Magnes neodymowy to rodzaj magnesu wytwarzający bardzo silne pole magnetyczne. Magnes ten powstaje w wyniku połączenia trzech składników, a mianowicie boru, żelaza i neodymu nazywanego pierwiastkiem ziem rzadkich. Przez wzgląd na ogromną siłę przyciągania znalazł on zastosowanie w różnych urządzeniach codziennego użytku. Co wyróżnia magnesy neodymowe? Jak działają i gdzie znajdują zastosowanie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym poradniku.
Magnes neodymowy mimo upływu czasu nie traci swoich właściwości, w związku z czym jest zaliczany do tzw. magnesów trwałych. Ten rodzaj magnesu został wynaleziony na początku lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. Połączenie neodymu, boru i żelaza poskutkowało powstaniem związku Nd2Fe14B. Jest to podstawowy skład magnesu neodymowego, który ma zarówno zalety, jak i wady. Zaletą będą tutaj silne właściwości magnetyczne oraz wytwarzanie stabilnego pola magnetycznego. Za wady można uznać niską wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne i dużą kruchość.
W celu poprawy tych parametrów do magnesów dodaje się domieszki – tworzywa sztuczne i żywice, które w pozytywny sposób wpływają na odporność magnesu na tego typu uszczerbki. Dodanie drogich domieszek pozytywnie wpływa również na wytrzymałość magnesu w wysokich temperaturach.
Natomiast wykazano zależność pomiędzy kształtem magnesu a narażeniem na rozmagnesowywanie. Aby zapobiec rozmagnesowaniu magnesu neodymowego wykonanego z materiału odpornego na wysokie temperatury należy zachować odpowiednie parametry wysokości tegoż magnesu.
W produkcji magnesów neodymowych wykorzystuje się metodę metalurgii proszków, która wygląda tak, że sproszkowane składniki zostają sprasowane w wysokiej temperaturze podczas działania silnego pola magnetycznego. Ten sposób wytwarzania przyczynił się do powstania określenia magnesu spiekanego. Przez wzgląd na wysoką aktywność chemiczną neodymu gotowy magnes zostaje pokryty powłoką na bazie niklu, cynku bądź fosforanu, które tworzą tzw. powlokę ochronną. W przypadku neodymu lepiej sprawdzi się w tym celu warstwa niklu aniżeli powłoka cynkowa.
Na tle innych magnesów te neodymowe wyróżnia fakt, że wytwarzają one najsilniejsze pole magnetyczne oraz są odporne na działanie wysokiej temperatury. Niezwykle silne właściwości magnetyczne magnesy te zawdzięczają pierwiastkowi ziem rzadkich — neodymowi.
Magnesy neodymowe przyciągają tworzywa charakteryzujące się silnymi właściwościami magnetycznymi, czyli tzw. ferromagnetyki. Wśród ferromagnetyków wyróżniamy takie metale jak nikiel, kobalt oraz żelazo. Zdarzają się również przypadki przyciągania stali, jednak jest to możliwe jedynie w przypadku występowania w niej dużej domieszki żelaza.
Nawet maleńkie magnesy neodymowe wytwarzają silne pole magnetyczne. Z tego powodu są one bardzo popularne, ponieważ można je wykorzystać nawet w niewielkich rozmiarów urządzeniach. Pole magnetyczne wytwarzane przez te magnesy cechuje się niezwykłą stabilnością, co jeszcze bardziej przekłada się na powszechność zastosowania.
Spektrum zastosowania magnesów neodymowych jest bardzo szerokie, od zabawek dziecięcych, poprzez sprzęt RTV aż po skomplikowaną aparaturę medyczną. Znalazły one swoje zastosowanie również w przemyśle, gdzie usprawniają pracę silników oraz w instalacjach uzdatniających wodę.
Magnesowi w procesie produkcji można nadawać dowolny kształt i wielkość, więc zastosowanie znajdzie niemal wszędzie. Przykłady zastosowania magnesów neodymowych to między innymi:
Oczywiście to tylko przykłady zastosowania magnesu, a jest ich tak wiele, że nie sposób wymienić każdego.