Zamknij
REKLAMA

Rusza Łemkowska watra w Michałowie

14:52, 03.08.2018 | K.N
REKLAMA
Skomentuj

Zbliża się łemkowska Watra na Obczyźnie. W tym roku w pierwszy weekend sierpnia po raz 38 odbędzie się Watra na Obczyźnie w Michałowie. Kapele ludowe, łemkowskie jedzenie i dobra zabawa do samego rana złożą się na tradycyjną Watrę.

 Na dwa dni do powiatu polkowickiego zjadą się goście z wielu zakątków Europy: Polski, Słowacji, Ukrainy, Chorwacji i innych krajów. Dzięki Stowarzyszeniu Łemków łemkowska Watra w Michałowie jest jedną z największych międzynarodowych i artystycznych imprez kulturalnych w powiecie, o charakterze folkowym. - Do Michałowa zjeżdża się młodzież i starsi, aby choć raz w roku spotkać się na krótko ze znajomymi, rodziną i sąsiadami i przypomnieć sobie tu wśród michałowskich lasów swoje obyczaje, śpiew i kulturę przodków- podkreśla Marek Tramś starosta polkowicki.

Watra to ognisko - płomień, które w Michałowie tradycyjnie rozpala najstarszy Lemko. Ogień na Watrze płonie przez cały czas jej trwania.

„Na obczyźnie” -dlatego, że nie jest to miejsce w rodzinnych stronach w Karpatach, nie jest na ziemi przodków czy ojców. Właśnie ta tęsknota za rodzinnymi stronami i urokami Beskidu Niskiego doprowadziły do organizowania teraźniejszej Watry.

Łemkowska Watra w Michałowie to ponad 30-letni cykl imprez poświęconych tradycji i muzyce łemkowskiej, dających szansę na autoprezentację mniejszości, komunikację i wzmacnianie jej poczucia tożsamości kulturowej. Ogromną popularnością cieszą się również koncerty zespołów prezentujących muzykę zupełnie innych obszarów etnicznych. A wszystko to w najnowocześniejszych aranżacjach wykonywanych na wysokim poziomie artystycznym. Licznie goście przybywają na Watrę, wśród których są również  parlamentarzyści i samorządowcy.

Zapraszamy 3 sierpnia, w piątek o godzinie  19.00 rozpoczęcie uroczystości. Impreza biletowana.

(K.N)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (1)

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


© chocianow.com.pl | Prawa zastrzeżone