Zamknij
REKLAMA

Narodowe Czytanie w Chocianowie! Razem czytajmy "Przedwiośnie"

11:12, 23.08.2018 | K.N
REKLAMA
Skomentuj

Już 8 września mieszkańcy Chocianowa będą mogli włączyć się ogólnopolską akcję promującą czytelnictwo. W tym roku lekturą Narodowego Czytania jest „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

Tegoroczne Narodowe Czytanie będzie miało miejsce w sobotę 8 września od godz. 10:00 do 12:00, na skwerze przy fontannie, na Placu Wolności

Akcja polegająca na czytaniu na głos wybranego dzieła literackiego przy okazji zachęca wielu Polaków do przeczytania, po raz pierwszy lub przypomnienia sobie, wybranego tytułu. W tym roku będzie okazja do poznania / przypomnienia losów Cezarego Baryki.

- Pracownicy biblioteki zapraszają wszystkich mieszkańców Chocianowa i okolic do udziału w tej zacnej akcji, wzmacniającej poczucie wspólnej tożsamości, tworzenia wspólnoty lokalnej i narodowej przynależności

 

Chocianowska biblioteka już po raz  czwarty włącza się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania. W roku 100-lecia odzyskania niepodległości lekturą Narodowego Czytania jest „Przedwiośnie”, ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań „Przedwiośnia, oraz powieść doczekała się też dwóch ekranizacji (1929, 2001).

[ZT]10703[/ZT]

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc. 

(K.N)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© chocianow.com.pl | Prawa zastrzeżone