Zamknij

Testowanie nauczycieli klas I-III na obecność koronawirusa między 11 a 15 stycznia

18:50, 05.01.2021 PAP Aktualizacja: 18:53, 05.01.2021
PAP PAP

Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski podczas wtorkowego posiedzenia sejmowej komisji zdrowia odpowiadał na pytania posłów m.in. o powrót dzieci do szkół po 17 stycznia, czyli po zakończeniu ferii zimowych. Podkreślił, że przywrócenie tradycyjnej nauki w klasach I-III szkół podstawowych jest celem rządu.

Testowanie nauczycieli klas I-III szkół podstawowych na obecność SARS-CoV-2 odbędzie się między 11 a 15 stycznia 2021 r. Ministerstwo Zdrowia podało, że chętnych jest ok. 190 tys. osób. Powiatowe sanepidy zbierają listy imienne.

Minister zaznaczył, że jesteśmy w okresie poświątecznym i trwa obserwacja danych o liczbie nowych zakażeń oraz trendu pandemicznego.

"Nie będziemy mieli komfortu, żeby podjąć decyzję o otwarciu szkół z dużym wyprzedzeniem, nie ma takiej możliwości. Musimy jeszcze tydzień obserwować, co się dzieje po świętach, a to oznacza, że będziemy mieć tylko tydzień do rozpoczęcia kolejnego semestru szkolnego" - mówił.

Zaznaczył, że decyzja zostanie podjęta na podstawie dziennej liczby zakażeń, ale - podkreślił - celem jest przywrócenie tradycyjnej nauki w klasach I-III.

"Tej decyzji nie ma" - zaznaczył. Przypomniał też, że od 10 do 17 stycznia prowadzone będą badania przesiewowe dla nauczycieli.

W grudniu Ministerstwo Zdrowia zebrało informacje o zapotrzebowaniu na testy dla nauczycieli poprzez kuratoria i wojewódzkie stacje sanitarno-epidemiologiczne. Wynika z nich, że chętnych na przeprowadzenie testu będzie ok. 190 tys. osób. Obecnie - jak można przeczytać na stronie rządowej https://www.gov.pl/ - powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne zbierają listy imienne pedagogów ze szkół podstawowych. Wyjaśniono, że za proces testowania w powiatach odpowiadają powiatowe stacje sanepidu.

Testy będą wykonywane metodą RT-PCR w sanepidach i w mobilnych punktach drive-thru.

"Testy na obecność koronawirusa będą dla nauczycieli odbywały się na zasadzie dobrowolności. Jeśli nauczyciel nie ma niepokojących objawów choroby i nie zdecyduje się na test, będzie mógł wrócić do nauczania" - czytamy.

Na stronie podano najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi dotyczące testowania nauczycieli klas I-III szkół podstawowych na obecność SARS-CoV-2.

Jedno z pytań dotyczyło tego, kto zostanie poinformowany o wyniku testu danego nauczyciela? "Jeśli wynik będzie pozytywny, wtedy pracownik automatycznie zostanie skierowany na izolację, a sanepid rozpocznie dochodzenie epidemiologiczne, by ustalić osoby, które miały kontakt z osobą zakażoną" - brzmiała odpowiedź.

Inne pytanie dotyczyło tego, co grozi nauczycielowi, który nie będzie chciał się przetestować. "Testowanie jest dobrowolne" - wyjaśniono.

Jeszcze inne pytanie brzmiało, czy będą testowani również pracownicy szkolnej administracji i obsługi. "Tak. Personel ze szkół może także zgłaszać się do powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych. Pracowników administracji obowiązują identyczne zasady jak nauczycieli" - podano.

W ubiegłym tygodniu minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podał, że na 190 tys. osób chętnych 130 tys. to nauczyciele, a 60 tys. to pracownicy administracji szkół. (PAP)

autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ joz/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%