Zamknij

System gaszenia gazem - dlaczego warto na niego postawić?

artykuł sponsorowany + 09:43, 22.07.2022 Aktualizacja: 10:17, 10.07.2023
pixabay pixabay

Doskonale nam znane środki gaśnicze takie jak woda czy piana nie zawsze zdają egzamin. Choć skutecznie ugaszą pożar, to co pozostaje po akcji gaszenia pożaru, zwykle nie nadaje się do odratowania. Ciężko wyobrazić sobie, że płonące cenne zbiory biblioteczne mielibyśmy gasić, wykorzystując w tym celu wodę. Jednak do pożaru może dojść również w tym obiekcie. Jak w takim razie uratować zarówno budynek, jak i znajdujące się w nim zbiory? Wówczas z pomocą przychodzi system gaszenia gazem - rozwiązanie zyskujące na coraz większej popularności. Czym więc ono jest i w jakich obiektach się sprawdzi? Koniecznie poznaj najważniejsze informacje o gazach gaśniczych!  

Gaszenie gazem - na czym polega?  

Metoda gaszenia pożaru z wykorzystaniem gazów to jedno z najskuteczniejszych dziś rozwiązań. Jej największą zaletą jest przerwanie procesu spalania bez uszkodzenia dla powierzchni, które są gaszone. Metodę tę łatwo zestawić z gaszeniem przy wykorzystaniu wody. Nie wszystkie powierzchnie w zetknięciu z cieczą nadają się później do użytku. Często woda przerywa pożar, zachowując przy tym konstrukcję budynku, niszcząc jednocześnie niemal wszystkie elementy znajdujące się wewnątrz. Przy metodzie gaszenia gazem unikamy tak drastycznych skutków akcji ratowniczej.  

W gaszeniu gazem wykorzystywane są trzy grupy gazów:  

  • gazy chemiczne,  
  • gazy obojętne,  
  • dwutlenek węgla.  

Gazy obojętne  

Gaśnicze gazy obojętne obejmują gazy, które naturalnie występują w powietrzu. Mowa o gazach takich jak azot i argon oraz ich mieszaniny. Poprzez wypieranie powietrza z gaszonych pomieszczeń gazy obojętne obniżają stężenie tlenu. W konsekwencji doprowadza to do "zduszenia pożaru". Ważne jest jednak powierzenie projektowania instalacji profesjonalistom. Stężenie gaśnicze gazów obojętnych może być bowiem niebezpieczne dla ludzi.  

Gazy chemiczne  

Gazy chemiczne, które znajdziesz w ofercie AFFS  to środki gaśnicze wykorzystujące zamienniki halonu. Zaletą tego rozwiązania jest zerowy potencjał niszczenia warstwy ozonowej. Co najważniejsze stężenie gaśnicze gazów chemicznych jest poniżej stężenia niebezpiecznego dla ludzi. W praktyce oznacza to, że nie wymagają stosowania dodatkowych procedur ewakuacyjnych, jak ma o miejsce przy gazach obojętnych.  

SUG, czyli stałe urządzenia gaśnicze również obejmują systemy gaszenia gazem, które sprawdzają się wszędzie tam , gdzie inne środki gaśnicze - woda, proszek czy piana gaśnicza - nie mogą zostać użyte.  

Gdzie sprawdzi się gaszenie gazem?  

Nie da się ukryć, że system gaszenia gazem to rozwiązanie spotykane w coraz większej liczę obiektów. Rozwiązanie to sprawdzi się jednak w szczególności wszędzie tam, gdzie inne systemy mogłyby przynieść poważne straty, niemal takie same jak przy działaniu ognia. Ugaszenie pożaru w archiwum z wykorzystaniem wody skończy się niemal tym samym co pożar - utratą wszystkich dokumentów. Jednak zamiast spalenia, będą one po prostu zalane.  

System gaszenia gazem sprawdzi się m.in. w: 

  • serwerowni,  
  • archiwum,  
  • rozdzielni elektrycznej,  
  • bibliotekach,  
  • magazynach, 
  • składach substancji chemicznych,  
  • laboratoriach, 
  • muzeach.  

Systemy gaszenia gazem serwerowni  

Gaszenie gazem sprawdzi się w szczególności w pomieszczeniach, w  których wykorzystanie innych systemów spowodowałoby poważne straty dla urządzeń i przedmiotów znajdujących się wewnątrz. To właśnie dlatego systemy gaszenia gazem serwerowni zyskują na tak ogromnej popularności. System gaszenia gazem sprawi, że poziom tlenu w pomieszczeniu zmniejsza się, a co za tym idzie ogień gaśnice. Przy tym ludzie przebywający w pomieszczeniu mogą nadal oddychać.  

Na rynku znajdziesz także rozwiązania, które nie gaszą pożaru poprzez obniżenie zawartości tlenu, a poprzez fizyczny kontakt środka gaśniczego z ogniem. Takie rozwiązanie zapewnia dużo sprawniejsze ugaszenie pożaru, a co za tym idzie zatrzymanie rozprzestrzenienia się ognia w pomieszczeniu.  Jak się ma samo gaszenie gazem do pożaru w serwerowni? Przede wszystkim gazy obojętne nie niszczą urządzeń elektrycznych sprzętu komputerowego oraz nośników danych znajdujących się w serwerowniach.  

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%