Zamknij

Uwaga! Przez upały, szerszenie i osy są bardziej aktywne

07:00, 09.08.2018 Aldona Ronkowska Aktualizacja: 12:17, 09.08.2018
Skomentuj

Wysokie temperatury wpływają na zwiększenie populacji owadów.Szerszeni i os będzie jeszcze więcej - ostrzegają naukowcy z UMK.Szerszenia trudno pomylić z osą lub pszczołą. Odwłok jest żółty w czarne pasy, natomiast tułów czarny w rude plamy.Samiec ma 24 milimetry długości, natomiast robotnice są od niego większe.Wiosną potrafią zagnieździć się blisko domów - pod dachem, przy ziemi obok wejścia czy w ogrodowej altanie.

Należy unikać słodkich pokarmów i napojów oraz nie pozostawiać świeżego mięsa, które je zwabia.W odróżnieniu od larw pszczół, larwy os i szerszeni żywią się bowiem pokarmem bogatym w węglowodany.Szerszenie i osy polują na inne owady, które zanoszą do gniazda.To aktywne drapieżniki, które ograniczają liczbę owadów na danym terenie, również tych, które mogą być szkodnikami dla roślin.Zdaniem naukowców pod koniec roku w gnieździe może znajdować się nawet kilka tysięcy sztuk owadów.

Okazuje się,że tym owadom sprzyja tegoroczna letnia aura.Jest sucho i ciepło, owady mogą więc zbudować większe gniazda.W niektórych kokonach może być nawet kilka tysięcy owadów.Zdaniem specjalistów nie powinniśmy się ich obawiać.Szerszenie bardzo różnią się od os.

Starają się unikać ludzi.Osy pchają się nam do stołu, do napoi, owoców, ciast, lodów. Szerszeń nie ma takiego zwyczaju.Ten owad nie interesuje się człowiekiem, poluje wyłącznie na owady, którymi karmi larwy. Niestety, lubi zakładać gniazda na poddaszach domów.Sam z siebie człowieka nie zaatakuje.Zrobi to tylko wtedy, gdy znajdziemy się 2-3 metry od kokonu.

Zwłaszcza wtedy gdy zachowujemy się hałaśliwie.Zaatakować może także, gdy człowiek znajdzie się na jego linii lotu. Do tego żądlą jedynie robotnice, a latające jesienią samce wcale nie mają żądeł.Są to bowiem owady aktywne w dzień i w nocy. Gdy zgasimy światło, a zapalimy je na zewnątrz, wyleci sam.

Nie powinniśmy w panice oganiać się od nich, machać rękami.Wtedy w obronie własnej może zaatakować.Specjaliści zapewniają, że jad szerszeni nie jest tak groźny, jak się powszechnie o tym opowiada.Jest bolesny, bo oprócz samego jadu szerszeń wstrzykuje wzmacniacz bólu.Mitem jest więc mówienie, że użądlenie sześciu szerszeni może spowodować śmierć.

Są groźne jedynie dla osób uczulonych na jad. Szerszeń europejski to gatunek największy z osowatych występujących w Europie Środkowej, pospolity na terenie całej Polski, zwłaszcza w pobliżu terenów zamieszkiwanych przez ludzi.Żywi się owadami, owocami oraz sokami niektórych drzew.Jego użądlenie może być niebezpieczne dla osób uczulonych na jad owadów błonkoskrzydłych.Jad szerszeni jest porównywalny z jadem pszczół i os, zawiera jednak nieznacznie większą dawkę toksyn.

 

(Aldona Ronkowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%