Zamknij
REKLAMA

W Chocianowie czytali "Przedwiośnie"

16:32, 08.09.2018 | K.N
REKLAMA
Skomentuj

Dziś w całej Polsce odbyło się wspólne czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego,  podczas szóstej edycji ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. W Chocianowie czytanie odbyło się 8 września na skwerze przy fontannie, na Placu Wolności.

Chocianowska biblioteka już po raz czwarty włączyła się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania. W roku 100-lecia odzyskania niepodległości lekturą Narodowego Czytania było „Przedwiośnie”, ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań „Przedwiośnia, oraz powieść doczekała się też dwóch ekranizacji (1929, 2001).

Akcja polegająca na czytaniu na głos wybranego dzieła literackiego przy okazji zachęca wielu Polaków do przeczytania, po raz pierwszy lub przypomnienia sobie, wybranego tytułu. W tym roku była okazja do poznania / przypomnienia losów Cezarego Baryki.

[WIDEO]36[/WIDEO]

W Narodowym Czytaniu „Przedwiośnia", zorganizowanym przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Chocianowie, lektorami byli: Aleksander Smalarz- Uczeń Szkoły Podstawowej w Parchowie, Beata Rolska - Radna Powiatu Polkowickiego, Ksiądz Jan Daniel Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chocianowcu, Wicedziekan Dekanatu Chocianów, Anna Jabłońska - Prezes Chocianowskiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Dorosłym Specjalnej Troski, Ewa Swaciak - Wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Chocianowie, Halina Kowalska - Sołtys wsi Trzebnice, Janusz Zielony - Przewodniczący Rady Miejskiej w Chocianowie., Przemysław Konkel - Student Uniwersytetu Wrocławskiego, Bronisława Chudzińska - pieśniarka Zespołu Folklorystycznego ECHO, Franciszek Skibicki - Burmistrz Miasta i Gminy Chocianów, Helena Nowacka - Marciniak - Emerytowana bibliotekarka, Barbara Steć - Uczennica II LO w Lubinie, Urszula Mroczko - Studentka Uniwersytetu im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Krystyna Kozołup - Dyrektor Chocianowskiego Ośrodka Kultury, Anita Foryś - Uczennica II LO w Lubinie, Tadeusz Lisowski - Wodzirej, lektor czytań mszalnych, Krystyna Leszczyńska - Aktorka tekstów literackich, Piotr Piech - Radny Rady Miejskiej w Chocianowie, Henryk Czckajło - Członek Zarządu Powiatu Polkowickiego. Radny Rady Powiatu Polkowickiego, Ksiądz Stanisław Łobodziec - Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. Wniebowzięcia

Najświętszej Maryi Panny w Chocianowie, Dziekan Dekanatu Chocianów, Jolanta Floryn - Dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Chocianowie i wielu innych. 

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc. 

(K.N)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (3)

BayBay

0 1

Zapomnieliscie o gościu od żółtego autobusa
18:57, 09.09.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

icic

0 1

No właśnie on wtedy nie czytał tylko jeździł autobusem 19:14, 09.09.2018


marks frankamarks franka

0 0

Sama elita.Oczytani,że hej. Skibickiemu się to raczej przydało, bo do MATURY miał za daleko. I ta AKADEMICKA inteligencja z Ogrodzisk zamiast czytać nam PRZEDWIOŚNIE - przeczytać powinien KAPITAŁ -Marksa, bo częściej musiał do niego sięgać niż do polskich poetów. I zabawniej byłoby...Ha, ha... No, jedynie jednego widzę uczciwego,w czarnej sukmanie. Inni powinni czytać inne pozycje, np. o moralności, etyce itp... ,lub chodzić częściej do kościoła, bo jakoś im nie wierzę... 17:50, 15.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© chocianow.com.pl | Prawa zastrzeżone