Zamknij
REKLAMA

W Zespole Szkół podsumowali zagraniczne staże

15:15, 18.01.2019 | K.N
REKLAMA
Skomentuj

We wtorek (15 stycznia) w Zespole Szkół w Chocianowie odbyło się uroczyste podsumowanie miesięcznego stażu młodzieży w Sewilli, w której uczestniczyły władze powiatu: Kamil Ciupak starosta polkowicki i Franciszek Skibicki członek zarządu powiatu. Kolejny, bo już jedenasty projekt staży zrealizowany w ramach programu ERASMUS+, finansowany był ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER).

Grupa 30 uczniów klas technikum mechatronicznego i technikum obsługi turystycznej oraz dwóch nauczycieli przedmiotów zawodowych Zespołu Szkół w Chocianowie odbyła podczas wakacji  czterotygodniowy staż w Sewilli. Całej grupie zagwarantował ciekawe miejsca pracy, dostosowane do profilu kształcenia i potrzeb rynku pracy - partner zagraniczny euroMind w Sewilli. Mechatronicy zdobywali doświadczenie zawodowe w zakładach pracując głównie’ jako operatorzy maszyn CNC, a były to firmy zajmujące się obróbką metalu w oparciu o obrabiarki sterowane numerycznie tj.: Nomasa Innova S. L., Mecanizados F. Daniel Delgado, Talleres Bosado S. L., Mecanizado Pedrosa, Taller Mecanizado Vicente Martinez. Dwóch uczniów pracowało jako mechanicy samochodowi w Sevilla Wagen. Natomiast uczniowie i uczennice z obsługi turystycznej zdobywali doświadczenie zawodowe jako kelnerzy lub recepcjoniści w obiektach hotelarskich w Sewilli tj. EME Catedral, Catalonia Giralda , Ayre, Hotel Casa 1800, Accorinvest Spain S.A. - Hotel Ibis, Los Seises by Fontecruz i Hotel Halo Sevilla Radepa S. L.

Młodzież posiadała już pewne umiejętności, ale brakowało im doświadczenia przy obsłudze maszyn i urządzeń związanych z obróbką metali oraz przy programowaniu obrabiarek sterowanych numerycznie CNC czy też wykonywaniu standardowych czynności serwisowych różnego typu pojazdów. Udział w stażu pozwolił im wzbogacić swoją wiedzę i umiejętności zawodowe w zakresie przygotowania oraz obsługi i konserwacji maszyn i urządzeń, kontroli jakości wyrobów, a także programowania i obsługi obrabiarek sterowanych numerycznie CNC, co jest ważne 
w dobie nowoczesnych technologii stosowanych w przemyśle. - Uczniowie mieli możliwość skonfrontowania posiadanej wiedzy i umiejętności w wielu dziedzinach tj.
 w zakresie technologii i konstrukcji mechanicznych, automatyki, mechatroniki 
i znajomości typowych układów mechanicznych, elektrycznych oraz elektronicznych. Natomiast grupa obsługi turystycznej zdobyła doświadczenie zawodowe z zakresu obsługi recepcji i sali restauracyjnej- mówi Małgorzata Tarasiuk koordynator projektu i dodaje - Młodzież doskonaliła, więc swoje umiejętności w zakresie obsługi klienta.

Dzięki temu, że uczniowie odbywali staż w małych grupkach głównie dwuosobowych, zmuszeni byli do bezpośredniego komunikowania się ze swoimi opiekunami hiszpańskimi, co mocno rozwinęło znajomość języka obcego. Dodatkowo młodzież zaliczyła na miejscu intensywny kurs języka hiszpańskiego na poziomie A1.

Grupa w ramach projektu miała zagwarantowane oprócz zakwaterowania, pełnego wyżywienia, biletów na transport komunikacją miejską i kursu języka hiszpańskiego, również bogaty program kulturowy. Odbyła się wycieczka do Taviry w Portugalii, gdzie oprócz zwiedzania był rejs promem 
i plażowanie na wyspie, była też Sevilla Tour, podziwianie Placu Hiszpańskiego, widoków ze Złotej Wieży i ogrodów Pałacu Alcazara, wędrówka po Metropol Parasol, mecz Sevilla – Getafe, wycieczka do Kadyksu i wyjście na Corridę. Młodzież nie tylko zwiedzała, ale także poznawała odmienny, południowy styl życia, ciekawych ludzi, hiszpańskie potrawy i napoje.

Na koniec stażu wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty o odbytym stażu od partnerów projektu, certyfikaty językowe, a także dokumenty Europass-Mobilność, potwierdzające zdobyte umiejętności zawodowe w czasie stażu.

(K.N)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

Yt Yt

0 0

Ale burdel w tym zakładzie (zdjęcie) wstyd przyjmować zagranicznych stażystów... 15:49, 18.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AndrzejAndrzej

0 0

.... dla młodzieży to fajna sprawa 13:14, 19.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© chocianow.com.pl | Prawa zastrzeżone