Zamknij
REKLAMA

Ponad 100 tys. zł z portfeli chocianowian na pseudo-dziennikarstwo z Lubina!

08:00, 19.12.2019 | A.P | K.N
Skomentuj facebook.com/AdamMichalikPNL | facebook.com/BurmistrzChocianowa
REKLAMA

Po wielomiesięcznym śledztwie dziennikarskim udało nam się dotrzeć do informacji, kto i za ile prowadzi oficjalną stronę miasta. Chocianowianie zapłacą za to ponad 140 tys. zł rocznie!

Umowę na prowadzenie strony internetowej sprytnie pozmieniano tak, że trudno było do niej dotrzeć. Redagowana wcześniej strona internetowa została bowiem przekazana - bezpłatnie - do Regionalnego Centrum Kultury. Z kolei RCK zamiast ją redagować, zleciła to fundacji Dumni z Chocianowa.

Fundacja ta w umowie na czas określony otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 12 tys. zł miesięcznie, a więc 144 tys. zł rocznie

Do 2018 roku koszt utrzymania strony internetowej wraz z serwerami nie przekraczał 1000 zł. Co ciekawe, osoby związane z fundacją - mimo tego, że są dumne z Chocianowa, nie mają z naszym miastem za wiele wspólnego.

Wolontaryjny pisarz z Lubina
Adam Michalik, lubinianin znany wcześniej w naszej gminie z piastowania funkcji pomocy administracyjnej, jest obecnie dyrektorem biura legnickiego oddziału Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej. Zrezygnował jednocześnie z piastowania funkcji w chocianowskim ratuszu.

Od naszej gminy nie odciął się jednak definitywnie - jak sam przyznał podczas przesłuchania w prokuraturze - jest redaktorem naczelnym portalu chocianow.pl, na którym wychwalany jest Kulczyński, ganiona opozycja. Spod jego pióra wyszedł m.in. anonimowy paszkwil o nazwie Tonący brzytwy się chwyta, w którym Michalik ostro atakuje Norberta Piotrowskiego, radnego opozycji. Przepełniony epitetami i nacechowaniami emocjonalnymi tekst podważa zasadność powstania karty, która miałaby służyć mieszkańcom naszej gminy. 

Jak przyznał sam Michalik w zeznaniach przed lubińską prokuraturą, tekst powstał w formie zemsty za działania Piotrowskiego, który przed sądem próbował dochodzić swoich praw w związku z rzekomym pomówieniem go w innych mediach związanych z ruchem politycznym Kulczyńskiego. 

Michalik w zeznaniach u prokuratora przyznał, że funkcje w Chocianowie piastuje w formie wolontariatu, a teksty na stronie chocianow.pl, które mogą być uznane za polityczne są jego autorstwa. 

[ZT]12618[/ZT]

Inną osobą, która przyznała się do redagowania strony chocianow.pl jest Kasper Nowak - dziennikarz TV Regionalna. Podczas jednego z procesów sądowych próbował nagrywać zeznania Anny Pichały, chocianowskiej radnej. Gdy sąd zapytał na czyje zlecenie działa, Nowak przyznał, że reprezentuje oficjalną stronę miasta Chocianowa, a legitymację dziennikarską ma od fundacji Dumni z Chocianowa..

Autorzy tej strony nie mieli odwagi jednak podpisać się pod swoimi tekstami i korzystają z zawartego w ustawie o prawach autorskich prawa do anonimowości, co sam Michalik podkreślił w trakcie zeznawania w prokuraturze. 

144 tys. zł to nie wolontariat
Fundacja Dumni z Chocianowa działa od kwietnia 2019 roku. Zaledwie parę miesięcy później RCK zleca fundacji prowadzenie strony internetowej. Prezesem fundacji jest Sebastian Grygorcewicz.

To lubinianin, który chętnie pokazywał się w obecności Tomasza Kulczyńskiego w trakcie kampanii wyborczej w 2018 roku. Ten sam Grygorcewicz poprowadził w październiku, konwencję wyborczą Kulczyńskiego, na której pojawiła się śmietanka polityczna Lubina. 

Mimo, że fach Sebastiana Grygorcewicza to technologia układania rur i kabli, to nie przeszkadzało mu w kwietniu założyć fundację Dumni z Chocianowa, której przedmiot działalności rozbudował do maksimum, zaczynając od działalności agencji reklamowej, przez wydawanie gazet, portali internetowych czy organizacji targów, wystaw i kongresów.  Gdyby tego było mało, opisywana fundacja, która dostaje gminne pieniądze, znajduje się pod adresem w którym jest też siedziba restauracji Dorotka należącej do babci Agaty Wesołowskiej (w 2018 roku startowała w wyborach samorządowych z list Kulczyńskiego - przegrała. Po zaprzysiężeniu burmistrz natychmiast dał jej pracę w urzędzie, gdzie pełni funkcję pomocy administracyjnej). 

Brat Sebastiana Grygorcewicza, Krzysztof to osoba, blisko związana z Kulczyńskim. W wyborach samorządowych w 2018 roku firma, którą posiada Krzysztof Grygorcewicz prowadziła obsługę marketingową Komitetu Wyborczego Kulczyńskiego. Ponadto nazwisko Krzysztofa Grygorcewicza pojawia się w sprawie o możliwe pomówienie i zniesławienie Sołtys Parchowa do którego mogło dojść w okresie od 4 do 10 stycznia 2018 roku, na portalu vcity.pl.
Bracia z Lubina, mogą być dumni z Chocianowa! Publiczne pieniądze mieszkańców gminy idą, do Sebastiana Grygorcewicza 12 000 zł za prowadzenie strony chocianow.pl, a Krzysztof Grygorcewicz zarabia na produkcji plakatów, pieczątek, medali ze sklejki, koszulek z nadrukiem czy za produkcje plakatów na wymianę pieców. 

Odpowiedzi na pytania brak
Adam Michalik w trakcie rozmowy z nami zdążył powiedzieć, że nie ma nic do skomentowania, po czym rozłączył się. Nie wiemy zatem, czy dyrektor oddziału DZPN - instytucji, która z zasady stara się być niezależna od polityki, ma możliwość pisania tekstów pseudo dziennikarskich opisujących życie polityczne gminy. Nie udało nam się określić czy strona posiada więcej od dwóch wymienionych przez nas autorów - wiemy jedynie, jeśli wierzyć zeznaniom Michalika, że obecnie nie są w jej tworzenie zaangażowani urzędnicy urzędu w Chocianowie. 

Regionalne Centrum Kultury z kolei również nie odpowiedziało na nasze pytania - poprosiło, by przesłać je na piśmie. Do czasu tej publikacji nie uzyskaliśmy na nie odpowiedzi. Sebastian Grygorcewicz uchylił się od odpowiedzi telefonicznej podobnym fortelem. 

 

(A.P | K.N )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (16)

BeataBeata

13 11

To już dawno było wiadome, a wydał go nie kto inny, jak szczekający faker. 08:10, 19.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Do BeataDo Beata

8 8

Nie raz grillowali razem!? To jak ? 08:44, 19.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Oburzony Oburzony

13 11

Tutaj powinna na stałę zagościć prokuratura! Jak można tyle kasy gminnej wyprowadzać? 08:49, 19.12.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

cbacba

6 4

Oni jeszcze JESZCZE mają znajomości tam.. 14:49, 19.12.2019


AllelujaAlleluja

13 7

Pralnia otwarta całodobowo, a biedaku Chocianowski utrzymujesz to... 11:55, 19.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

CBA PolandCBA Poland

13 8

Już ich system pada. Służby , odpowiednie służby, nie te lubińskie , wiedzą juz wszystko. Sprzątanie znacznie się od stycznia. 11:59, 19.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

choinka tomkachoinka tomka

12 6

Dziś Heniu , kandydat do koryta, roznosił Głos Regionu. I wszystko jest już wiadome... 14:51, 19.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

janjan

12 5

Wielki J Ślipko co na to powiesz chyba nic nie wiedziałeś.Referendum jak najszybciej i skończy się dojny Chocianów dla kolesi z Lubina. A ty i twoja rada PiS i Kulczyckiego będziecie ostatnie szkodniki dla Miasta. 20:35, 19.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JaninaJanina

6 2

Ciekawe co na to radni ? 20:43, 19.12.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

RadnyRadny

4 1

Wnioskuję o. Zakończenie dyskusji 21:22, 19.12.2019


OMGOMG

5 6

Jeśli to prawda a nie zwykła próba manipulacji społeczeństwem to prosimy redaktora o podparcie tych rewelacji jakimiś niezbitymi dowodami typu - zdj tej umowy która opiewa na 12 tys zł dla tych ludzi - zdj z uzasadnienia postępowania sądowego z którego będzie wynikać że faktycznie Ci ludzie z Lubina przyznają się do prowadzenia tej strony itp. Bo póki co to widać tylko jak obie wasze redakcję się przepychaja a w sumie zero konkretów - choć tamta strona już nie raz pokazywała różne zdj dokumentów które często zaprzeczały waszym rewelacjom - kto w końcu mówi prawdę?? Robicie ludziom wodę z mózgów nie podpierajac swoich rewelacji żadnymi zdj. I w końcu kto jest współautorem tego tekstu, kto kryje się za inicjałami A. P.?? Mam tylko nadzieję, że nie jest to jedna z naszych radnych, bo moim zdaniem radni powinni zajmować się pracą dla dobra gminy, a kojarzenie radnych z tym całym zgiełkiem na pewno gminie nie pomaga. 22:59, 19.12.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Ad OMGAd OMG

5 0

Gdyby nie było potwierdzenia na podane fakty, kolesie (bez)prawnicy rozszarpaliby autorów :-P A siedzą cicho... 09:04, 20.12.2019


DobreDobre

4 1

A całowałeś już dzisiaj tyłek swojego guru 14:42, 20.12.2019


DonosDonos

4 1

CBA niebawem to wyjaśni. Już Franek pisze. Znany jest z tego. Na Romka też pisał. 18:03, 20.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mecenasmecenas

3 0

100 000 zł przecież to jest masa pieniędzy ! 21:10, 22.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

hit2020hit2020

1 0

Burmistrz UG Chocianów zarabia 9 663,00 zł miesięcznie, a jego kolega od bezpartyjnych Stasiak Darisz ( dyrektor z gminy Ścinawa) , jako doradca burmistrza Kulczyńskiego, zarabia na chocianowianach aż 9 340,00 zł miesięcznie . Pytanie: KTO TU CURWA JEST KIM? 19:30, 26.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA