Jesteś właścicielem łąki lub pastwiska? A może dysponujesz sadem lub gruntami ornymi jako posiadacz samoistny? W tych i w wielu innych przypadkach masz obowiązek składania druku IR-1. Zawarte w nim informacje posłużą także do rozliczenia podatku rolnego, pomagając określić należną z jego tytułu kwotę. Co trzeba wiedzieć na temat druku IR-1? Jak wypełnić ten formularz i gdzie go złożyć?
Wypełnienie druku IR-1 to pierwszy krok do rozliczenia podatku rolnego. Formularz IR-1, czyli informacja o gruntach, składany jest wyłącznie przez osoby fizyczne. Osoby prawne oraz jednostki organizacyjne pozbawione osobowości prawnej wypełniają natomiast deklarację DR-1. Co istotne, podatnicy podatku rolnego, którzy są osobami fizycznymi, mają obowiązek składania informacji IR-1 nawet wtedy, gdy korzystają ze zwolnienia z opłaty lub ulg.
Poprawne wypełnienie druku IR-1 jest niezbędne, by można było rozliczyć podatek rolny jako osoba fizyczna. Obowiązek ten spoczywa na osobach posiadających użytki rolne, a zatem takie grunty jak łąki, sady, pastwiska, grunty orne czy grunty pod stawami.
Co istotne, posiadacz danej działki musi prowadzić na niej działalność rolniczą, a zatem związaną z produkcją roślin, zwierząt czy materiałów siewnych, szkółkarskich, hodowlanych i reprodukcyjnych. Jeżeli na danym gruncie prowadzona jest działalność gospodarcza inna lub rolnicza, jego właściciel odprowadza podatek od nieruchomości zamiast podatku rolnego.
By możliwe było opłacenie podatku rolnego, potrzebny jest formularz IR-1. Jak wypełnić go, by mieć pewność, że wszystkie niezbędne dane zostaną w nim umieszczone? Przed rozpoczęciem uzupełniania informacji warto przygotować wszelkie niezbędne w tym celu dane: informacje o gruntach rolnych oraz dane osobowe podatnika. W druku umieścić należy m.in. dane identyfikacyjne podatnika, adres zamieszkania, oświadczenie o posiadaniu gospodarstwa rolnego czy powierzchnię określonych użytków rolnych.
Pamiętaj, że wraz z drukiem IR-1 do urzędu dostarczyć należy także załączniki ZIR-1 lub ZIR-2. Fakt załączenia ich musi zostać odnotowany w odpowiedniej rubryce formularza. Jeżeli jesteś współwłaścicielem gruntów (są one własnością także innych osób fizycznych), musisz dostarczyć także załącznik ZIR-3. Wypełniona deklaracja musi zostać opatrzona podpisem – jeśli składasz ją całkowicie przez internet, będziesz potrzebować podpisu potwierdzonego Profilem Zaufanym e-PUAP lub bezpiecznego podpisu elektronicznego.
Osoby fizyczne, na których spoczywa obowiązek złożenia druku IR-1, mają na to 14 dni, licząc od momentu powstania obowiązku podatkowego. Informację należy dostarczyć do urzędu gminy, w której znajdują się grunty. Można tego dokonać na kilka sposobów: poprzez zaniesienie druku do urzędu, wysłanie go pocztą lub przez internet. W sporządzeniu informacji o gruntach IR-1 pomoże serwis Przyjazne Deklaracje. Więcej informacji na temat wypełniania druku IR-1 online znajdziesz na stronie https://przyjazne-deklaracje.pl/jak-zlozyc-informacje-ir-1-on-line/.