Folia ochronna na szybach to element, który ma za zadanie chronić powierzchnię szyb na nowych oknach przed wszelkimi zabrudzeniami i uszkodzeniami podczas transportu oraz montażu. Aby okna mogły jednak w pełni spełniać swoje funkcje, folię należy w końcu usunąć, zwracając przy tym szczególną uwagę na stan naszej stolarki okiennej. Sprawdź, jak zdjąć folię z szyb i kiedy należy zabrać się za ten proces, aby móc cieszyć się pełną funkcjonalnością okien.
Praktycznie wszystkie nowe okna wyposażone są obecnie w profile pokryte specjalną folią ochronną. Jest ona nakładana głównie w celu zabezpieczenia powierzchni szyb przed uszkodzeniami i zabrudzeniami, które mogą wystąpić podczas transportu, przechowywania oraz montażu stolarki. Folia ochronna skutecznie zabezpiecza okna przed zarysowaniami, kurzem, farbą, klejem oraz innymi substancjami, które mogą przypadkowo trafić na szyby w trakcie prac budowlanych czy remontowych. Dzięki niej szyby pozostają czyste i wolne od jakichkolwiek uszkodzeń, w efekcie czego okna wyglądają estetycznie i działają bez zarzutu od momentu ich zamontowania.
Folię ochronną z szyby można usunąć dopiero wtedy, gdy pewne warunki zostaną spełnione:
Należy również uważać na to, by nie usuwać folii zbyt późno. Jak podkreślają producenci stolarki okiennej, folię można ściągnąć najpóźniej miesiąc po tym, jak okna zostaną zainstalowane w otworze okiennym. Jeżeli z kolei okna są składowane w określonym miejscu, wówczas czas ten może wydłużyć się nawet do trzech miesięcy. Ważne jest, aby trzymać się tych terminów, ponieważ z czasem może dojść do wulkanizacji folii z profilem okiennym, co utrudni jej usunięcie, a czasami wręcz uniemożliwi wykonanie tego zadania.
W kwestii pozbywania się folii z profilu okiennego należy przede wszystkim kierować się wytycznymi wskazanymi przez producenta. Proces ten jest prosty, jednak wymaga dużej ostrożności, aby nie uszkodzić samego profilu. Oto, jak powinno to wyglądać:
Na koniec pozostaje już ostatnie pytanie – jak zdjąć folię z szyb? Proces ten również nie jest trudny, jednak wymaga odrobiny cierpliwości i zastosowania odpowiednich metod, które pozwolą na skuteczne pozbycie się folii i resztek kleju. Podobnie jak w przypadku ramy okiennej najlepszym sposobem jest wykorzystanie wysokiej temperatury. Można zastosować tu np. wysokociśnieniową myjkę parową lub suszarkę, którą należy ukierunkować na powierzchnię szyby. Pamiętajmy jednak o tym, by zachować szczególną ostrożność, ponieważ czasami wystarczy zaledwie moment, by doszło do przegrzania szyby.
W momencie gdy folia jest już odpowiednio nagrzana i zmiękczona, można ją delikatnie podważyć lub zwilżyć mokrą ściereczką. Jeżeli nie mamy możliwości zastosowania źródła ciepła, można wypróbować inne domowe sposoby na usunięcie folii ochronnej, takie jak: