Zamknij

Minister zdrowia: nie będę likwidować nierentownych szpitali powiatowych

07:28, 08.03.2024 PAP Aktualizacja: 07:38, 08.03.2024
PAP PAP

W czwartek w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach rozpoczął się dwudniowy IX Kongres Wyzwań Zdrowotnych.

Minister zdrowia Izabela Leszczyna podczas otwarcia IX Kongresu Wyzwań Zdrowotnych zapewniała, że nigdy nie zgodzi się na likwidację nierentownych szpitali powiatowych. "Zrobimy tak, żeby one mogły się bilansować, a tam gdzie trzeba, pomożemy" - przekonywała.

Minister zdrowia Izabela Leszczyna podczas panelu otwierającego kongres zwróciła uwagę na zdrowotne zapisy Krajowego Planu Odbudowy.

"Pracujemy nad taką zmianą Krajowej Sieci Onkologicznej, żeby ona była efektywna, żeby jak najszybciej weszła w życie, choć brakuje nam szeregu rzeczy" - powiedziała.

Wyjaśniła, że ważna jest również ustawa o restrukturyzacji szpitali. Jednocześnie zapewniała, że nigdy nie zgodzi się na likwidację nierentownych szpitali powiatowych. "Zrobimy tak, żeby one mogły się bilansować, a tam gdzie trzeba, pomożemy" - przekonywała.

Jako przykład podała rozwiązania dotyczące porodówek opracowywane przez resort wraz z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Wyjaśniła, że według nowych wycen porodówka, która ma mniej niż 600 porodów rocznie, nigdy nie będzie rentowana. Jednak, jak zaznaczyła, niektóre porodówki są tak rozlokowane, że w promieniu 40 kilometrów nie ma żadnej innej.

"Planujemy tam dla tych porodówek wprowadzić ryczałt. One muszą się utrzymać. Kobieta nie może dojeżdżać 100 kilometrów do porodu" - przekazała, dodając, że jest to jedno rozwiązanie.

Kolejne wiąże się z bardziej dostępnym znieczuleniem okołoporodowym. Szefowa MZ przekazała, że opracowany został wskaźnik korygujący. Wyjaśniła, że podmiot leczniczy, w którym liczba porodów naturalnych ze znieczuleniem przekroczy 10 proc., będzie miał lepiej wycenioną procedurę. Dodała, że algorytm tej wyceny jest już gotowy.

Pytana o przedłużające się zmiany na stanowiskach kierowniczych w instytucjach podległych resortowi, jak GIS czy Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, odpowiedziała, że powinny one nastąpić w ciągu miesiąca.

"Nie ma ustawianych konkursów, nie mam żadnych swoich rekomendacji. Czekamy na ludzi z otwartymi głowami, czekamy na pasjonatów, czekamy na ludzi kompetentnych" - zaznaczyła. Dodała, że na pewno w przyszłym tygodniu ogłoszony zostanie konkurs do Agencji Badań Medycznych.

IX Kongres Wyzwań Zdrowotnych składa się 50 sesji z udziałem około 300 przedstawicieli świata medycyny, administracji państwowej i samorządowej i organizacji pozarządowych.

Program wydarzenia podzielono na siedem głównych bloków tematycznych: funkcjonowanie systemu, leczenie w wybranych jednostkach chorobowych, system oczami medyków, zdrowie publiczne, e-zdrowie i innowacje, rynek farmaceutyczny oraz ubezpieczenia.(PAP)

Autorka: Aleksandra Kiełczykowska

ak/ joz/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%