Zamknij
REKLAMA

Sąd spuścił łomot Kulczyńskiemu! Poszło o jego kumpli w szkołach i przedszkolach!

19:03, 17.06.2021 | K.N
REKLAMA

Portal

chocianow.com.pl

Napisał o tym

pierwszy

Tej informacji nie znajdziecie na propagandowej stronie chocianow.pl - opłacanej z publicznych pieniędzy, a redagowanej przez kumpli Kulczyńskiego. 

 

Pisząc ten artykuł mieliśmy problem jak w prostych słowach opisać to co wydarzyło się w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym we Wrocławiu, bo tam właśnie Kulczyński zaliczył, aż 4 razy glebę! Chodzi o udostępnienie informacji publicznej w sprawie faktur i umów kumpli Kulczyńskiego, którzy świadczą usługi prawne w chocianowskich przedszkolach i szkołach.

We wszystkich sprawach Kulczyński poniósł klęskę! I tu zacytujemy złotą myśl, a zarazem komentarz jednego z mieszkańców Chocianowa:

Smutny ten mgr prawa co każdą sprawę przegrywa. Taki Najman wśród prawników

Przypomnijmy, we wrześniu 2020 roku opisywaliśmy jak dyrektorzy szkół i przedszkoli, kryli kumpli Kulczyńskiego. Zapadły 4 wyroki z których Kulczyński nie będzie zadowolony. W każdej ze spraw Sąd uchylił decyzję Kulczyńskiego dotyczącą ujawnienia faktur i umów jego kumpli, bo gdzie się nie ruszyć, tam wszystkie jednostki podległe Kulczyńskiemu obstawione są prawnikami i nie byłoby w tym nic zaskakującego gdyby nie fakt, że przed przybyciem Kulczyńskiego do Chocianowa, skala opłacanych prawników z gminnego budżetu była ułamkiem tego co jest obecnie w gminie. 

Swoją obsługę prawną mają wszystkie szkoły w gminie Chocianów, mało tego, za prawników płaci się też w przedszkolu przy ulicy Wesołej oraz w przedszkolu integracyjnym. 

Dyrektorzy szkół w Parchowie (były już dyrektor Kamil Lis) i Chocianowie (Dorota Kyc) oraz przedszkoli (Barbara Chruściel, Anna Ciupa) od maja 2020 roku, robili wszystko aby nie zdradzać informacji o obsłudze prawnej swoich placówek, którą świadczą kumple Kulczyńskiego. Zaczęło się od powołania na COVID-19 - w tym przypadku szkoły i przedszkola przełożyły termin załatwienia naszej sprawy jaką była informacja publiczna o obsłudze prawnej, w tym informacja o umowach i zapłaconych fakturach za  obsługę prawną w ich placówkach.  

Gdy wróciła urzędowa normalność, dyrektorzy szkół i przedszkoli zaczęli prawnicze akrobacje. Interpretowali przepisy ustawy o dostępie do informacji publicznej oraz kodeksu postępowania administracyjnego do maksimum. W konsekwencji nie udało się nic wskórać, więc Lis, Kycowa, Chruściel i Ciupa ujawnili który z kumpli Kulczyńskiego świadczy w ich placówce obsługę prawną. Nie ujawnili natomiast umów jakie podpisali z kumplami Kulczyńskiego i nie udostępnili faktur.

I tak Adam Dworaczek świadczy obsługę prawną dla Szkoły Podstawowej w Parchowie oraz dla Przedszkola Integracyjnego w Chocianowie. Skąd Kulczyński może znać się z Dworaczykiem? Prawdopodobnie łączy ich Okręgowa Izba Radców Prawnych w Wałbrzychu, gdzie Kulczyński kończył aplikację radcowską. Panów może łączyć też piłka, bo Dworaczek jako organ nadzoru siedzi w MKS Zagłębie Lubin S.A., a jak wiadomo w kampanii wyborczej Kulczyński łasił się do wyborców, rozdając im bilety. Smaczku całej sprawie dodaje też fakt, że Dworaczek w lutym 2019 roku wysłał do radnej Anny Pichały pismo w którym sugerował, że Pichała miała naruszyć dobra osobiste Kulczyńskiego. 

[ZT]13403[/ZT]

Natomiast za obsługę prawną Szkoły Podstawowej w Chocianowie oraz Przedszkola Miejskiego przy ulicy Wesołej odpowiedzialny jest Tomasz Kulesza, dobry znajomy Kulczyńskiego. Panowie znają się ze Starostwa Powiatowego w Lubinie gdzie razem pracowali w biurze prawnym. To właśnie Kulesza pomagał Kulczyńskiemu w sprawie sądowej, którą radna Anna Pichała wytoczyła burmistrzowi. O tym, że Kulesza to dobry kumpel Kulczyńskiego może też świadczyć fakt, że to właśnie Tomasz Kulesza zgłosił do konkursu Kryształowe Serce Radcy Prawnego 2017 właśnie Kulczyńskiego, rozpływając się w uzasadnieniu o jego zasługach dla mieszkańców Chocianowa. Tak samo jak Dworaczek, tak i Kulesza ma na swoim koncie "straszaka" wysłanego do radnej Anny Pichały, która rzekomo miała naruszyć dobra osobiste Kulczyńskiego.

Cyrk z udostępnieniem informacji o obsłudze prawnej w Szkole Podstawowej w Szklarach Dolnych i Podstawówce w Trzebnicach zrobili dyrektorzy Jacek Nowicki oraz Helena Kozińska. Ich przepychanki prawne (zapewne z rekomendacji ówczesnej obsługi prawnej)  też najpierw stanęły na COVID-19, żeby później z powodu - zdaniem dyrektorów -  braków formalnych w naszych pytaniach kierowanych do szkół - wniosek pozostawić bez rozpatrzenia. Długo nie myśląc, ponownie zapytaliśmy dyrektorów szkół w Trzebnicach i Szklarach Dolnych o obsługę prawną. I tu najciekawsze, bo  Kozińska i Nowicki potrafili się miesiącami przepychać z nami papierami, a gdy nie mieli już wyjścia i powinni udostępnić informację o obsłudze prawnej, to nagle stwierdzili że: 

Z uwagi na skomplikowany charakter sprawy, termin załatwienia zostaje przedłużony do końca sierpnia 2020 roku.

Z początkiem nowego roku szkolnego dostaliśmy odpowiedź z Trzebnic i Szklar Dolnych. W tych przypadkach krycie obsługi prawnej opanowano do perfekcji.
Dostaliśmy umowy abonamentowe o świadczeniu pomocy prawnej jednak Kozińska i Nowicki sprytnie zakryli dane z jaką kancelarią prawną podpisali umowy. Z naszych informacji wynika, że pomoc prawną dla tych dwóch placówek świadczy osoba, która udziela się w kancelarii prawnej z której wyszedł "straszak" (pismo o rzekomych naruszeniach dóbr osobistych Kulczyńskiego) do radnej Anny Pichały oraz innych osób, które publicznie krytykują Kulczyńskiego.
 
Ile mieszkańców gminy Chocianów kosztuje pomoc prawna w Trzebnicach i Szklarach Dolnych?
W porównaniu z tym ile wydawano na obsługę prawną w czasie kadencji Kowalskiego czy Skibickiego, obecne kwoty robią wrażenie. 
W roku 2018 nie wydano nic na obsługę prawną w szkole w Trzebnicach czy Szklarach Dolnych. Dopiero w 2019 roku, obsługa prawna przytuliła 9 000 zł, a do 31 sierpnia 2020 roku już 24 000 zł - to szkoła w Szklarach Dolnych.  Nie inaczej jest też w Trzebnicach. Za rok 2019 kancelaria prawna dostała 9 000 zł, a do 31 sierpnia, to już 24 000 zł. Tak więc wynagrodzenie w kwocie 3 000 zł brutto obejmuje do 4 godzin tygodniowo świadczenia usług kancelarii prawnej dla szkoły w Trzebnicach czy Szklarach Dolnych. 

Można domniemać, że kumple Kulczyńskiego, którzy obsługują prawnie szkoły i przedszkola nie zarabiają mniej niż obsługa prawna ze Szklar i Trzebnic. 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w czterech wyrokach nie zostawił na Kulczyńskim  suchej nitki (przyp red.: bo to on podtrzymał decyzję dyrektorów szkół i przedszkoli) . Każda skarga, którą skierowaliśmy do WSA zakończyła się uchyleniem decyzji dyrektorów szkół (Kamil Lis, Dorota Kyc) lub przedszkoli (Chruściel i Ciupa) także Sąd uchylił decyzje Kulczyńskiego. Tym samym z gminnej kasy za krycie kumpli Kulczyńskiego popłynie kasa, którą Wojewódzki Sąd Administracyjny zasądził od Kulczyńskiego tytułem kosztów postępowania sądowego.  


To nie jedyna porażka Kulczyńskiego jeśli chodzi o edukację w gminie Chocianów. 

Ministerstwo Edukacji i Nauki nie zostawiło suchej nitki na planie przekształcenia podstawówek w Parchowie i Szklarach Dolnych. Wszystko za sprawą uchwały z dnia 14 maja 2020 roku o reorganizacji szkół wiejskich za którą zagłosowali radni którzy weszli do Rady Miejskiej z list wyborczych Kulczyńskiego i część przedstawicieli PiS. Chcą  oni zmniejszyć szkoły do klas I-III, a pozostałe dzieci będą dowożone do szkoły w Trzebnicach i Chocianowie. 

Po tym jak Dolnośląski Kurator Oświaty nie zgodził się na reorganizację podstawówek, przedstawiciele  chocianowskiego urzędu postanowili odwołać się od decyzji kuratora do Ministerstwa Edukacji i Nauki. 

Udało nam się dotrzeć do postanowienia Ministra, który podtrzymuje stanowisko Dolnośląskiego Kuratora Oświaty i zbija argumenty chocianowskiej władzy. 

[ZT]13688[/ZT]


Po przeanalizowaniu obowiązujących przepisów oraz materiału dowodowego zgromadzonego w sprawie, a w szczególności po dokładnym zbadaniu dołączonego do zażalenia dodatkowego materiału dowodowego, Minister Edukacji i Nauki postanowił podtrzymać zaskarżone postanowienie Dolnośląskiego Kuratora Oświaty wyrażające negatywną opinię w przedmiocie zamiaru przekształcenia Szkoły Podstawowej w Parchowie a także Szkoły Podstawowej w Szklarach Dolnych.

Przede wszystkim należy zauważyć, że zaproponowane przekształcenie Szkoły Podstawowej w Parchowie i Szklarach Dolnych jest niezgodne z przepisami prawa. Zamierzone przekształcenie samodzielnej szkoły w szkołę filialną podporządkowaną organizacyjnie Szkole Podstawowej w Chocianowie, zgodnie z art. 89 ustawy – Prawo oświatowe, należy przeprowadzić poprzez likwidację Szkoły Podstawowej w Parchowie oraz przekształcenie Szkoły Podstawowej w Chocianowie poprzez utworzenie podporządkowanej jej organizacyjnie szkoły filialnej w Parchowie o strukturze klas I-III i oddział przedszkolny.


Ponadto Minister zwraca uwagę, że w uchwale nr XXVI.168.2020 Rada Miejska w Chocianowie jako termin zamiaru przekształcenia Szkoły Podstawowej w Parchowie podała dzień 1 września 2021 r. Minister zauważa, że wskazany termin jest innym niż ten wynikający z przepisu Prawa oświatowego i szkoła może być przekształcona z końcem roku szkolnego, a rok szkolny we wszystkich szkołach i placówkach oświatowych rozpoczyna się z dniem 1 września każdego roku, a kończy z dniem 31 sierpnia następnego roku.

Oznacza to, że przedmiotowa uchwała Rady Miejskiej w Chocianowie w sprawie zamiaru przekształcenia Szkoły Podstawowej w Parchowie i Szklarach Dolnych z dniem 1 września 2021 r. narusza prawo poprzez określenie innego niż obowiązujący ustawowy termin przekształcenia wymienionej szkoły.

(K.N)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
0%