Zamknij

Jak oddać ważny głos w wyborach samorządowych? Warto przeczytać

16:51, 19.10.2018 K.N Aktualizacja: 19:53, 20.10.2018
Skomentuj

Już jutro, w niedzielę 21 października odbędzie się pierwsza tura wyborów samorządowych. Wybierzemy rady gmin, powiatów, sejmików województwa oraz wójtów i i burmistrzów. Zgodnie z nową ordynacją wyborczą ich kadencja została wydłużona do pięciu lat. Co zrobić, aby Twój głos się liczył?

Kto może oddać głos w wyborach samorządowych?
W wyborach samorządowych głosować może osoba, która najpóźniej w dniu wyborów ma ukończone 18 lat. Musi być obywatelem Polski, Unii Europejskiej, który zamieszkuje na terenie danej gminy (powiatu, województwa). Można głosować wyłącznie w miejscu stałego zamieszkania (miejscowość, w której dana osoba przebywa z zamiarem stałego pobytu). Miejsce stałego zamieszkania nie musi pokrywać się z miejscem zameldowania. Osoby, które chciały zagłosować poza miejscem stałego zameldowania, musiały złożyć do 19 października wniosek o dopisanie do rejestru wyborców w urzędzie gminy w miejscu stałego zamieszkania.

Jak znaleźć właściwy lokal wyborczy?
Wystarczy wejść na stronę internetową Państwowej Komisji Wyborczej – adres: wybory2018.pkw.gov.pl/pl/obwody. Wchodząc kolejno w zakładki województwo dolnośląskie, powiat (lub miasto na prawach powiatu) i dalej gminę, uzyskamy informację o granicach obwodu (miejscowości, które obejmuje lub ulice w danej miejscowości), adres lokalu wyborczego oraz czy jest on dostępny dla osób niepełnosprawnych.

Godziny otwarcia lokalu wyborczego
W niedzielę lokale wyborcze będą czynne od godziny 7 do 21. Każdy, kto nawet na minutę przed godziną 21 pojawi się w lokalu, będzie miał prawo oddać głos już po oficjalnym zamknięciu drzwi. Ustawodawca przewidział możliwość wcześniejszego zamknięcia lokalu wyborczego. Dotyczy to jedynie przypadku, gdyby była w nim 100-procentowa frekwencja, a wszystkie karty do głosowania zostałyby wydane przed godziną 21. Taki lokal nie może być jednak zamknięty wcześniej niż przed godz. 18.

Nie zapomnij o dokumentach
Idąc na wybory, należy zabrać ze sobą dokument, który umożliwia stwierdzenie naszej tożsamości. Musi on zawierać zdjęcie wyborcy oraz odpowiednie dane personalne. Takimi dokumentami są: dowód osobisty, paszport, prawo jazdy czy legitymacja studencka (uczniowska). Po wejściu do lokalu wyborczego wyborca zostanie poproszony o dokument ze zdjęciem, potwierdzający jego tożsamość. Po załatwieniu wszystkich formalności wyborca dostanie karty do głosowania z nazwiskami kandydatów do rady gminy, do rady powiatu, do sejmiku województwa oraz kartę z nazwiskami kandydatów na wójta lub burmistrza.

Głosowanie najlepiej przez "X"...
Państwowa Komisja Wyborcza apeluje, by wyborcy nie zamazywali kratek, a jedynie stawiali znak X przy nazwisku kandydata, na którego chcą zagłosować. Karty należy wrzucić do urny (są przezroczyste) tak, aby strona zadrukowana była niewidoczna. Najlepiej jest złożyć je na pół.

Wyniki...
Po zamknięciu lokalu wyborczego członkowie drugiej komisji (pierwsza czuwała nad prawidłowym przebiegiem głosowania) zaczną liczyć głosy. Wyniki z danego lokalu będą wywieszone na drzwiach i przekazane do gminnych, powiatowych i wojewódzkich komisji wyborczych.

(K.N)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%