Zamknij

Udrażnianie rur - jak to zrobić?

15:28, 15.02.2019 Materiał Partnera Aktualizacja: 15:32, 15.02.2019

Niedrożność rur to problem regularnie spotykany w domach, zazwyczaj w łazience i kuchni. Dotkliwość tej sytuacji jest szczególnie dotkliwa przez resztki jedzenia i tłuszcz gromadzący się w zlewie. Rury zapełniają się najczęściej na długich poziomach kanalizacyjnych, gdzie spadki są małe lub nie ma ich wcale. Często również problemem jest za duża odległość zlewu od poziomu kanalizacyjnego. Takie sytuacje zdarzają się przeważnie w blokach.

Zatory występują także w łazience, głównie przez nagromadzone włosy wewnątrz przewodów. Bulgotanie w brodziku lub kranie informuje, że pojawia się w nim zator.

Sposobów na udrożnianie rur jest mnóstwo. Do nich zaliczają się także domowe sposoby na zatkane zlewy:

  • ocet i soda oczyszczona

Na zatkany zlew soda oczyszczona i ocet bardzo często wystarczy. Należy wsypać do odpływu ¾ szklanki sody i zalać ją ½ szklanki octu. Odpływ powinno się szczelnie zamknąć korkiem i odczekać około 30 minut. Następni otwór opłukać gorącą wodą. To sposób na nie tylko oczyszczony odpływ, ale i pomoc przy utrzymaniu rur w czystości na długi czas. Co ważne, trzeba regularnie używać tej metody, by efekt był zadowalający.

  • sito przy odpływie

Sito nałożone na odpływ niweluje możliwość docierania resztek jedzenia lub włosów do odpływu. Ten sposób jest bardzo łatwy i tani, a efekty mocno ograniczą problem niedrożności rur.

  • przepychaczka

To znane każdemu urządzenie wykonane z gumowej nasadki z drewnianym uchwytem świetnie sprawdza się przy zatkanym zlewie. Nasadkę przyciska się do odpływu, zasysa się ją, a następnie odciąga. Tę czynność powinno się powtórzyć kilka razy.

  • granulki, proszki i żele do udrożniania rur

Te preparaty stosuj zgodnie z opisami na opakowaniu, bo nieodpowiednie stosowanie ich może spowodować całkowite zapchanie się instalacji kanalizacyjnej.

  • czyszczenie syfonów

Zapobieganie zatorom w kanalizacji najlepiej uzyskasz, gdy co pewien czas będziesz czyścił syfony, które znajdują się pod urządzeniami sanitarnymi. Wykonane są one z plastiku, więc ich montaż oraz demontaż jest bardzo prosty.

  • użycie sprężyny

Użycie sprężyny polega na wprowadzenie stalowego drutu zakończonego korbą do zatkanej rury, jednocześnie przekręcając korbą. Gdy stalowy drut trafi na zator, rozbija go za pomocą ostrej końcówki. Ta metoda spełnia swoją rolę szczególnie, gdy zator powstał głęboko w rurze kanalizacyjnej.

Delikatny zator łatwo można usunąć za pomocą domowych sposobów, ale w wypadku większych niedrożności, należy skontaktować się z hydraulikiem, który upora się z Twoim problemem.

Hydraulik dokona ciśnieniowego przepychania rur. Mimo że dobrze zamontowana instalacja, nie powinna się zapychać, to rzeczywistość pokazuje, że ten problem zdarza się stosunkowo często, a uniemożliwia on korzystanie z domowych urządzeń sanitarnych.


Ciśnieniowe przepychanie rur - co to takiego?


Metoda hydronamiczna, czyli ciśnieniowego czyszczenia rur wymaga użycia profesjonalnego sprzętu. Do wykonania tego zabiegu, potrzebna jest maszyna WUKO, którą montuje się na samochodzie. Z uwagi na fakt, że w niektóre miejsca trudno było dojechać dużym pojazdem, coraz częściej stosuje się mniejsze samochody dostawcze. Dodatkowo te auta zużywa mniej paliwa.

Maszyna WUKO - wyposażona jest w pompę tłoczącą strumień wodny do kanalizacji o ciśnieniu około 150 bar. Przy użyciu tej maszyny ważna jest wtłaczana ilość wody do instalacji w ciągu jednej minuty. Dobre maszyny powinny wtłoczyć przynajmniej 65 litrów wody na minutę. Do rur wprowadzany jest wąż o odpowiednich dyszach i głowicy skierowanych do tyłu oraz do przodu. Głowicę dobiera się proporcjonalnie do wielkości rury, a także rodzaju zanieczyszczeń. Do zadań tylnych dyszy zalicza się samoczynna penetracja węża w instalacji. Przednie dyszy odpowiadają natomiast za przesuwanie zatorów i zanieczyszczeń. Kierują je do studni rewizyjnej, z której wszelkie brudy usuwane są ręcznie lub próżniowo, czyli za pomocą pompy ssącej. Pompowana woda usuwa zanieczyszczenia ze ścian kanalizacji, rozbija je i wypłukuje oraz rozpuszcza rury niemal do czysta.

 

Wady i zalety ciśnieniowego przepychania rur

Zaletą tej metody jest fakt, że ta usługa zapewnia brak ryzyka zalania budynku oraz daje pełną skuteczność usunięcia wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Ciśnieniowego przepychanie rur to metoda bezinwazyjna, nie szkodzi środowisku, ponieważ nie wymaga stosowania chemikaliów.

Maszynę WUKO stosuje się zazwyczaj przy problemach związanych z instalacją zewnętrzną między kanalizacją z budynku, a ulicą czy szambem. Stosuje się ją także w wypadku zatkanych kolektorów ulicznych, instalacji deszczowych czy przykanalików.

Do wad ciśnieniowego przepychania rur zaliczyć trzeba koszt, jaki ta usługa za sobą niesie. Zdarzają się także sytuacje, w których ta metoda się nie sprawdza. Dzieje się tak, gdy instalacja jest mocno rozbudowana lub posiada dużą liczbę kolan. Nie sprawdzi się ta metoda także przy bardzo starych kanalizacjach, które są w złym stanie technicznym. I oczywiście nie należy zapomnieć, że maszyna WUKO jest dość spora, więc nie dojedzie w każde miejsce.

Bakteriologiczna metoda udrażniania kanalizacji

Bakteriologiczna metoda udrażniania rur kanalizacyjnych polega na wprowadzenia do pionów łazienkowych i kuchennych odpowiednich szczepów bakterii. Do zadań bakterii należy rozłożenie osadu znajdującego się na ściankach przewodów kanalizacyjnych. Hydraulik po upływie pewnego czasu przepłukuje instalację wodą za pomocą sprężyn elektrycznych lub pod ciśnieniem. Tę metodę łączy się z ciśnieniowym udrażnianiem rur.

Mechaniczna metoda udrażniania rur

Metoda hydronamicznego udrażniania rur sprawdza się prawidłowo przy instalacjach osadzonych zewnątrz. Natomiast w kanalizacjach znajdujących się wewnątrz budynku, takich jak łazienkowe podejścia zlewozmywakowe, korzysta się najczęściej z mechanicznych metod czyszczenia. To metoda polegająca na wprowadzeniu do rur sprężyn elektrycznych. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę, żeby dobrać odpowiedni przekrój sprężyny, a końcówka urządzenia była odpowiednio dopasowana do powstałego zatoru.

Jednak w wypadku awarii warto zainwestować w pomoc profesjonalnego hydraulika. Udrożni instalację fachowo i zgodnie z zasadami.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%