Zamknij
REKLAMA

Jaką będziesz mieć emeryturę? Wysyłają już listy w tej sprawie

19:59, 04.07.2019 | K.N
Skomentuj
REKLAMA

Zakłady Ubezpieczeń Społecznych rozpoczęły masową wysyłkę listów z informacją o stanie konta ubezpieczonych Polaków. Do końca sierpnia przesyłki trafią do około 20,5 miliona osób.

Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego (IOSKU) to przede wszystkim szczegółowe dane o naszym koncie emerytalnym zebrane na koniec ubiegłego roku. Listy otrzymają wszystkie osoby, u których została zapisana chociaż jedna składka emerytalna. Zakłady muszą zatem przygotować przesyłkę dla każdej osoby, która ma odłożony choćby 1 grosz na koncie emerytalnym w ZUS. 

Wysyłane dokumenty zawierać będą zwaloryzowane kwoty: kapitału początkowego i składek na ubezpieczenie emerytalne za okres od 1999 do 2017 r. We wskazanych kwotach uwzględniona będzie tegoroczna czerwcowa waloryzacja. W IOSKU znajdziemy również zestawienie składek emerytalnych z ubiegłego roku w podziale na miesiące. Można, więc sprawdzić, czy pracodawca uczciwie opłaca za nas składki. Informacja wskazuje też, ile składek ubezpieczony zgromadził na subkoncie w ZUS oraz jaką kwotę Zakład przekazał do otwartego funduszu emerytalnego.

Dodatkowo, wszyscy ubezpieczeni, którzy na koniec ubiegłego roku ukończyli, co najmniej 35 lat otrzymają symulację hipotetycznej emerytury obliczoną z samego konta ubezpieczonego oraz z konta i subkonta w ZUS. Zakład stosuje dwa warianty tych wyliczeń. Jeden zakłada, że będziemy pracować do momentu osiągnięcia wieku emerytalnego przy wpływie składek w uśrednionej wysokości z dotychczasowych lat pracy, a drugi przyjmuje, że kończymy już aktywność zawodową i więcej nie odkładamy składek w ZUS. Warto pamiętać, że te wyliczenia to tylko prognoza, która będzie się zmieniać wraz ze zmianą zarobków i podejmowanymi w naszym życiu decyzjami, co do dalszej kariery zawodowej.

Polacy otrzymają listy od ZUS najpóźniej do końca sierpnia. Urząd przypomina, że nie wszyscy otrzymają papierową przesyłkę. Do osób, które założyły profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, trafi on w formie elektronicznej. 

 

(K.N)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%