Zamknij

Sposób na mały, ładny, miejski ogród!

13:10, 20.12.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:16, 20.12.2018
Skomentuj Mały miejski ogród może być zielonym azylem. Mały miejski ogród może być zielonym azylem.

Mały, miejski ogród często stanowi wyzwanie dla jego właścicieli. Nie docenimy potencjału tego atrakcyjnego miejsca, kierujemy się schematami i urządzamy miejsce podobne do innych, często mało funkcjonalne, albo takie, które nie odpowiada naszym wymaganiom. Jak zaaranżować mały ogród w mieście - zdradzamy w artykule.

Mały, miejski z potencjałem - ogródek w mieście

Ogród miejski najczęściej można opisać w kilku słowach : mały, wąski, za domem. Wielu posiadaczy takiego ogrodu często go nie docenia - a mały ogród, podobnie jak balkon, może stać się bardzo atrakcyjną i funkcjonalną przestrzenią wypoczynkową. Ogród w mieście rządzi się swoimi prawami - ogranicza nas najczęściej przestrzeń, czy też specyficzne warunki w których nie zawsze poradzi sobie każda roślina, dodatkowo również regulują nas przepisy prawa, które w małym ogrodzie często są poważnym utrudnieniem. Jednak z każdej sytuacji jest wyjście, i nawet mały ogród może być urządzony w taki sposób, aby nas satysfakcjonował. Jego design, dobrze dobrane rośliny i kilka przemyślanych rozwiązań sprawią, że ogród stanie się prawdziwą oazą wytchnienia.

Miejskie ogrody pełnią bardzo ważną funkcję w oddziaływaniu na środowisko - jego jakość, jakość powietrza, czy też wpływają na komfort życia mieszkańców w mieście. Dlatego bardzo ważne jest, aby ogrody miejskie powstawały - są one oazą dla owadów, ptaków czy nawet zwierząt, im bardziej kolorowo, im więcej roślin, a zieleń bujniejsza, tym ogród staje się bardziej pożyteczny i atrakcyjny - dla ludzi, zwierząt, owadów i środowiska.

Roślinność w ogrodach miejskich

Ogród miejski jest przyjazny dla ludzi, zwierząt i owadów, warto jest go zakładać.

Rośliny w miejskim ogrodzie powinny być przede wszystkim wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza. W mieście przesycenie powietrza metalami ciężkim, których źródłem są spaliny, domowe systemy ogrzewania węglem, drewnem. Dodatkowo w ogrodach położonych przy drogach dochodzi zimowe zasolenie gleby, co może prowadzić do suszy fizjologicznej. Utrudnieniem i ograniczeniem dla roślin do ogrodów miejskich jest często ich mały rozmiar. Ogrody miejskie muszą być obsadzone roślinami o wzroście wolnym, lub też o docelowym rozmiarze dopasowanym do rozmiaru ogrodu.

Kupując rośliny, najlepiej w szkółkach lub sprawdzonych sklepach ogrodniczych, postarajmy się dowiedzieć, czy roślina jest odprona na zaniczyszcenia oraz jaki jest jej rozmiar docelowy. Dodatkowo pamiętajmy, że sadząc rośliny wzdłuż płotu, przy murach, fundamentach czy też innych konstrukcjach, należy ściśle przestrzegać odległości podanych w normach budowlanych, które łatwo odnajdziemy w internecie.

Sprytne rozwiązania do małych ogrodów

Kilka dodatków i ładne rośliny będą stanowić dobrą podstawę.

Małe ogrody często sprawiają wrażenie zabałaganiony - jest to najczęstszy błąd przy ich urządzaniu. Kupujemy zbyt wiele źle dopasowanych rzeczy, roślin, które sprawiają wrażenie chaosu. W ogrodzie miejskim, w małym ogrodzie czy na balkonie liczy się umiar i konsekwencja. Dobierając rośliny, dodatki czy też meble ogrodowe, starajmy się łączyć elementy które mają ten sam styl, tak aby tworzyły jedną, harmonijną całość.

Bardzo ważna jest konsekwencja kolorystyczna - szczególnie w małych ogrodach nagromadzenie wielu kolorów jest ryzykowne, takie rozwiązanie może nas przytłaczać, a z pewnością również utrudnia wypoczynek.

W małych ogrodach powinniśmy stosować barwy zimne - jak biele, błękity, chłodne fiolety, popielate róże. Zimna tonacja powiększa przestrzeń, optycznie czyni ją większą.

Możemy też wykorzystać takie sztuczki optyczne jak lustra - umieszczone na ścianie, zamocowane na płycie, czy murze okalającym ogród, lustro będzie oszukiwać i powiększać przestrzeń, dająca wrażenie głębi.

Podobnie jak lustro zadziała nawet mały zbiornik wodny - obijający się w nim ogród, będzie optycznie poszerzają naszą przestrzeń.

Jeżeli nie chcemy zaakcentować granic ogrodu, płot, przynajmniej z jednej strony ogrodu powinien być ażurowy. Jeżeli z każdej ze stron ogrodzimy się szczelnym, zabudowanym ogrodzeniem, uzyskamy efekt pokoju, a nie ogrodu. Jeżeli więc mamy taką możliwość, powinniśmy otworzyć się na otaczające nas krajobrazy. Gdy nie ma możliwości rezygnacji z ogrodzenia, postarajmy się zamaskować je roślinnością - gęste nasadzenie krzewów, pnączy, sprawi wrażenie dynamicznej przestrzeni , a nawet będzie się wydawało, że coś jeszcze za nią jest. Wykorzystując na nieformowane żywopłoty rośliny zza płotu, takie które rosną w okolicy, przedłużymy nasz ogród i powiążemy go z okolicą.

Meble w małym miejskim ogrodzie muszą być funkcjonalne i nawiązywać designem do otoczenia, jakie tworzymy. Przede wszystkim jednak meble mają nam umożliwić wygodny wypoczynek. Szerokie siedziska, solidne oparcia i miękkie, duże poduchy - te elementy sofy, fotela czy kanapy ogrodowej sprawią, że ogród będzie zachęcał nas do relaksu i stworzy nam miejsce, które doskonale się do tego nadaje.

Ale meble w małym ogrodzie powinny być również funkcjonalne. Przede wszystkim w każdej małej przestrzeni idealnie sprawdzają się meble, które możemy szybko złożyć i rozłożyć. Meble rozkładane pozwalają nam szybko dopasować się do sytuacji - w momencie kiedy [pojawiają się niezapowiedziani goście, możemy rozłożyć kilka dodatkowych krzeseł, czy też powiększyć blat stołu o dodatkowy element. Kiedy goście wyjdą, łatwo i szybko złożymy dodatkowe meble i schowamy do schowka, dzięki czemu przestrzeń nie będzie żytnie wypełnione, czy nawet przepełniona.

Bujna roślinność pełni wiele funkcji klimatycznych.

Dobrym rozwiązaniem w małej przestrzeni są meble wielofunkcyjne - idealnym przykładem jest skrzynia ogrodowa. Mały, zgrabny i funkcjonalny produkt, który może pełnić funkcję meble do przechowywania, ale wyposażony w poduchę - staje się siedziskiem, wyposażony w szklany blat, lub po prostu nakryty ładnym bieżnikiem czy obrusem - będzie stolikiem kawowym. W małej przestrzeni takie multi rozwiązania są jak najbardziej pożądane.

Ogród nowoczesny, miejski, to też często ogród zapracowanych - dlatego tworzywa wykorzystane do budowy mebli powinny być trwałe, odporne na pogodę i łatwe w pielęgnacji. Bardzo dobrze sprawdza się technorattan, a najwięcej uwagi wymagają meble z drewna, które trzeba impregnować (poza drewnem egzotycznym). Oczywiście, podobnie jak w domy, wykonujemy podłogę z imitacji drewna - czyli z eleganckich i mniej wymagających paneli podłogowych, tak też meble ogrodowe możemy zakupić wykonane z tworzywa sztucznego, które doskonale imituje drewno, a jest zdecydowanie trwalsze i mniej kłopotliwe.

Ogród w mieście jest miejscem z potencjałem - wykorzystanie kilku sprytnych rozwiązań, odpowiedni dobór mebli i roślin, gwarantuje, że nasza przestrzeń stanie się centrum rodzinnego życia, wypoczynku popołudniowego i spotkań z najbliższymi.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%