Zamknij

Lasy Państwowe: nowe zasady sprzedaży drewna będą obowiązywać przez dwa lata

14:19, 15.11.2019 K.N Aktualizacja: 14:20, 15.11.2019
Skomentuj PAP PAP

Przedsiębiorstwo wyjaśniło, że w przyszłym roku planowana jest sprzedaż 40,3 mln metrów sześc. drewna, z czego dla przedsiębiorców przeznaczonych będzie 34 mln metrów sześć. Z tej oferty 80 proc. surowca to pula dla przedsiębiorców posiadających tzw. historię zakupu ? drewno to będzie oferowane w Portalu Leśno-Drzewnym. Pozostałe 20 proc. będzie sprzedawane w aplikacji e-drewno, dostępnej dla wszystkich podmiotów gospodarczych.

"Tym razem regulujemy zasady z góry na dwa lata i ustanawiamy bardzo korzystny dla stałych odbiorców podział puli surowca między procedury sprzedaży w stosunku 80 do 20. Jest to najlepsza propozycja dla zapewnienia stabilności i rozwoju polskiego przemysłu drzewnego bez naruszania podstawowych zasad rynkowych i konkurencji" - wskazał dyrektor generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny.

Przedsiębiorstwo poinformowało ponadto, że pierwszy etap sprzedaży na Portalu Leśno-Drzewnym rozpocznie się 6 grudnia br. i potrwa do 12 grudnia. W drugiej połowie miesiąca odbędzie się drugi etap i ok. 20 grudnia znane będą wyniki sprzedaży na rok 2020. Pierwsza z dwóch aukcji systemowych w aplikacji e-drewno ruszy po 6 stycznia 2020 roku.

Lasy przypomniały, że po klęsce huraganu z sierpnia 2017 w Borach Tucholskich, gdzie silny wiatr i deszcz powalił drzewa o masie ponad 8,6 mln metrów sześć. większość "poklęskowego" drewna została już zagospodarowana i zaoferowana na rynku w latach 2017-2019. W przyszłym roku planowana sprzedaż drewna ogółem wyniesie 40,3 mln metrów sześć., czyli nieco mniej niż w roku 2019 (40,4 mln metrów sześc.). W 2018 r. na rynek trafiło 44,7 mln metrów sześc. drewna.

Co roku drewno od Lasów Państwowych kupuje ok. 7 tys. krajowych firm. Od lat surowiec oferowany jest przedsiębiorcom na dwóch najważniejszych platformach internetowych: w sprzedaży ofertowej w Portalu Leśno-Drzewnym (umożliwiającej nabycie surowca klientom, którzy kupowali już wcześniej od LP) oraz na aukcjach systemowych w aplikacji e-drewno (dostępne dla wszystkich firm).

"Od dawna postulaty części przemysłu drzewnego nakierowane są na zwiększenie puli dla stałych odbiorców z historią zakupów, nawet do proporcji 90:10. Tymczasem LP wskazywały, że tak daleko posunięte ograniczenie dostępu do rynku dla nowych podmiotów, niemających jeszcze historii zakupów, oznaczałoby ryzyko skarg do UOKiK i interwencji Urzędu. Dlatego w nowych zasadach podział ustalono w proporcji 80:20, uwzględniając postulaty przedsiębiorców w największym możliwym zakresie w świetle prawa konkurencji, interesów Skarbu Państwa oraz przemysłu drzewnego (wcześniej podział wynosił 70:30). To jedna z najbardziej znaczących zmian w zasadach sprzedaży na lata 2020-2021" - wyjaśniły Lasy.

Jak dodano w Portalu Leśno-Drzewnym, będzie odbywała się raz do roku z jedną dogrywką, zaś aukcje systemowe dwa razy (w każdym półroczu trafi na nie po 10 proc. puli surowca).

W przypadku pierwszej procedury, przy ocenie ofert, nie będzie brane pod uwagę tzw. kryterium geografii. Liczyła się będzie wyłącznie cena zaproponowana przez klienta. Podstawą do wyliczenia maksymalnej oferty zakupu klientom portalu będzie historia ich zakupów z ostatnich dwóch lat.

Lasy poinformowały, że nowością jest stworzenie tzw. puli technicznej, w ramach której przedsiębiorcy będą mogli nabyć ok. 1,2 mln metrów sześc. drewna podczas zwykłych aukcji w aplikacji e-drewno, na które surowiec będzie przekazywany na bieżąco w ciągu roku. Na aukcje te będzie trafiało również drewno niesprzedane w innych procedurach, ewentualny surowiec z nieprzewidzianych klęsk żywiołowych itp.

Nie zmieniają się z kolei inne formy sprzedaży drewna w LP. Dla nabywców detalicznych (m.in. na cele opałowe) przeznaczone zostanie w 2020 r. 4,5 mln metrów sześc. drewna. Tego rodzaju sprzedaż odbywa się bezpośrednio w nadleśnictwach na podstawie ustalonego przez nie cennika. Drewno szczególne (cenne) będzie sprzedawane na klasycznych submisjach lub aukcjach, odbywających się na gruncie, gdzie decyduje cena. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ je/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%