Zamknij
REKLAMA

Wiemy ile gmina Chocianów może stracić na "Polskim Ładzie"

16:39, 01.08.2021 | K.N
REKLAMA

Wbrew rządowej propagandzie program "Polski Ład" oznacza potężne straty dla miast i gmin - tak wynika z wyliczeń Związku Miast Polskich. Straty, w perspektywie najbliższych lat idą w setki miliardów złotych. Powstała specjalna strona, na której można sprawdzić ile straci dana gmina. 

Szumnie zapowiadany, m.in. podczas wizyty marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek i minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg w Chocianowie program "Polski Ład" budzi zastrzeżenia przedsiębiorców i samorządowców.

Przedsiębiorcy wskazują na ukryte podwyżki podatków, które mogą uderzyć w małe firmy, samorządowcy zwrócili uwagę, że Fundusz Polski Ład, który ma być programem ukierunkowanym na inwestycje lokalne w gminach, pozbawiony jest jasnych kryteriów podziału środków.

Teraz na alarm biją samorządowcy zrzeszeni w Związku Miast Polskich. W komunikacie i nagraniu opublikowanym na stronie organizacji wskazują, że aż 145 mld zł w ciągu 10 lat stracą "na Polskim Ładzie" miasta i gminy. Ma to wynikać z projektu ustawy o PIT i CIT, który realizuje założenia rządowego programu w zakresie podatków.

- Z opublikowanego projektu ustawy wynika, że za ten projekt zapłacimy my wszyscy - podkreśla Związek Miast Polskich. - Społeczności lokalne w ciągu 10 lat stracą 145 mld zł, podczas gdy budżet centralny zyska per saldo 27 mld. Na kolejnych zmianach stracą zwłaszcza miasta, których budżety są oparte na udziałach w PIT (...). 

Powstała specjalna strona www.naTwojkoszt.pl, na której można sprawdzić ile dane miasto, gmina wiejska lub miejsko-wiejska, straci na "Polskim Ładzie" w 2022 roku. 

Wedle podanych tam informacji gmina Chocianów straci w przyszłym roku ponad 3 844 384 zł, Polkowice 10 622 461 zł, Lubin 29 196 132 zł, Przemków 2 106 080 zł, Chojnów 3 217 624 zł

Jak czytamy w komunikacie, te szacunkowe wyliczenia opierają się na średnim ubytku w PIT, podanym przez Ministerstwo Finansów w OSR projektu ustawy (26,8%).Odnosi się do planowanej na 2021 r. kwoty udziałów w PIT, podanej wszystkim JST przez Ministra Finansów do planowania budżetu na rok 2021.

(K.N)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
0%