Zamknij
REKLAMA

Chocianów '81

17:52, 21.04.2018 | K.N
REKLAMA

W 1981 roku chocianowska Solidarność wraz z kołem Związku Bojowników o Wolność i Demokrację porozumiały się aby upamiętnić pierwszą rocznicę powstania Solidarności i rocznicę wybuchu II wojny światowej. Postanowiono ufundować tablicę pamiątkową. Tablica miała zostać umieszczona na pomniku w parku. Jednak ówczesne władze nie zgodziły się na to. Podobno miało to wynikać z „nacisków” ówczesnej Polskiej Partii Robotniczej. W takiej sytuacji przed pomnikiem w parku odbyła się msza święta, na której tablica została poświęcona i zabrana do siedziby Solidarności w Fabryce Urządzeń Mechanicznych. Przez okres stanu wojennego skutecznie była ukrywana

1 września 1981 przy Zbiorczej Szkole Gminnej w Chocianowie przekazano do użytku dwie nowe sale gimnastyczne. 4 kwietnia na Placu Wolności w obecności kilku tysięcy ludzi ks. biskup Adam Dyczkowski poświęcił sztandar Solidarności Fabryki Urządzeń Mechanicznych. 
Tadeusz Urbański został posłem na Sejm PRL VIII kadencji. 
Nastała mroczna noc stanu wojennego. 

[DAWNY]1530041480424[/DAWNY]

Wydano 1. numer w 1981 r. Biuletyn Informacyjny NSZZ Solidarność FUM w Chocianowie Wydano 2. numery w 1981 r. W okresie stanu wojennego Solidarność FUM działając nielegalnie wydawała własne informacje oraz kolportowała wydawnictwa drugiego obiegu. 

W 1981 roku na jednym z osiedli, przy ul. Wesołej 14 powstaje Przedszkole Miejskie w Chocianowie.

W 1981 Tadeusz Stanisław Urbański uzyskał mandat posła na Sejm PRL VIII kadencji w okręgu Legnica. Dzięki jego zaangażowaniu w mieście i gminie Chocianów nastąpił rozwój społeczno gospodarczy; wybudowano wiele obiektów budownictwa mieszkaniowego, socjalnego i przemysłowego, a także stadion sportowy i szkołę średnią przy ul. Kolonialnej. Był również zawodnikiem KS Stal i działaczem Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Medalem 30-lecia Polski Ludowej.

15 października 1981 r. grupa 47 członków i kandydatów Spółdzielni Mieszkaniowej Zagłębia Miedziowego w Lubinie na Zebraniu Założycielskim powołała Chocianowską Spółdzielnię Mieszkaniową.

(K.N)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%