Zamknij
REKLAMA

Samorządowcy na czele z burmistrzem będą musieli się natrudzić w przekonaniu Kuratora do reorganizacji szkół

09:32, 02.07.2020 | K.N
REKLAMA

Mieszkańcy Szklar Dolnych nie poddają się w walce o ocalenie Szkoły Podstawowej w ich wsi. 
W wioskach w których planuje się likwidację klas IV-VIII były już pikiety rodziców, zbiórki podpisów, a nawet wywieszanie flag na znak protestu wobec decyzji burmistrza i radnych co do reorganizacji szkół. 

Wczoraj mieszkańcy Szklar Dolnych i Parchowa zorganizowali spotkanie z Dolnośląskim Kuratorem Oświaty Romanem Kowalczykiem, któremu opowiedzieli dlaczego pomysł likwidacji klas IV-VIII ich zdaniem jest zły. Mimo zaproszenia, na spotkaniu nie było burmistrza Chocianowa, Tomasza Kulczyńskiego oraz radnych z jego klubu. 
 
Wśród argumentów za pozostawieniem placówki edukacyjnej w obecnej formie można było usłyszeć m.in. że: 

Uchwała [przyp red. - o zamiarze reorganizacji szkół w Parchowie i Szklarach Dolnych] jest podjęta przeciwko dzieciom, młodzieży i rodzicom mieszkającym w 12 wioskach gminy Chocianów. Obecnie dzieci, młodzież uczą się w małych, przyjaznych, bezpiecznych Szkołach Podstawowych, a reorganizacja zawarta w uchwale zmierza do utworzenia 1 zbiorczej  Szkoły Podstawowej z klasami 4-8 na 12 wiosek wraz z klasami 0-3.

Mieszkańcy Szklar podnieśli też problem braku rozmów konsultacji z rodzicami i mieszkańcami nie tylko Szklar Dolnych ale też Trzmielowa i Brunowa przed podjęciem uchwały, a podjęta wprowadza działania niszczące społeczność lokalną, ośrodek rozwoju Szklar Dolnych, miejsca edukacji, wydarzeń kulturalnych, sportowych i miejsc spotkań. 

Suchej nitki na uchwale w sprawie reorganizacji szkół w Parchowie i Szklarach Dolnych nie zostawił przewodniczący Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Lubinie Ryszard Lis, który wytknął błędy, wady prawne czy nieprawidłowości w procedowaniu uchwały. 


Dolnośląski Kurator Oświaty, Roman Kowalczyk zaakcentował, że plany reorganizacji szkoły w Szklarach Dolnych im. Jana Pawła II to chichot historii w 100-lecie tego wielkiego Polaka i Świetego. Kowalczyk dodał też, że samorządowcy na czele z burmistrzem będą musieli się natrudzić wyszukując argumenty, które przekonają Kuratora do wydania pozytywnej opinii w kwestii reorganizacji szkół  

Przypomnijmy, podczas sesji Rady Miejskiej 14 maja 2020 roku, w trakcie jej trwania została wprowadzona zmiana w porządku obrad i przedstawiono uchwały, które mówią m.in: o reorganizacji szkół wiejskich w Szklarach Dolnych i Parchowie. Kulczyński, jego radni i część przedstawicieli PiS chcą zmniejszyć szkoły do klas I-III, a pozostałe dzieci będą dowożone do szkoły w Trzebnicach i Chocianowie. 

Kulczyński w wypowiedzi dla Radia Wrocław wspomniał, że reorganizacja może przynieść oszczędności na poziomie 2 milionów złotych. A jako usprawiedliwienie likwidacji klas IV-VIII w szkołach w Parchowie i Szklarach Dolnych podał chęć:

 
Chociażby zniesienie podatku od nieruchomości dla osób fizycznych.


Jednak mieszkańcy gminy Chocianów pamietają, że Kulczyński w kampanii wyborczej w 2018 roku nie wspominał nic o zniesieniu podatku od nieruchomości dla osób fizycznych kosztem reorganizacji szkół. 
 

(K.N)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA