Zamknij

Czarter jachtu- czy patent żeglarski jest konieczny

07:36, 09.06.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 07:37, 09.06.2020

Twoje wymarzone wakacje to kilkudniowy rejs po jeziorze z rodziną lub przyjaciółmi? Na wodzie czujesz się wolny i czas przestaje się dla Ciebie liczyć? Wszystko jest w zasięgu Twojej ręki. Wybierz się nad najdłuższe jezioro w Polsce i żegluj bez końca.

Wiatr we włosach, szum wody, promienie słońca. Czego chcieć więcej podczas odpoczynku. Zgiełk plażowiczów jednak uporczywie przerywa Ci odpoczynek? Możesz temu zaradzić- wypożycz jacht i wypłyń na jezioro. Co roku coraz więcej osób zaczyna swoją przygodę z żeglarstwem, by poczuć się chociaż przez chwilę wilkiem morskim. Żeglować może każdy. No prawie każdy.

Posiadając patent żeglarski poznasz wiele różnych sposobów cumowania jachtów

Patent żeglarski- co to jest

Patent żeglarski to dokument uprawniający do sterowania jachtem określonej wielkości, rodzaju oraz po określonych wodach. Obecnie patenty żeglarskie są takich samych wymiarów jak dowód osobisty i prawo jazdy i wykonane są z tworzywa sztucznego.

Zgodnie z § 2 Rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki z dnia 9 kwietnia 2013 r. w sprawie uprawiania turystyki wodnej (Dz. U. z dnia 16 kwietnia 2013 r.), należy posiadać dokumenty kwalifikacyjne potwierdzające posiadanie uprawnień do uprawiania turystyki wodnej na jachtach żaglowych o długości kadłuba powyżej 7,5 m lub motorowych o mocy silnika powyżej 10 kW. Oznacza to, że mniejszymi łódkami może sterować każdy kto posiada chociaż minimalne umiejętności. W tym przypadku nie są wymagane żadne patenty i uprawnienia.

Jeśli chcesz posiadać patent do sterowania jachtem Antila 24.4, Antila 27 lub Maxus Evo 24, które są w ofercie firmy Tempesta w Iławie musisz posiadać jeden z patentów:

  • żeglarza jachtowego;
  • jachtowego sternika morskiego;
  • kapitana jachtowego;
  • sternika motorowodnego;
  • motorowodnego sternika morskiego;
  • kapitana motorowodnego;
  • mechanika motorowodnego.

Pływaj bez uprawnień

Osoby, które nie posiadają uprawnień żeglarskich mogą żeglować tylko mniejszymi łodziami lub jachtami z silnikami niewielkiej mocy. Jeśli nie posiadasz uprawnień możesz pływać jachtem żaglowym, którego długość całkowita nie przekracza 7,5 metra. Możesz także pływać jachtem motorowym, którego moc silnika nie przekracza 10 kW (około 13 KM). Jacht żaglowy może być dodatkowo wyposażony w silnik pomocniczy o napędzie spalinowym, elektrycznym lub hydraulicznym.

Kara za żeglowanie bez patentu

Żeglowanie, tak jak prowadzenie samochodu wymaga odpowiednich uprawnień. W obu przypadkach prowadzenie bez uprawnień podlega karze grzywny. Zgodnie z ustawą o żegludze śródlądowej z dnia 21 grudnia 2001r. w art. 61 pkt 1) która stanowi, że kto kierując statkiem nie posiadając do tego dokumentu kwalifikacyjnego podlega karze grzywny.

Przygoda na jachcie gwarantuje Ci dużo adrenaliny

Patent żeglarski nie zawsze potrzebny do żeglowania

Oczywiste jest, że nie każdy jest urodzonym żeglarzem. Nie każdy ma czas przed wakacjami poświęcić czas i pieniądze na zdobycie odpowiednich uprawnień do prowadzenia jachtów. Masz w tym przypadku dwa rozwiązania. Możesz znaleźć osobę, która posiada odpowiedni patent i będzie sterować jachtem podczas żeglowania. Masz także możliwość wynajęcia jachtu, do którego sterowania nie potrzebujesz uprawnień.

Jeśli wśród znajomych nie znajdziesz osoby, która posiada jakiegokolwiek patentu do sterowania jachtem, zdecyduj się na wynajęcie mniejszego jachtu. Według polskiego prawa osoby bez patentu mogą pływać jednostkami z silnikami o niewielkiej mocy.

Legalne żeglowanie bez patentu

Wiele osób twierdzi, że żeglowanie jachtem jest znacznie prostsze niż statkiem i jest znacznie mniejszy więc ten przepis go nie dotyczy. Statki zazwyczaj kojarzą się z wielkimi pasażerskimi lub towarowymi pojazdami pływającymi. Jednak definicja statku zawarta jest w art. 5 ust.1 pkt 1) ppkt g) Ustawy o żegludze śródlądowej: statek to urządzenie pływające o napędzie mechanicznym lub bez napędu mechanicznego, przeznaczone lub używane na śródlądowych drogach wodnych do uprawiania sportu lub rekreacji. Jacht tak samo jak statek pływa, napędzany jest siłą wiatru lub za pomocą silnika i najczęściej korzysta się z niego w celach rekreacyjnych.

Wypożycz jacht i zabierz rodzinę na przygodę życia

Rozpocznij przygodę z żeglugą

Jeśli chcesz wyczarterować jacht bez patentu musisz pamiętać, że obowiązują Cię takie same zasady jak na statku lub większym jachcie. Osoba czarterująca jest odpowiedzialna za bezpieczeństwo załogi, jachtu oraz na szlaku wodnym. Warto zatem rozpocząć swoją przygodę z żeglugą pod nadzorem osoby doświadczonej, która przekaże nam chociaż podstawową wiedzę i umiejętności dotyczące żeglugi. Patent żeglarza może zdobyć każda osoba, która ukończyła 14. rok życia i zdała egzamin z umiejętności i wiedzy. Doświadczenie najlepiej zdobyć podczas żeglowania w najlepszym towarzystwie. Dzięki temu naukę i zdobywanie doświadczenia można połączyć z dobrą zabawą.

Umiejętności są bardzo ważne

Podczas żeglowania ważne jest posiadanie patentu w zależności od długości kadłuba jachtu. Możesz wypożyczyć mniejszy jacht, jednak liczba osób na pokładzie również się zmniejsza. Warto jednak poświęcić chwilę i zrobić patent żeglarski. Dzięki temu możesz wypożyczyć większy jacht i zabrać ze sobą więcej osób i przeżyć z nimi wspaniałą przygodę. My polecamy Iławę, gdzie znajduje się najdłuższe jezioro w Polsce- Jeziorak. Możesz pływać i odkrywać nowe zakątki pięknych Mazur.

Artykuł przygotowany przy współpracy z firmą Tempesta z Iławy zajmującą się Czarterem jachtów.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%