Zamknij
REKLAMA

Starosta Polkowicki wszczyna proces scalania we wsi Brunów

12:25, 09.10.2019 | K.N
Skomentuj
REKLAMA

Dziś w Jaworzynie Śląskiej podpisano kolejną umowę o dofinansowanie na operacje typu "Scalanie gruntów" w ramach poddziałania "Wsparcie na inwestycje związane z rozwojem, modernizacją i dostosowywaniem rolnictwa i leśnictwa" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Tym razem Starosta Polkowicki wszczyna proces scalania we wsi Brunów w Gminie Chocianów.

Cała procedura jest wieloetapowa- jak zaznacza Geodeta Powiatowy- Mariusz Dzumyk. Aby można było zapoczątkować cały proces ok. 98% mieszkańców danej miejscowości musi wystąpić z wnioskiem. Wszystkie działania trwają do 2 lat i kończą się wydaniem decyzji scaleniowej.

Wieś Brunów jest już drugą miejscowością w Gminie Chocianów, w której mieszkańcy wyrazili wolę uporządkowania swoich gruntów. Cały proces obejmie ok 1tyś ha gruntów rolnych i leśnych, a łączna kwota przeznaczona na ten cel to ok.10mln zł. Z czego ponad 7mln zł przeznaczone zostanie na tzw. zagospodarowanie poscaleniowe. O całym procesie mówiono jeszcze w poprzedniej kadencji samorządu, dzięki staraniom ówczesnego włodarza gminy Burmistrza Franciszka Skibickiego (dziś Członka Zarządu Powiatu Polkowickiego, przy poparciu Zarządu Powiatu, który reprezentował wówczas Pan Roman Kowalski udało się wszcząć całą procedurę.

Scalenie gruntów polega na wydzieleniu nowych działek ewidencyjnych, co ma doprowadzić do zmniejszenia ilości małych, rozproszonych działek składających się na dane gospodarstwo, oraz do powiększenia ich średniej wielkości. Co ważne, w ramach projektu scalenia przeprowadza się również prace w zakresie zagospodarowania poscaleniowego terenu, dzięki któremu istnieje możliwość stworzenie funkcjonalnej sieci dróg, wydzielenie gruntów służące użyteczności publicznej oraz wykonanie zadań wpływających na regulację stosunków wodnych.

(K.N)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA