Zamknij
REKLAMA

Uczysz się i pobierasz rentę? Możesz ją stracić jeśli spóźnisz się z dokumentami

08:29, 03.09.2018 | K.N
REKLAMA
Skomentuj

Uczniowie, którzy po śmierci rodzica otrzymują rentę rodzinną często zapominają, że muszą dostarczyć do ZUS zaświadczenie o kontynuowaniu nauki. Jeśli złożą wniosek zbyt późno, ryzykują utratę miesięcznego świadczenia.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że uczniowie liceów, techników i szkół branżowych pobierający rentę rodzinną maja czas na złożenie zaświadczenia o kontynuowaniu nauki do końca września, a studenci – do końca października. Świadczenie zostanie wypłacone na czas, gdy dokumenty zostaną złożone odpowiednio wcześnie.

Jeśli świadczeniobiorca dopełni formalności z opóźnieniem (w przypadku ucznia w październiku, a studenta w listopadzie), straci rentę rodzinną za jeden miesiąc. Dodatkowo każdy pobierający rentę uczeń, który zdał maturę i dostał się na studia do końca września musi dostarczyć do ZUS zaświadczenie o tym, że dostał się na studia, a w październiku już tylko donieść zaświadczenie o byciu studentem.

- Rentę rodzinną mogą dostawać między innymi dzieci po zmarłych rodzicach ubezpieczonych w ZUS. Dziecko może pobierać świadczenie do 16 roku życia. Jeśli jest starsze, otrzymuje rentę rodzinną pod warunkiem kontynuowana nauki, maksymalnie do 25 roku życia. Jeśli dziecko ukończyło 25 lat na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty przedłuża się do zakończenia tego roku studiów – tłumaczy Krystyna Michałek, rzecznik regionalna ZUS  – Bez ograniczeń wiekowych rentę rodzinną mogą pobierać dzieci, które jeszcze w trakcie nauki, a przed 25 rokiem życia, stały się całkowicie niezdolne do pracy. W ich przypadku nie ma znaczenia to, czy się uczą.

ZUS wypłaca rentę rodzinną dzieciom zmarłego na okres roku szkolnego, który obejmuje również wakacje. Uczniom szkół ponadpodstawowych świadczenie jest wypłacane, co miesiąc do końca sierpnia, a studentom do końca września danego roku akademickiego. Edukację potwierdzają zaświadczenia ze szkoły lub uczelni. Zwykle są wydawane na rok albo na programowy czas nauki.

(K.N)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© chocianow.com.pl | Prawa zastrzeżone