportowej jednej szkoły (szkoła w Trzebnicach) przed pogorszeniem warunków nauki uczniów drugiej szkoły, którym niewątpliwie jest pozbawienie uczniów szkoły w Szklarach Dolnych możliwości nauki w znajdującej się w pobliżu ich miejsca zamieszkania szkole, która jak już wykazano, zapewnia bezpieczne i higieniczne warunki nauki oraz możliwość realizacji podstawy programowej ośmioklasowej szkoły podstawowej.


Zdaniem Ministra, przy podejmowaniu decyzji i przekształceniu szkoły istotne znaczenia mają takie aspekty, jak bliskość szkoły od domu rodzinnego oraz możliwość indywidualizacji nauczania, wychowania i opieki. W związku z powyższym, Minister uznaje, że warunki lokalowo-dydaktyczne w Szkole Podstawowej w Parchowie nie stanowią przesłanki uzasadniającej przekształcenie szkoły.


Przeniesienie uczniów klas IV-VIII ze szkoły w Parchowie do szkoły w Chocianowie spowoduje wydłużenie drogi do szkoły dla wszystkich tych uczniów. Zmiana ta będzie szczególnie niekorzystna dla dzieci z Parchowa, które z uwagi na bliskość szkoły od miejsca zamieszkania dotychczas nie musiały korzystać z transportu organizowanego przez gminę. Zdaniem Ministra, pomimo deklaracji organu prowadzącego o zorganizowaniu dowozu uczniów klas IV-VIII ze szkoły w Parchowie do szkoły w Chocianowie, droga tych dzieci do szkoły ulegnie wydłużeniu i to nie tylko z powodu odległości dzielącej Parchów od Chocianowa, ale także z powodu konieczności pokonywania przez uczniów drogi pomiędzy domem a punktem, z którego będzie odjeżdżał autobus szkolny. Oznacza to, że wydłużeniu ulegnie również czas pobytu poza domem


Minister stoi na stanowisku, że wszystkie działania organu prowadzącego powinny zmierzać ku poprawie warunków nauki i dostępności uczniów do szkoły, a dobra baza lokalowa szkoły w Chocianowie nie rekompensuje niebezpieczeństw epidemicznych i niedogodności związanych z wydłużeniem drogi do szkoły i czasu pobytu poza domem.

Natomiast przeniesienie uczniów klas IV-VIII ze szkoły w Szklarach Dolnych do szkoły w Trzebnicach, wbrew twierdzeniom strony, spowoduje wydłużenie drogi do szkoły dla wszystkich uczniów tych klas. Dla dzieci z Trzmielowa i Szklar Dolnych przeniesienie spowoduje znaczne wydłużenie drogi – nawet o ok. 10 km. Zmiana ta będzie szczególnie niekorzystna dla dzieci zamieszkujących w Szklarach Dolnych, które z uwagi na bliskość szkoły od miejsca zamieszkania dotychczas nie musiały korzystać z transportu organizowanego przez gminę.

W ocenie Ministra, utrzymanie pełnej struktury organizacyjnej szkoły w Parchowie jest uzasadnione z uwagi na powyższe analizy demograficzne, z których wynika, że liczba uczniów uprawnionych do realizacji obowiązku szkolnego w obwodzie tej szkoły w analizowanym okresie utrzyma się na podobnym poziomie. Minister stoi na stanowisku, że dzieciom tym należy zapewnić miejsce w szkole obwodowej.

Jednym z argumentów władz Chocianowa w temacie planowanej reorganizacji - umożliwi uczniom klas IV-VIII szkoły w Szklarach Dolnych korzystanie z usług pielęgniarki i gabinetu dentystycznego w budowanym obecnie w bezpośrednim sąsiedztwie szkoły w Trzebnicach ośrodku zdrowia.
Minister w swoim postanowieniu przypomniał o obowiązku organu prowadzącego - zapewnienia warunków organizacyjnych do prawidłowej realizacji profilaktycznej opieki zdrowotnej oraz opieki stomatologicznej nad uczniami, zatem deklaracje gminy w przedmiotowym zakresie trudno uznać za coś więcej niż realizację takiego obowiązku.

Ważnym dla gminy argumentem przemawiającym za przekształceniem Szkoły Podstawowej w Parchowie jest aspekt ekonomiczny. 

Jednak jak zaznacza Minister - głównym argumentem organizowania i utrzymania sieci szkół podstawowych na danym terenie gminy powinna być przede wszystkim korzyść dla społeczności mieszkańców wyrażająca się m.in. poprzez poprawę warunków nauki dzieci tych mieszkańców, a nie tak jak w tym przypadku obniżenie kosztów utrzymania tych szkół, poprzez obniżenie struktury organizacyjnej prowadzonej przez gminę małej, wiejskiej szkoły podstawowej. Zdaniem Ministra, wyższe koszty wydatkowane na kształcenie jednego ucznia małej szkoły, przy uwzględnieniu innych aspektów  nie stanowią podstawowej przesłanki do jej przekształcenia.


Należy także zauważyć, że oszczędności planowane przez Gminę Chocianów w związku z przekształceniem Szkoły Podstawowej w Szklarach Dolnych mogą okazać się niewspółmiernie niskie w stosunku do pogorszenia warunków nauki uczniów tej szkoły. Przewiduje się utworzenie filii w Szklarach Dolnych, a jej budynek miałby służyć dzieciom z punktu przedszkolnego, oddziałów przedszkolnych i uczniom klas I-III, co nadal generowałoby koszty utrzymania tego budynku, a ponadto zwiększyłaby się liczba dzieci dowożonych do Szkoły Podstawowej w Trzebnicach a to wpłynęłoby na wzrost kosztów dowożenia.


Po rozważeniu wszystkich, istotnych dla sprawy okoliczności, Minister Edukacji i Nauki podtrzymuje stanowisko Dolnośląskiego Kuratora Oświaty i stwierdza, że zażalenie Gminy Chocianów nie zasługuje na uwzględnienie w stosunku do reorganizacji Podstawówki w Parchowie i Szklarach Dolnych.
 

(K.N)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%