Zamknij

Uważaj co robisz i piszesz w ciszy wyborczej. Może to grozić wysokimi karami

10:48, 12.10.2019 K.N Aktualizacja: 08:33, 13.10.2019
Skomentuj
reo

W całej Polsce obowiązuje cisza wyborcza. Do zakończenia niedzielnych wyborów zakazana jest jakakolwiek forma agitacji komitetów lub kandydatów startujących w wyborach parlamentarnych.

Cisza wyborcza z założenia jest okresem, w którym wyborcy mogą zastanowić się nad wyborem. W tym czasie niedopuszczalna jest jakakolwiek forma agitacji, w tym wystąpienia publiczne, publikacje prasowe dotyczące poszczególnych kandydatów i publikowanie sondaży. 

Zakazane jest również np. naklejanie plakatów promujących komitety lub kandydatów, rozprowadzania gazet z reklamami wyborczymi i poruszanie się samochodem, na którym zamieszczone są ogłoszenia wyborcze. Zakaz dotyczy również internetu.

Jak podaje Państwowa Komisja Wyborcza, naruszenie zakazu prowadzenia agitacji wyborczej w okresie ciszy wyborczej stanowi wykroczenie, a naruszenie zakazu podawania do publicznej wiadomości wyników sondaży zachowań wyborczych i przewidywanych wyników wyborów — występek. 

Ocena, czy w danym przypadku doszło do naruszenia tego zakazu, nie będzie należała do Państwowej Komisji Wyborczej, lecz do organów ścigania i sądów. Wszystkie przypadki dotyczące naruszenia ciszy wyborczej należy zgłaszać bezpośrednio policji. Za naruszenie ciszy wyborczej grozi grzywna od 500 tys. zł do 1 mln zł.

Cisza wyborcza skończy się w niedzielę o godz. 21.00, chyba, że któraś z komisji przedłuży czas głosowania.

(K.N)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%