Zamknij

Jak zapewnić skuteczną wentylację obiektu bez utraty ciepła? Poznajemy zalety rekuperacji

15:17, 23.10.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:20, 23.10.2018
Skomentuj

Zapewnienie właściwych warunków we wnętrzu obiektu mieszkalnego czy użytkowego, a także niskich kosztów jego użytkowania, wymaga zastosowania odpowiednich rozwiązań, które, nawet jeśli nieco podniosą koszt inwestycji, po pewnym czasie się zwrócą, a następnie pozwolą na znaczne oszczędności. W naszym klimacie przez wiele miesięcy w roku szczególne znacznie ma zagadnienie ograniczania wszelkich możliwych strat ciepła. Dotyczyć to musi także wentylacji.

Coś za coś, czyli wielkie korzyści i wyzwania płynące z nowych rozwiązań

Otaczające nas budynki bardzo zmieniły się w ostatnich dekadach, co dotyczy zarówno nowych, jak i do pewnego stopnia tych, które zostały poddane modernizacjom. Zdecydowanie większą wagę przykładamy dziś to tego, by nie marnować pochłaniającego tyle pieniędzy ciepła, a więc ograniczyć koszty generowanie przez konieczność ogrzewania wnętrz. Powszechnym stało się przede wszystkim stosowanie skutecznych ociepleń elewacji, a także dużo szczelniejszych niż dawniej okien czy drzwi. Zwłaszcza te ostatnie spowodowały, że wiele obiektów charakteryzuje wyraźnie większa niż dawniej szczelność. W rezultacie, dużo bardziej istotne stało się zapewnienie sprawnej wentylacji – inaczej możemy być narażeni na niekończące się zmagania z grzybami na ścianach i innymi tego rodzaju problemami. Tradycyjna, grawitacyjna, działająca w oparciu o ciąg wytwarzany w zasysających powietrze kominach nie jest dostatecznie skuteczna w usuwaniu wilgoci. W dodatku w sezonie grzewczym może niweczyć efektywność naszego ogrzewania. Rozwiązaniem jest zastosowanie systemu wentylacji mechanicznej z rekuperacją, który umożliwia skuteczne pozbywanie się zużytego powietrza i odzyskiwanie jego ciepła.

Montaż systemu najlepiej zaplanować na etapie projektowania obiektu

Przyjrzyjmy się działaniu takiego systemu. Na zewnątrz domu znajduje się czerpnia, która pobiera świeże powietrze. Poprzez kanały wentylacyjne jest ono transportowane do centrali wentylacyjnej, po czym filtrowane – to jedna z ważniejszych zalet takiego rozwiązania, wpływająca na komfort i bezpieczeństwo domowników. Następnie kierowane jest do wymiennika ciepła, gdzie odzyskiwana jest energia cieplna powietrza brudnego, dzięki temu nawet jeśli zachodzi jeszcze konieczność dogrzania czystego, pochłania to dużo mniej energii. Cały system stanowi dość rozległą infrastrukturę, na która składają się urządzenia oraz przewody wybierające i dostarczające powietrze. Dlatego najlepiej jest, jeśli jego instalację zaplanujemy już przy sporządzaniu projektu domu. Dobrym przykładem mogą tu być budowane przez Osiedle Sielanka domy na sprzedaż w Tarnowskich Górach, stanowiące wzór nowoczesnego, energooszczędnego budownictwa. Pozwala to zaplanować optymalną trasę kanałów wentylacyjnych w sposób zapobiegający kolizjom z inną infrastrukturą, zawczasu wykonać przepusty przez stropy, których nie trzeba będzie przewiercać, a także umieścić rekuperator w najbardziej dogodnym miejscu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%