Zamknij
REKLAMA

Cięższy przebieg COVID-19 po zakażeniu brytyjską mutacją może dot. 30 - 60 proc. pacjentów

15:57, 16.03.2021 | PAP
PAP
REKLAMA

Andrusiewicz na wtorkowej konferencji prasowej był pytany, czy są w Polsce województwa, które się wyróżniają pod względem liczby zakażeń COVID-19 i wywołanych chorobą hospitalizacji.

Cięższy przebieg COVID-19 po zakażeniu brytyjską mutacją wirusa może dotyczyć 30 - 60 proc. pacjentów - powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że resort czeka na analizy dokładniejsze dotyczące przebiegu zachorowań po zakażeniu brytyjską wersją koronawirusa.

"Na dzień dzisiejszy widzimy niepokojący rozwój przypadków w woj. mazowieckim" - odpowiedział Andrusiewicz. Poinformował, że w związku ze wzrostem zakażeń w woj. mazowieckim w najbliższych dniach powstanie 1 tys. nowych łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19.

Rzecznik MZ dodał, że taka sama liczba łóżek zostanie przygotowanych na Śląsku i w Wielkopolsce. Nowe łóżka covidowe mają zostać też przygotowane w woj. kujawsko-pomorskim. "Wszędzie tam, gdzie ten potencjał łóżkowy jest potrzebny jest on na bieżąco zwiększany" - zapewnił.

Andrusiewicz podkreślił, że obecnie resort ma "sprzeczne informacje" dotyczące cięższego przechodzenia i powikłań po chorobie COVID-19 wywołanej brytyjską odmianą wirusa. Oszacował, że taki przebieg może dotyczyć od 30 do 60 proc. pacjentów. "Czekamy na analizy tej wersji brytyjskiej i rozwoju wydarzeń po zakażeniu wersją brytyjską" - powiedział.

Zapytany, czy dalsze obostrzenia związane z trzecią falą epidemii będą wprowadzane nadal regionalnie, czy zostaną wprowadzone dla całego kraju, Andrusiewicz poinformował, że przy podejmowaniu takich decyzji dla rządu ważne będą: wskaźnik zakażeń na 100 tys. mieszkańców, ale też dynamika wzrostu zakażeń.

"Jeżeli dynamika ta będzie podążała trendem 40 proc. lub wyżej, jeśli będziemy widzieli, że te zakażenia rosną bardzo szybko w województwach, będą zapadały bardzo szybko decyzje. (...) W czwartek, najdalej w piątek będzie ogłoszone, co dalej z obostrzeniami w całym kraju, czy one będą obejmowały cały kraj, czy poszczególne województwa" - zapowiedział rzecznik MZ. (PAP)

autor: Krzysztof Kowalczyk

krz/ par/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
0%