Zamknij

Sprzedaż auta a składka OC

13:00, 06.05.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 13:00, 06.05.2024

Każde zarejestrowane auto musi mieć polisę OC. Ten obowiązek ustaje dopiero po legalnej kasacji pojazdu – za niesprawny samochód, który tylko stoi w garażu, też trzeba płacić składki. Co się jednak dzieje z polisą po sprzedaży samochodu, i czy jest szansa na to, by odzyskać zwrot OC?

Czy samochód przeznaczony do sprzedaży musi być ubezpieczony?

Według przepisów, obowiązku opłacania składki OC nie można tymczasowo zawiesić. Każdy właściciel samochodu osobowego musi wykupić OC, nawet jeśli pojazd stoi nieużywany od dawna, jest kompletnie niesprawny czy nawet częściowo zdemontowany. Nie ma też znaczenia, czy kierowca planuje znaleźć kupca na swój samochód – wystawione na sprzedaż auto wciąż powinno być ubezpieczone. Za brak ważnego OC grożą wysokie kary finansowe.

Dopiero po wyrejestrowaniu auta ten obowiązek ustaje. Wyrejestrowanie jest możliwe po zezłomowaniu pojazdu, jego kradzieży, trwałej utracie np. w pożarze, ponadto składek OC nie muszą płacić właściciele samochodów uznanych za zabytkowe. Inaczej mówiąc, sprzedaż auta nie upoważnia do zwolnienia z OC, niezależnie od tego, z kim będzie zawierana transakcja.

Polisę OC przekazuje się razem z pozostałymi dokumentami dotyczącymi sprzedawanego auta. OC przechodzi na nowego właściciela z momentem podpisania umowy i od tej pory to on musi kolejnego terminu opłacenia wymaganej składki.

Czy da się sprzedać auto bez ważnego OC?

Teoretycznie wolno sprzedać samochód bez aktualnego ubezpieczenia, ale właścicielowi wciąż grozi kara za brak polisy, poza tym może być problem ze znalezieniem chętnego nabywcy. Nowy właściciel musi od razu wykupić polisę, ale zaległości pokrywa sprzedający. Najłatwiej takie formalności załatwić wybierając skup aut w Bydgoszczy (https://kupimyauto.com/), ponieważ skupy zazwyczaj wypowiadają polisę wcześniejszego właściciela i płacą własne składki, co jest dla kierowcy bardzo korzystnym rozwiązaniem. O braku polisy trzeba oczywiście zawsze poinformować jeszcze przed podpisaniem dokumentów.

Czy składka OC zawsze przechodzi na kupującego?

W Polsce OC jest przypisane do samochodu, a nie do kierowcy, trzeba się więc liczyć z tym, że sprzedając pojazd polisa automatycznie przechodzi na nabywcę. To właśnie nabywca ma prawo wypowiedzieć umowę OC i wtedy były właściciel odzyskuje niewykorzystaną część składki. Kiedy nabywcą jest skup aut w Toruniu na https://kupimyauto.com/skup-aut-torun, najczęściej tak właśnie się dzieje, a zwrot składki jest możliwy u każdego ubezpieczyciela.

Po sfinalizowaniu transakcji sprzedaży samochodu nowy właściciel musi wypowiedzieć umowę w odpowiednim towarzystwie ubezpieczeniowym. Wielu ubezpieczycieli wypłaca wtedy niewykorzystaną składkę bez dodatkowego wniosku, ale w niektórych miejscach taki formularz może być jeszcze wymagany – trzeba to sprawdzić po zgłoszeniu podpisanej umowy. Wniosek o zwrot składki składa się osobiście albo wysyła online.

Przysługująca kwota zwrotu jest wyliczana proporcjonalnie za cały okres od zawarcia umowy do ostatniego dnia ważności polisy, jeśli zaś po sprzedaży auta kierowca kupuje nowy pojazd, niezbędna będzie nowa polisa OC.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%