Zamknij
REKLAMA

10-letnia Amelka do Kuratora Oświaty: "Proszę aby nie zamykać tej szkoły" 

12:10, 02.07.2020 | K.N
REKLAMA

Pracowity dzień miał wczoraj Dolnośląski Kurator Oświaty Roman Kowalczyk, który po spotkaniu z mieszkańcami Szklar Dolnych udał się do Parchowa, gdzie burmistrz i radni z jego ugrupowania oraz PiS podejmują działania zmierzające do likwidacji klas IV-VIII w Szkole Podstawowej. 

Parchów też mówi NIE pomysłowi reorganizacji placówki edukacyjnej na wsi. Podczas merytorycznej dyskusji, Kurator Oświaty zaznaczył, że nie podjął jeszcze żadnej decyzji, bo woli najpierw spotkać się z lokalną społecznością i porozmawiać z najbardziej zainteresowanymi tematem mieszkańcami. 

Na spotkaniu słychać było argumenty, że szkoła w Parchowie posiada dobrą kadrę nauczycielską, jest w niej kameralny klimat, którego nie wolno zepsuć. 

Jednak w pamięć najbardziej zapadła wypowiedź 10-letniej Amelki, uczennicy Szkoły Podstawowej w Parchowie, która poprosiła Kuratora Oświaty aby nie zamykano szkoły.

Na spotkaniu z mieszkańcami Parchowa oczywiście nie było burmistrza Chocianowa Tomasza Kulczyńskiego ani zaproszonych radnych, którzy głosowali za przyjęciem uchwały mówiącej o chęci reorganizacji dwóch szkół w gminie Chocianów. 

Jak tłumaczy radna Anna Pichała, wizyta Kuratora Oświaty była dla mieszkańców Parchowa bardzo potrzebna, bo jak można zauważyć Kurator mimo epidemii przyjechał z Wrocławia na rozmowy z ludźmi:

Zaprosiłam Pana Romana Kowalczyka przede wszystkim, by Kurator mógł osobiście uspokoić ludzi, że pomysł likwidacji szkół to problem lokalny. Uchwały wymuszają na nim opinię, ale jak na razie samorząd Chocianowa unika poważnego spotkania, nie tylko z ludźmi ale także z nim. Zaprosiłam Kuratora, by przedstawić mu stan faktyczny, społeczne zaangażowanie mieszkańców, by uniknąć przekłamań do jakich zdolna jest administracja Tomasza Kulczyńskiego. Poza tym ludzie chcieli usłyszeć słowa otuchy, wsparcia, a także oczekiwali uspokojenia w sprawie dla nich arcyważnej. Skomentowała radna Anna Pichała


Przypomnijmy, podczas sesji Rady Miejskiej 14 maja 2020 roku, w trakcie jej trwania została wprowadzona zmiana w porządku obrad i przedstawiono uchwały, które mówią m.in: o reorganizacji szkół wiejskich w Szklarach Dolnych i Parchowie. Kulczyński, jego radni i część przedstawicieli PiS chcą zmniejszyć szkoły do klas I-III, a pozostałe dzieci będą dowożone do szkoły w Trzebnicach i Chocianowie. 
 

(K.N)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
0%