Zamknij
REKLAMA

Chocianowski Delfinek pod lupą Najwyższej Izby Kontroli

15:31, 18.04.2019 | K.N
REKLAMA
Skomentuj

Pierwsza edycja Programu budowy w województwie dolnośląskim małych przyszkolnych krytych pływalni zakończyła się pomyślnie. Baseny powstały w pięciu gminach w Strzegomiu, Głuszycy, Górze, Chocianowie i Twardogórze.  Dla uczniów pobliskich szkół to możliwość nauki pływania, a dla lokalnej społeczności nowe obiekty rekreacyjne. Na ich powstanie trzeba było jednak czekać prawie rok dłużej niż zakładano. Dodatkowo koszty wybudowania pływalni znacznie przewyższyły pierwotne założenia a ich utrzymanie jest dużo droższe niż prognozowano informuje Najwyższa Izba Kontroli, która przeprowadziła ocenę pierwszą edycję programu "Dolnośląski Delfinek"

Problematyką przyszkolnych pływalni w województwie dolnośląskim NIK zajęła się m.in. z uwagi na autorskie założenia tego pilotażowego programu. Przed rozpoczęciem programu na terenie żadnej z pięciu gmin objętych kontrolą nie było publicznych krytych basenów.

Zastrzeżenia NIK budzi sposób przygotowania Programu. W 2015 r. Samorząd zlecił opracowanie Analizy funkcjonalno-użytkowej. Jednak część założeń w niej zawartych, jak np. kosztorysy budowy pływalni, które określone zostały na poziomie 5 mln zł, były nieaktualne, nawet w trakcie realizacji pierwszej edycji Programu „Dolnośląski Delfinek”, tj. w latach 2016-2017. 

Województwo Dolnośląskie zakładało, że przyszkolne pływalnie będą tanie w budowie i utrzymaniu. Każda z pływalni miała kosztować 5 mln zł. Niestety te prognozy nie sprawdziły się. W rzeczywistości budowa każdego z basenów pochłonęła od 30% do 270% więcej niż zakładano (od 6,5 do 13,5 mln zł).

Żadna z pięciu skontrolowanych jednostek nie zdecydowała się na zaprojektowanie małej, przyszkolnej, krytej pływalni w wersji podstawowej tj. jedynie z niecką basenową. Każda z Gmin miała swój własny pomysł na tą inwestycję. Chcąc uatrakcyjnić obiekt, podjęte zostały decyzje o rozszerzeniu oferty o elementy rekreacyjne, co w konsekwencji miało wpływ na wzrost kosztów inwestycji. I tak: w Chocianowie zdecydowano się na dwie sauny oraz pomieszczenie ze zbiornikiem schładzającym. 

W ocenie NIK gminy były niejako zmuszone do rozszerzenia swojej oferty rekreacyjnej. Program zakładał bowiem, że pływalnie będą wykorzystywane nie tylko do nauki pływania dla dzieci i młodzieży, ale także będą obiektem rekreacyjnym dla mieszkańców gmin.

Zgodnie z założeniami Analizy funkcjonalno-użytkowej, wybudowane w ramach Programu pływalnie miały być zarządzane przez kadrę kierowniczą szkół, przy których powstały. Jak się okazało, założenie to przerosło większość gmin i ostatecznie tylko dwie z nich przekazały pływalnie szkołom. Jednak jedna z gmin (Chocianów), zamiast w trwały zarząd, przekazała szkole pływalnię w formie użyczenia – co było rozwiązaniem nielegalnym. W związku z powyższym NIK sformułowała wniosek pokontrolny do gminy Chocianów o przekazanie budynku pływalni Szkole Podstawowej w formie przewidzianej przepisami.  Obecnie wniosek jest w trakcie realizacji. 

[WIDEO]55[/WIDEO]

Za niepokojące należy uznać jednak dotychczasowe wyniki finansowe pływalni, które pokazują, że mogą one nie być tak tanie w utrzymaniu, jak pierwotnie zakładano. Wyniki kontroli pokazują, że w trzech skontrolowanych Gminach (Góra, Głuszyca, Chocianów), przychody osiągnięte z tytułu udostępniania pływalni były dużo niższe (nawet trzykrotnie niższe) niż zakładano. 

Łącznie do kierowników skontrolowanych jednostek Izba skierowała 31 wniosków pokontrolnych z których 27 zostało już zrealizowanych. Ogółem finansowe skutki nieprawidłowości dotyczyły kwoty 1,3 mln zł.

NIK oceniła całość na piątkę, ale jednak z dużym minusem.

[ZT]12079[/ZT]

 

(K.N)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (3)

NIK NIK

2 0

Zadłużył i wykończył Franciszek Chocianów. Sprowadził na swoje miejsce kolejną osobę do cudowania i po tej kadencji będziemy płakać. 10:16, 19.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RadaRada

0 2

A czy to nie radny Piech i Piotrowski byli radnymi w poprzedniej kadencji? Gdzie nadzór ze strony rady. Czy czasem któryś z nich nie był w komisjach? No ładnie 15:16, 19.04.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ale Idiotale Idiot

3 0

mało rozgarnięty jesteś. NIK kontrolowała cały program "dolnośląski delfinek" raDNI Chocianowa nie są od tego. naucz się czytać albo myślec 15:23, 19.04.2019


REKLAMA
© chocianow.com.pl | Prawa zastrzeżone