Zamknij
REKLAMA

Dyrektorzy szkół i przedszkoli, kryją kumpli Kulczyńskiego 

19:26, 06.09.2020 | K.N
REKLAMA

Ta informacja zapewne zaskoczy sporą część mieszkańców gminy Chocianów, pozostałych na pewno nie zdziwi, to co od czasu zaprzysiężenia Kulczyńskiego na stołek burmistrza, dzieje się w gminie. 

Gdzie się nie ruszyć, tam wszystkie jednostki podległe Kulczyńskiemu obstawione są prawnikami i nie byłoby w tym nic zaskakującego gdyby nie fakt, że przed przybyciem Kulczyńskiego do Chocianowa, skala opłacanych prawników z gminnego budżetu była ułamkiem tego co jest obecnie w gminie. 

Swoją obsługę prawną mają wszystkie szkoły w gminie Chocianów, mało tego za prawników płaci się też w przedszkolu przy ulicy Wesołej oraz w przedszkolu integracyjnym. 

Dyrektorzy szkół w Parchowie (były już dyrektor Kamil Lis) i Chocianowie (Dorota Kyc) oraz przedszkoli (Barbara Chruściel, Anna Ciupa) od maja 2020 roku, robili wszystko aby nie zdradzać informacji o obsłudze prawnej swoich placówek, którą świadczą kumple Kulczyńskiego. Zaczęło się od powołania na COVID-19 - w tym przypadku szkoły i przedszkola przełożyły termin załatwienia naszej sprawy jaką była informacja publiczna o obsłudze prawnej w tym informacja o umowach i zapłaconych fakturach za  obsługę prawną w ich placówkach.  

Gdy wróciła urzędowa normalność, dyrektorzy szkół i przedszkoli zaczęli prawnicze akrobacje. Interpretowali przepisy ustawy o dostępie do informacji publicznej oraz kodeksu postępowania administracyjnego do maksimum. W konsekwencji nie udało się nic wskórać, więc Lis, Kycowa, Chruściel i Ciupa ujawnili który z kumpli Kulczyńskiego świadczy w ich placówce obsługę prawną. Nie ujawnili natomiast umów jakie podpisali z kumplami Kulczyńskiego i nie udostępnili faktur. W konsekwencji sprawą zajmie się Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu do którego skierowaliśmy 4 skargi. 

I tak Adam Dworaczek świadczy obsługę prawną dla Szkoły Podstawowej w Parchowie oraz dla Przedszkola Integracyjnego w Chocianowie. Nie są to jedyne placówki podległe Kulczyńskiemu w których zarabia Dworaczek - jednak o tym napiszemy w innym artykule. Skąd Kulczyński może znać się z Dworaczykiem? Prawdopodobnie łączy ich Okręgowa Izba Radców Prawnych w Wałbrzychu, gdzie Kulczyński kończył aplikację radcowską. Panów może łączyć też piłka, bo Dworaczek jako organ nadzoru siedzi w MKS Zagłębie Lubin S.A. a jak wiadomo w kampanii wyborczej Kulczyński łasił się do wyborców, rozdając im bilety. Smaczku całej sprawie dodaje też fakt, że Dworaczek w lutym 2019 roku wysłał do radnej Anny Pichały pismo w którym sugerował, że Pichała miała naruszyć dobra osobiste Kulczyńskiego. 

Natomiast za obsługę prawną Szkoły Podstawowej w Chocianowie oraz Przedszkola Miejskiego przy ulicy Wesołej odpowiedzialny jest Tomasz Kulesza, dobry znajomy Kulczyńskiego. Panowie znają się ze Starostwa Powiatowego w Lubinie gdzie razem pracowali w biurze prawnym. To właśnie Kulesza pomagał Kulczyńskiemu w sprawie sądowej, którą radna Anna Pichała wytoczyła burmistrzowi. O tym, że Kulesza to dobry kumpel Kulczyńskiego może też świadczyć fakt, że to właśnie Tomasz Kulesza zgłosił do konkursu Kryształowe Serce Radcy Prawnego 2017 właśnie Kulczyńskiego, rozpływając się w uzasadnieniu o jego zasługach dla mieszkańców Chocianowa. Tak samo jak Dworaczek, tak i Kulesza ma na swoim koncie "straszaka" wysłanego do radnej Anny Pichały, która rzekomo miała naruszyć dobra osobiste Kulczyńskiego.

Cyrk z udostępnieniem informacji o obsłudze prawnej w Szkole Podstawowej w Szklarach Dolnych i Podstawówce w Trzebnicach zrobili dyrektorzy Jacek Nowicki oraz Helena Kozińska. Ich przepychanki prawne też najpierw stanęły na COVID-19, żeby później z powodu - zdaniem dyrektorów -  braków formalnych w naszych pytaniach kierowanych do szkół - wniosek pozostawić bez rozpatrzenia. Długo nie myśląc, ponownie zapytaliśmy dyrektorów szkół w Trzebnicach i Szklarach Dolnych o obsługę prawną. I tu najciekawsze, bo  Kozińska i Nowicki potrafili się miesiącami przepychać z nami papierami a gdy nie mieli już wyjścia i powinni udostępnić informację o obsłudze prawnej, to nagle stwierdzili że: 

Z uwagi na skomplikowany charakter sprawy, termin załatwienia zostaje przedłużony do końca sierpnia 2020 roku.

Z początkiem nowego roku szkolnego dostaliśmy odpowiedź z Trzebnic i Szklar Dolnych. W tych przypadkach krycie obsługi prawnej opanowano do perfekcji.
Dostaliśmy umowy abonamentowe o świadczeniu pomocy prawnej jednak Kozińska i Nowicki sprytnie zakryli dane z jaką kancelarią prawną podpisali umowy. Z naszych informacji wynika, że pomoc prawną dla tych dwóch placówek świadczy osoba, która udziela się w kancelarii prawnej z której wyszedł "straszak" (pismo o rzekomych naruszeniach dóbr osobistych Kulczyńskiego) do radnej Anny Pichały oraz innych osób, które publicznie krytykują Kulczyńskiego.
 
Ile mieszkańców gminy Chocianów kosztuje pomoc prawna w Trzebnicach i Szklarach Dolnych?
W porównaniu z tym ile wydawano na obsługę prawną w czasie kadencji Kowalskiego czy Skibickiego, obecne kwoty robią wrażenie. 
W roku 2018 nie wydano nic na obsługę prawną w szkole w Trzebnicach czy Szklarach Dolnych. Dopiero w 2019 roku "anonimowa" na razie obsługa prawna przytuliła 9 000 zł, a do 31 sierpnia 2020 roku już 24 000 zł - to szkoła w Szklarach Dolnych.  Nie inaczej jest też w Trzebnicach. Za rok 2019 kancelaria prawna dostała 9 000 zł, a do 31 sierpnia, to już 24 000 zł. Tak więc wynagrodzenie w kwocie 3 000 zł brutto obejmuje do 4 godzin tygodniowo świadczenia usług "anonimowej" kancelarii prawnej dla szkoły w Trzebnicach czy Szklarach Dolnych. 

Można domniemać, że kumple Kulczyńskiego, którzy obsługują prawnie szkoły i przedszkola nie zarabiają mniej niż "anonimowa" obsługa prawna ze Szklar i Trzebnic.

Dla porównania zapytaliśmy byłych burmistrzów, jak za ich kadencji wyglądała i ile kosztowała obsługa prawna szkół i przedszkoli w gminie Chocianów. 
 

Za mojej kadencji obsługa prawna szkół i przedszkola była realizowana poprzez Radców Prawnych którzy byli zatrudnieni w Urzędzie Miasta i Gminy. Prawników było 2 których siedziba mieściła się w Urzędzie, do ich zadań należała obsługa pracownikow Urzędu, szkół i przedszkola, Chocianowskiego Ośrodka Kultury i Biblioteki. Wynagrodzenie Radców prawnych było na poziomie od 2500 zł do 3500 zł miesięcznie. - powiedział nam były Burmistrz Chocianowa - Roman Kowalski

Nie inaczej było za kadencji Franciszka Skibickiego. Żadna ze szkół czy przedszkoli nie miała dedykowanego radcy prawnego. To prawnicy z ratusza służyli pomocą, gdy któraś z placówek edukacyjnych miała problem prawny. 

Organem prowadzącym szkoły jest burmistrz, który podejmuje decyzje. Dyrektor szkoły działa według upoważnienia burmistrza.
Gmina zatrudniała 3 prawników ale w sumie na  1 etat/2x1/4 etatu oraz 1x1/2 etatu. W razie ewentualnego problemu dyrektorzy mogli skorzystać z usług gminnych prawników.

Sprawą udostępnienia niepełnych informacji publicznych przez dyrektorów ze szkoły w Trzebnicach czy Szklarach Dolnych niebawem też zajmie się Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu. Będzie to odpowiednio 5 i 6 skarga w związku z brakiem odpowiedzi na nasze zapytania o obsługę prawną szkół i przedszkoli w gminie Chocianów. 

 

(K.N)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA