Każdy z nas chce mieć w swoim wnętrzu indywidualny, wyjątkowy design. Zastosowanie tyku strukturalnego pozwala nam osiągnąć unikatowy efekt, który zachwyci naszych gości i domowników, a dodatkowo sprawi, że wnętrze będzie wyglądało przytulnie i modnie. Ogromną zaletą takiego sposobu wykończenia jest to, że można je wykonać samodzielnie bez zatrudniania fachowców.
Dzięki zastosowaniu tego rodzaju rozwiązania możemy liczyć na efekt, który zachwyci wszystkich kreatywnością i innowacyjnością. Tynki strukturalne dają wiele możliwości aranżacyjnych i można z ich udziałem wykonać naprawdę wyjątkową pracę. Mogą one imitować naturalne struktury, takie jak np. roślinność czy kora drzew.
Tynk strukturalny, który już od dłuższego czasu zdobi nasze ściany, można z łatwością odnowić. W zależności od stopnia wyeksploatowania można to zrobić na kilka różnych sposobów. Najlepiej jest również zastanowić się nad przyczyną, która powoduje, że tynk się niszczy. Można wtedy w prosty sposób ją usunąć i wydłużyć żywotność materiału. Jeżeli nie występują żadne większe zniszczenia, możemy zagruntować tynk dekoracyjny i przystąpić do malowania. Jak pomalować tynk strukturalny?
Malowanie powierzchni to doskonały sposób na jej ożywienie i odświeżenie. Aby renowacja była jednak skuteczna, powinniśmy dobrać odpowiednią farbę do powierzchni, którą chcemy odnowić. Istotne będzie wówczas to, jakich materiałów użyliśmy na tynk oraz na jakiej powierzchni jest on zastosowany. Jest to bardzo ważne, ponieważ wybranie złego produktu może doprowadzić do zniszczenia tynku dekoracyjnego. A zatem jak pomalować tynk strukturalny?
Najczęściej stosowanymi produktami do tynku strukturalnego są farby akrylowe i silikonowe. Nie tylko dobrze przyczepiają się do podłoża, ale również chronią powierzchnie przed nadmiernym wnikaniem wody, która może powodować zniszczenia. Jeśli chcemy uzyskać matowy efekt, wówczas warto wybrać farby wapienne lub cementowe, które mają wysoką paroprzepuszczalność.
Pierwszą czynnością, jaką powinniśmy wykonać, jest usunięcie kawałków tynku, które są luźne i już nie da się ich naprawić. Odpowiednie wygładzenie i oczyszczenie podłoża przed renowacją zapewni lepszy i bardziej długotrwały efekt na kolejne lata. Warto również odkurzyć ścianę, aby uzyskać lepsza przyczepność użytych preparatów. Następnym krokiem jest zastosowanie produktu do gruntowania, który wyrówna powierzchnię przeznaczoną do malowania. Dzięki jego zastosowaniu zużyjemy też mniej farby, aby zakryć cały tynk.
Przed malowaniem powinniśmy również uzupełnić wszystkie braki w strukturze powierzchni. Do takich prac służy zaprawa wyrównująca, która ujednolici ścianę i przygotuje ją do nałożenia preparatu. Dzięki jej zastosowaniu unikniemy grudek i nieestetycznych nierówności. W przypadku bardziej zniszczonych ścian doskonale sprawdzi się tynk cienkowarstwowy wykorzystywany przy ocieplaniu elewacji zewnętrznych. W ostatnim etapie pac możemy przejść do nakładania farby, która odświeży i nada nowy kolor całej powierzchni.