Zamknij

Transport koparek i innych maszyn budowlanych

13:57, 11.04.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:06, 11.04.2019
Skomentuj

Koparka to jedna z maszyn najczęściej używanych na placach budowy. Dlatego, gdy tylko rozpoczyna się sezon, firmy budowlane szukają profesjonalnego transportu swoich maszyn. Kluczowy jest czas przewozu, zabezpieczenie ładunku oraz holowniki, przystosowane do transportu maszyn budowlanych.

Jeżeli masz firmę budowlaną i właśnie planujesz realizację dużego zlecenia, to z pewnością potrzebujesz transportu maszyn budowlanych. Szukając odpowiedniej firmy powinieneś wziąć pod uwagę różne kwestie.


Transportem maszyn budowlanych zajmują się profesjonalne firmy transportowe, które posiadają do tego odpowiednie holowniki.

Transport maszyn budowlanych - gdzie i jak szukać?

  • Doświadczenie w transporcie

Zwróć uwagę na to jak długo firma zajmująca się transportem maszyn budowlanych działa na rynku. Nie oznacza to, że masz od razu skreślić nowe przedsiębiorstwa. A tylko wybrać kogoś z odpowiednim doświadczeniem - kto woził różne ładunki i radził sobie nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Przykładowo firma Fast-Trans w Poznaniu zajmuje się transportem ponadgabarytowym od ponad 10 lat. Kierowcy tego przedsiębiorstwa z pewnością wiedzą wiele na temat transportu maszyn budowlanych.

  • Holowniki TIR

Do transportu maszyn budowlanych służą holowniki TIR. Jest to tzw. transport niskopodwoziowy. Na lawetach może być umieszczona jedna koparka, albo nawet dwa takie pojazdy. Firma zajmująca się transportem maszyn budowlanych powinna posiadać odpowiedniki holownik. Najlepiej jest, gdy nie dysponuje jednym pojazdem, ale przynajmniej kilkoma. Wówczas może zapewnić transport nawet wszystkich maszyn potrzebnych na placu budowy.

  • Kierowcy do transportu maszyn

Wszyscy kierowcy, zajmujący się transportem maszyn budowlanych, powinni posiadać odpowiednie uprawnienia. Są one wydawane przez Urząd Dozoru Technicznego (w skrócie UDT). Uprawnienia dla kierowców dotyczą obsługi m.in. koparek, ładowarek, ładowarek teleskopowych, podnośników i podestów.

  • Obszar transportu

Szukając firmy zajmującej się transportem maszyn budowlanych warto od razu sprawdzić, jaki ma obszar działania. Przykładowo: czy zajmuje się przewozem koparek z Poznania tylko do miejscowości w województwie wielkopolskim. A może firma transportuje maszyny z Poznania do dowolnego miejsca w Polsce.

Tymczasem dla przedsiębiorstw budowlanych, które zdobyły intratne kontrakty za granicą, ważne jest, aby przewoźnik terminowo dostarczył ich sprzęt do wskazanego kraju.

  • Zabezpieczenie koparki

Podczas transportu maszyn budowlanych ładunek musi być odpowiednio zabezpieczony. Nie chodzi tu tylko o fizyczne zabezpieczenia, które zapewnią, że koparka się nie osunie i nie spadnie z holownika podczas transportu.

Istotne są też zabezpieczenia finansowe. Transport koparek i innych maszyn budowlanych powinien być ubezpieczony. Transporty maszyn oferowane przez Fast-Trans Poznań objęte są ubezpieczeniem o sumie wynoszącej ponad milion złotych!


Transportem koparek na plac budowy mogą zajmować się kierowcy holowników, którzy posiadają uprawnienia UDT.

Z usług firm, zajmujących się transportem maszyn budowlanych korzystają:

  • rolnicy,
  • dilerzy maszyn budowlanych,
  • prywatni sprzedawcy maszyn budowlanych,
  • firmy budowlane,
  • konsorcja budowlane,
  • wypożyczalnie sprzętu budowlanego,
  • i każdy inny, kto musi przewieźć koparkę lub inną maszynę budowlaną.


Gdy firma budowlana ma do wykonania zlecenie na drugim krańcu kraju, musi wynająć holownik do transportu swoich koparek.

Transport maszyn budowlanych - jakich?

Profesjonalna firma transportowa, zajmująca się przewozem maszyn budowlanych, może zapewnić dostarczenie na plac budowy dowolnego pojazdu.

Typy maszyn budowlanych, które mogą być transportowane na holownikach:

  • koparka przedsiębierna – podczas pracy musi znajdować się na dnie wykopu,
  • koparka podsiębierna – nie zjeżdża do dna wykopu, ponieważ może pracować poniżej terenu, na którym się znajduje,
  • koparka zbierakowa – służy między innymi do wykonywania głębokich wykopów pod budynki, ale też kanały żeglugowe oraz rowy melioracyjne,
  • koparka chwytakowa – jest używana podczas prac na gruntach nawodnionych – na przykład do pogłębiania koryt rzek i kanałów,
  • spycharka - jest to ciągnik gąsienicowy przeznaczony do wykonywania prac ziemnych takich jak przemieszczanie urobku oraz niwelacji terenu. Spycharka jest wykorzystywana nie tylko na placach budowy, ale też w kopalniach odkrywkowych węgla brunatnego oraz na składowiskach odpadów,
  • walec - służy do walcowania lub zagęszczania gruntów oraz mas nawierzchniowych, używanych przy budowie dróg,
  • kruszarka - jest to maszyna, która na placu budowy nie służy do budowy, ale w pierwszej kolejności do niszczenia. Kruszarka - jak sama nazwa wskazuje - kruszy gruz i kamienie. Pozyskany w ten sposób materiał może być potem użyty np. do budowy dróg,
  • ciągnik rolniczy - popularnie nazywany traktorem używany jest głównie do prac rolnych w gospodarstwie. Czasami korzystają z niego też budowlańcy - przykładowo do wywozu ziemi z urobku na przyczepie doczepionej do ciągnika,
  • równiarka - to kolejna maszyna wykorzystywana do różnego typu robót ziemnych. Może być używana do wyrównywania pola, zrywania starej nawierzchni dróg oraz trawników, a także do wyrównywania nawierzchni pod budowę dróg czy poboczy,
  • zagęszczarka - w porównaniu do koparki to znacznie mniejsza maszyna budowlana. Zagęszczarka służy oczywiście do zagęszczania podłoża. W tym celu uruchamiany jest układ wibracyjny, a powstałe wibracje przenoszą się na metalową płytę, znajdującą się w dolnej części zagęszczarki. Istnieją różne typy zagęszczarki. Niektóre mogą być podczepiane do ciągników.


Koparka to jedna z najbardziej popularnych maszyn budowlanych.

Materiał powstał we współpracy z firmą Fast-Trans w Poznaniu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

IgorIgor

1 0

Właśnie! O takie usługi warto walczyć! 15:31, 15.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%