Zamknij
REKLAMA

Czym zajmuje się pracownia projektowa?

14:20, 11.04.2019 | materiał partnera
Skomentuj

Pracownia projektowa czy biuro projektowe to miejsce, gdzie powstają projekty budowlane domów, hal, urzędów, przedszkoli i wielu innych budynków. To tutaj pracuje architekt, który odpowiedzialny jest za stronę wizualną projektu oraz inżynier budownictwa, który projektuje konstrukcję budynku.

Architekt i inżynier budownictwa to jedni z najważniejszych członków zespołu pracowni projektowej. Każdy z nich ma inne obowiązki? Jakie? Czym różni się praca architekta i inżyniera budownictwa? Czym zajmuje się biuro projektów budowlanych lub pracownia projektowa? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, znajdziecie w poniższym tekście.


Budowa nawet największych budynków zaczyna się od koncepcji, którą zazwyczaj przygotowuje architekt.

Projekt domu z pracowni projektowej

W firmie Zarzycki Konstrukcje Budowlane we Wrocławiu zespół architektów i inżynierów budownictwa zajmuje się przygotowaniem dokumentacji zarówno do mniejszych inwestycji (np. budowy niewielkiego domu jednorodzinnego), jak i do tych znacznie większych (np. rozbudowa zakładu produkcyjnego). Wielkość zadania odpowiada potrzebom klientów.

Jedni chcą zlecić przygotowanie projektu ich wymarzonego, jednorodzinnego domu. Ma on być dokładnie taki, jak sobie wymyślili, a jednocześnie zgodny z przepisami budowlanymi, normami oraz ciepły, szczelny i bezpieczny.

Uff! Dużo wymagań, którym może sprostać tych specjalista, albo i cały zespół specjalistów. Dlatego w profesjonalnej pracowni projektowej pracują fachowcy o różnych kompetencjach, wśród których są architekci oraz inżynierowie budownictwa.

Inni klienci pracowni projektowej mają potrzeby biznesowe. Chcą zbudować: halę magazynową, zakład produkcyjny, obiekt handlowy, budynek socjalny lub biurowy. Im także potrzebny będzie doświadczony inżynier budownictwa, który przygotuje projekt konstrukcji budynku przemysłowego. Tymczasem architekt zadba m.in. o wizualną część projektu. Wybierze m.in. odpowiednią kolorystykę i materiały do wykańczania wnętrz oraz elewacji budynku.


W przygotowanie projektu budowlanego zaangażowany jest cały zespół ludzi, w tym architekt i inżynier budownictwa.

Architekt w pracowni projektowej

Dobry architekt to często bardzo zdolny artysta z dużą wyobraźnią przestrzenną. Konieczne jest, aby miał nie tylko zdolności plastyczne i świetnie znał się na rysunku technicznym. Swoje pomysły musi bowiem przelać nie tyle na papier, co na ekran komputera.

Obecnie architekci nie pracują już przy biurku z rozłożonym dużym arkuszem papieru. Projekty tworzą przy użyciu specjalistycznego oprogramowania komputerowego.

Architekt to zazwyczaj autor koncepcji, czyli pomysłu na to, jak ma wyglądać budynek - zarówno dom jednorodzinny, jak i hala przemysłowa. Musi przy tym uwzględnić przepisy i normy budowlane oraz obowiązki wynikające z przepisów przeciwpożarowych i BHP.

Architekt nie zajmuje się tym samym co inżynier budownictwa, który jest odpowiedzialny za przygotowanie projektu konstrukcji. Jednocześnie dobry projekt budowlany nie może powstać bez udanej współpracy architekta i inżyniera budownictwa. Ci dwaj fachowcy po prostu się uzupełniają.


W pracowni projektowej za przygotowanie koncepcji architektonicznej odpowiedzialny jest architekt.

Czym zajmuje się architekt w pracowni projektowej:

 • przygotowuje koncepcję architektoniczną - uwzględnia przy tym: potrzeby i upodobania klienta, budżet inwestora, uwarunkowania techniczne oraz kontekst architektoniczny, urbanistyczny, historyczny,
 • przygotowuje koncepcję wnętrz,
 • przygotowuje dokumentację projektową,
 • kompletuje dokumentację, niezbędną do uzyskania pozwolenia na budowę,
 • przygotowuje projekt wykonawczy - w tej kwestii współpracuje z konstruktorem, inżynierem instalacji sanitarnych, gazowej, elektrycznej itp.,
 • nadzoruje roboty budowlane - weryfikuje, czy prace są prowadzone zgodnie z projektem, a także w razie potrzeby uzupełnia informacje,
 • zarządza pracami nad projektem budowlanym - koordynuje prace członków zespołu projektowego.

Inżynier budownictwa w biurze projektów

Inżynier budownictwa często mylnie nazywany jest architektem. To poważny błąd!

W naszej pracowni projektowej we Wrocławiu posiadamy zespół doświadczonych fachowców, wśród których są inżynierowie budownictwa oraz architekci. Nie wchodzą oni sobie w paradę. Wręcz przeciwnie! Świetnie się uzupełniają. Jest to możliwe dzięki temu, że inżynier budownictwa i architekt mają inne kwalifikacje i obowiązki.

Inżynier budownictwa ponosi wysoką odpowiedzialność za swoje działania, ponieważ to właśnie do niego należy zaprojektowanie bezpiecznej konstrukcji domów jednorodzinnych, budynków wielorodzinnych, hal stalowych, biur, urzędów itd. Jednocześnie inżynier budownictwa powinien wziąć pod uwagę potrzeby i wymagania inwestora. Przy czym musi zachować niezależność i dyplomatycznie wytłumaczyć klientowi, że ze względu na wymogi bezpieczeństwa nie wszystkie rozwiązania mogą być wprowadzone.


Projekt konstrukcji budynków przygotowuje inżynier budownictwa.

Obowiązki inżyniera budownictwa

 • przygotowanie projektów budowlanych nowych obiektów,
 • opracowanie projektów, dotyczących konstrukcji budynków - w zakresie ich modernizacji, rozbudowy, przebudowy lub adaptacji,
 • przygotowanie dokumentacji budowlanej - powinna ona zawierać m.in. kalkulacje, szkice poglądowe i wykaz materiałów, technologię budowy,
 • kontrola inwestycji na etapie jej realizacji,
 • podczas trwania budowy inżynier budownictwa musi weryfikować poniesione koszty, użyte materiały, zastosowane technologie,
 • pilnowanie harmonogramu robót,
 • kontrola konstrukcję budynków,
 • kierownik budowy,
 • nadzorowanie postępów prac na placu budowy - w tym nadzorowanie prac prowadzonych przez głównego wykonawcę oraz podwykonawców.
(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA