Zamknij
REKLAMA

Nauka poprzez spotkanie

11:15, 15.02.2019 | K.N
REKLAMA
Skomentuj

Christoph Heubner - Wiceprezydent Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego i Ines Doberanzke-Milnikel - koordynatorka projektów „Praca w Miejscu Pamięci” byli honorowymi  gośćmi na podsumowaniu polsko-niemieckiego projektu  „Nauka poprzez spotkanie” w Zespole Szkół w Chocianowie. Z gośćmi z Niemiec spotkał się również Krzysztof Nester wicestarosta polkowicki.

We wrześniu ubiegłego roku grupa pracowników Volkswagen Motors Polska i uczniowie ZS w Chocianowie przez dwa tygodnie pracowała i mieszkała z grupą niemiecką w Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.

-Wierzę, że wspólna praca nad zachowaniem dla potomnych tragicznego dziedzictwa służy  pojednaniu i wzajemnemu zrozumieniu, że rozwijająca się współpraca  polskiej i niemieckiej młodzieży, przyczyni się do przezwyciężenia stereotypów i uprzedzeń poprzez wspólne dawanie świadectwa prawdzie o tych straszliwych czasach-podkreślił Christoph Heubner - Wiceprezydent Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego.

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży to miejsce przełamywania barier i wzajemnych uprzedzeń, miejsce refleksji i dialogu, ale także zabawy i odpoczynku.

- To fantastyczna lekcja historii. Zarówno strona niemiecka, jak i polska w bardzo emocjonalny sposób to przeżyła. Mamy możliwość zjednoczyć się, pokazać, że granic, które kiedyś zostały wyznaczone między tymi dwoma nacjami, już po prostu nie ma – mówił Adrian Urban uczeń ZS w Chocianowie.

-Na historię spoglądamy z różną wrażliwością, ale potrafimy też wspólnie patrzeć w przyszłość i realizować wyjątkowe projekty, które łączą pokolenia- podkreślił wicestarosta Krzysztof Nester podczas podsumowania.

Polsko-niemieckie projekty Volkswagen Group Academy realizowane są od 1987, a chocianowska szkoła wraz z VWMP uczestniczy od siedemnastu lat.

Warte podkreślenia jest, że chocianowska placówka tylko, jako jedna z czterech szkół z Polski uczestniczy w projektach finansowanych przez stronę niemiecką.

- Nasz projekt wymiany polsko-niemieckiej ma bardzo duży walor edukacyjny. Chcemy, aby to młode pokolenie poprzez naukę na błędach przeszłości budowało przyszłość pełną tolerancji i zrozumienia - mówi Krystyna Zborowska, wicedyrektor szkoły.

 

Christoph Heubner- literat i poeta, wieloletni współpracownik Aktu Znaku Pokuty Służby dla Pokoju i współzałożyciel Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży, wiceprezydent Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego. Wyróżniony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP i odznaczony Krzyżem Zasługi Federalnej Niemiec przez Prezydenta Niemiec. Jest wiceprzewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego.

(K.N)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

O Krzysiu O Krzysiu

1 0

Nester, Krzysiu kochany ty to możesz uczyć ino jak trawę siać. 13:53, 15.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AlfredAlfred

3 0

... a dlaczego pani Zborowska śpi na siedząco na tym spotkaniu i to jeszcze w pierwszym rzędzie ? 16:46, 15.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Fiu fiu Fiu fiu

1 0

Krzyś lubi trawę, trawa lubi Krzysia. A czego się spodziwaliscie po takim typie z PO. 12:37, 29.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© chocianow.com.pl | Prawa zastrzeżone