Zamknij
REKLAMA

Po awarii Facebooka wiemy kto publikuje chocianowską propagandę i postuje u Kulczyńskiego

12:32, 11.01.2020 | K.N
REKLAMA

W piątek 10 stycznia, przez dobrych kilka godzin Facebook zmagał się z poważną awarią. Użytkownicy tego portalu społecznościowego bez trudu uzyskali możliwość sprawdzenia, kto edytuje wpisy na fanpage'ach. Wystarczyło, że post dodany na dowolnym fanpage'u został przynajmniej raz edytowany przez jednego z jego administratorów, aby każdy odwiedzający mógł poznać jego dane. Facebook podczas piątkowej awarii pokazywał imię i nazwisko osoby, która owe zmiany wprowadziła. W tym czasie sprawdziliśmy, kto poprawiał wpisy na stronach chocianowskich profili w tym Tomasza Kulczyńskiego. Okazało się, że w wielu przypadkach konta prowadzone są przez osoby, które pobierają publiczne pieniądze mieszkańców Chocianowa.

Myli się ten, kto twierdzi, że Kulczyński prowadzi swój fanpage samodzielnie. Dostęp do profilu społecznościowego Kulczyńskiego mają jego oddani przyjaciele. Zaczynając od Sobiesława Buchty, który w kampanii wyborczej w 2018 roku pełnił funkcję redaktora naczelnego gazety o nazwie "chocianowskie.info", w której to gazecie przedstawiano Kulczyńskiego w jak najlepszym świetle natomiast, na codzień Buchta pracuje w TV Regionalna, a na profil Kulczyńskiego dostarcza lub edytuje treści wideo. 

Kolejną osobą, którą ujawnił Facebook, jest nowy nabytek chocianowskiego ratusza. Jak wynika z naszych źródeł, ukrywający się pod nickiem: Kryst Ian - Kierownik Referatu Promocji i Rozwoju, Krystian Wan również ma dojście do fanpage Kulczyńskiego i edytuje mu pochwalne posty. Warto w tym miejscu dodać, że na nasze pytanie, które w październiku skierowaliśmy do Urzędu Miasta i Gminy w Chocianowie, czy profil Kulczyńskiego jest prowadzony przez osoby opłacane z publicznych pieniędzy, dostaliśmy odpowiedź: 

"Profile Burmistrza w mediach społecznościowych nie są prowadzone przez osoby opłacane z budżetu gminy."

Przypomnijmy, Krystian Wan od listopada na pełnym etacie pracuje na Ratuszowej 10 w Chocianowie, a wcześniej jako informatyk pracował w Starostwie Powiatowym w Lubinie, gdzie kiedyś Kulczyński zarabiał jako radca prawny.

Kolejną osobą, która dłubie w fanpage Kulczyńskiego, jest radna powiatu polkowickiego Marcelina Falkiewicz, która na codzień pełni funkcję rzecznika prasowego w Urzędzie Miejskim w Lubinie. 

Skorzystaliśmy z awarii Facebook-a i sprawdziliśmy, też kto odpowiada za profil Chocianow.pl, na którym pojawiają się w większości linki do pochlebnych artykułów na temat Kulczyńskiego czy jego radnych, a negatywnie opisuje się radnych opozycji. Z naszych informacji wynika, że spora część pracowników Regionalnego Centrum Kultury w Chocianowie ma do czynienia z profilem Chocianow.pl. Zaczynając od dziennikarza TV Regionalna z Lubina, Kaspra Nowaka, przez Barbarę Kalicińską, Dajanę Sarabin z Lubina, a skończywszy na Kierowniku Referatu Promocji i Rozwoju, Krystianie Wan - tym samym, który może administrować profilem Kulczyńskiego.  Cała ta grupa może odpowiadać, za blokowanie użytkowników, którzy choć słowem mogą w komentarzach na profilu Chocianow.pl skrytykować działania chocianowskiej władzy. 

Na koniec zostawiliśmy prawdziwe smaczki. Od kilku dni na platformie społecznościowej Facebook funkcjonuje profil Klub Radnych Tomasz Kulczyński 2018. Kto nim administruje? Odpowiedź jest prosta. Wpływ na profil ma nie kto inny jak Tomasz Kulczyński, co pokazują screeny z edycji wpisu na tym profilu. Jednak to nie wszystko, swoje trzy grosze może też dołożyć - Kierownik Referatu Promocji i Rozwoju, Krystian Wan, który jak widać po screenach, nie tylko odpowiada za promocję gminy ale również radnych z klubu Kulczyńskiego.   

Udało się też rozszyfrować osobę, która administruje profilem Informator Chocianów. Profil ten w czasie kampanii wyborczej w 2018 roku promował Kulczyńskiego, a chwile później zaczął na nim brylować nie kto inny jak radny Paweł Bujak. Dlaczego? Jak wynika ze screena z edycji posta, to właśnie Bujak prowadzi lub współprowadzi ten profil. 


Od kilkunastu dni sporą aktywnością na Facebooku może się pochwalić profil Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Chocianowie. Przeczytać na nim można, że pracownicy chocianowskiej "komunalki" posprzątali park, zajęli się usunięciem awarii i naprawą ławek. Nie brakuje też postów chwalących Kulczyńskiego czy radnego Bujaka. Kto więc stoi za tym profilem? Odpowiedź jest bardzo prosta, to m.in. - ciotka żony Kulczyńskiego, dyrektor w Miejskim Zakładzie Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej - Elżbieta Kowalczuk 

(K.N)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
0%