Zamknij
REKLAMA

Wiemy ile długu w przeliczeniu na jednego mieszkańca ma Chocianów

18:26, 08.07.2018 | MiS
REKLAMA
Skomentuj

Ministerstwo Finansów przedstawiło dane dotyczące poziomu gminnego zadłużenia, opracowane na podstawie budżetów z 2017 roku. Na tle najbardziej obciążonych samorządów w kraju wypadamy dobrze. Jednak ze statystyk wynika, że Miasto i Gmina Chocianów jest drugim zadłużonym miastem w powiecie polkowickim.

Polska Agencja Prasowa przedstawiła dane Ministerstwa Finansów dotyczące całkowitego zadłużenia samorządów wraz z przeliczeniem wysokości długu na jednego mieszkańca. Jak wynika z raportu, w ubiegłym roku gminy zadłużyły się na 57 mld 205 mln zł, co daje dług w przeliczeniu na jedną osobę na poziomie 969 zł. Tylko 79 samorządów w ogóle nie ma kredytów, a w przypadku 93 jest on mniejszy niż 100 zł na osobę.

W rankingu wzięto pod uwagę 2478 gmin. Jak wynika z wyliczeń, samorządy powiatu polkowickiego mają się całkiem dobrze. Nie licząc Przemkowa i Chocianowa. Zadłużenie na jednego mieszkańca w żadnym z nich nie przekroczyło 1200 złotych. 

Dla przykładu, według resortu finansów całkowity dług miasta i gminy Chocianów za wymieniony okres to 16 591 270 zł. Po podzieleniu tej kwoty przez dane Głównego Urzędu Statystycznego uzyskujemy wynik na poziomie 1 281 zł zadłużenia przypadającego na jednego mieszkańca.

W stosunku do gmin powiatu polkowickiego, wynik ten prezentuje się bardzo kiepsko i wyróżnia na tle choćby Polkowic (dług ogółem 0 zł), Gmina Grębocice (dług ogółem ponad 777 100 zł), Gmina Radwanice (dług ogółem ponad 340 000 zł) co w przeliczeniu na jednego mieszkańca daje Polkowice: 0 zł,  Grębocice 145 zł, Radwanice: 72zł

Na razie nie mamy się jeszcze czego wstydzić, bo w powiecie polkowickim jest jednak gmina Przemków, której zadłużenie jest gigantyczne i wynosi 18 449 497 zł, co daje dług w przeliczeniu na jedną osobę na poziomie: 2 157 zł.

Z danych przedstawionych przez Ministerstwo Finansów wynika, że największy dług per capita w wysokości 18,6 tys. zł na osobę mają Ostrowice (woj. zachodniopomorskie). Jeszcze gorszy jest fakt, że gmina ta zadłużyła się w parabankach. To z kolei ma swoje wymierne skutki. Na mocy specustawy gmina ta ma zostać zlikwidowana, co nie miało dotychczas precedensu. Kwota zobowiązań drugiego pod względem zadłużenia Rewala (woj. zachodniopomorskie), który również zadłużał się w parabankach, wyniosła na koniec zeszłego roku 14,3 tys. zł  per capita na jednego mieszkańca. Trzecia z największych gminnych dłużników to leżąca w woj. opolskim Byczyna z zadłużeniem na poziomie 12 tys. zł na mieszkańca. W pozostałych gminach z pierwszej dziesiątki kwota ta wahała się od 4,3 tys. zł w gminie Bielice, do 5,1 tys. zł w gminie Dziwnów (obie leżą w woj. zachodniopomorskim).

(MiS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© chocianow.com.pl | Prawa zastrzeżone