Zamknij
REKLAMA

Ignorancja i cynizm staje się faktem?

10:15, 29.04.2019 | P.P
Skomentuj
REKLAMA

XI nadzwyczajna  sesja Rady Miejskiej w Chocianowie stała się faktem. Została ona zwołana przez Klub radnych Razem dla Chocianowa w dniu 26-04-2019r.  Powód? Powołanie kolejny raz (wybór) do Komisji Rewizyjnej członka klubu Razem dla Chocianowa. Jest to ustawowo zagwarantowane prawo każdego klubu do tego, aby klub miał swojego przedstawiciela w komisji (prawo to dotyczy Komisji Rewizyjnej oraz Komisji Skarg, Wniosków i Petycji). I co się stało? Kolejny już raz klub PiS i Tomasz Kulczyński 2018 pokazał jednego z palców członkom klubu Razem dla Chocianowa. Podczas nieobecności radnego Norberta Piotrowskiego do Komisji Rewizyjnej zostali zgłoszeni przez klub radna Anna Pichała i moja osoba. Radna Izabela Szwed jest już członkiem Komisji Skarg, Wniosków i Petycji. Cała dziesiątka w osobach Janusz Ślipko, Paweł Baran, Jerzy Bałecki, Artur Wandycz, Piotr Wandycz, Marcin Ślipko, Paweł Bujak, Paweł Kisiel, Dorota Kehle i Andrzej Kuśmierczyk zagłosowała przeciw mojej kandydaturze oraz kandydaturze Anny Pichały. Można by rzec, sytuacja do przewidzenia. Ciężko się przy tym napracowali, można by rzec że po łokcie. Takiej sytuacji nie pamięta żadna kadencja poprzednich rad miejskich w Chocianowie. Przykład idzie z Lubina? Powszechnie wiadomo, że burmistrz jest z Lubina, a w Chocianowie urzęduje kilka godzin i weekend. Na sesje nie chodzi. Nudzi się? A z podatków gdzie się rozlicza? A i jeszcze warto zobaczyć na BIP Chocianów jak podatki umarza. Takie zachowanie radnych jest moim zdaniem podyktowane tym, że obawiają się oni, że kompetentne osoby z doświadczeniem będą członkami poszczególnych komisji, w tym Komisji Rewizyjnej. Mój akces w Komisji Rewizyjnej przede wszystkim nie jest podyktowany profitami, którymi obławiają się radni klubu PiS i Tomasz Kulczyński 2018, ale zasadniczo moim doświadczeniem i wiedzą ekonomiczną oraz analitycznym myśleniem, które przez cztery ostatnie lata nabyłem jako członek Komisji Rewizyjnej RM w Chocianowie w kadencji 2014-2018. Przez ten czas zdobyłem duże doświadczenie, które wniosło by wartość dodaną w kolejnej kadencji RM w latach 2018-2023. Finanse publiczne nie są mi obce.

Może kilka faktów. Przewodniczący RM Janusz Ślipko cynicznie wnioskował na sesji na której został powołany jako przewodniczący, aby cztery komisje były trzyosobowe. Nie trzeba być asem z matematyki, aby policzyć do dwunastu (4x3=12). Prawdopodobnie było to celowe działanie, aby wykluczyć co najmniej trzech radnych. Kilka razy pytałem dlaczego tak robi i czy przewidział to, aby każdy z radnych był członkiem komisji. Mówił, że tak. Oczywiście działał dalej zgodnie z zaplanowanym scenariuszem. Nie wspomnę o tym, że złapałem jego na kłamstwie. Sam zgłosił akces do Komisji Oświaty, Spraw Społecznych i Promocji. Takiej sytuacji nie pamiętam, by przewodniczący RM był członkiem jakiejkolwiek komisji. Powód wejścia do komisji –blokada wejścia co najmniej jednego z radnych.  

Gdyby nie inicjatywa czterech radnych (założenie klubu i wniosek o uzupełnienie składu dwóch komisji), sytuacja trwała by do dziś dnia. Na dzień dzisiejszy wykluczonych jest trzech radnych:  Anna Pichała, Norbert Piotrowski i ja.  Cynicznie na sesji w dniu 17-04-2019r. w Chocianowcu  Artur Wandycz zgłosił do Komisji Rewizyjnej i do Komisji Skarg, Wniosków i Petycji członka klubu Razem dla Chocianowa radną Izabelę Szwed. Zgodziła się ona kandydować do drugiej komisji. Otrzymała poparcie czternastu radnych (sama się wstrzymała od głosowania na siebie). Dotychczas nie otrzymała poparcia do żadnej komisji, a teraz łaskawie zdobyła zaufanie radnych z klubu PiS i Tomasz Kulczyński 2018. Wiadomym jest, że jest nauczycielem i naturalne (uzasadnione) by było jej członkostwo w Komisji  Oświaty, Spraw Społecznych i Promocji.  Na XI sesji RM radna Izabela Szwed zapowiedziała, że podejmie taką inicjatywę która pozwoli jej na kandydowanie do komisji oświaty. Zobaczymy jak zagłosują klubowicze PiS i Tomasz Kulczyński 2018r.

Jak wiadomo z porządku obrad jedynym projektem uchwały był wybór członka Komisji Rewizyjnej. Przewodniczący Ślipko w podpisanym uzasadnieniu do projektu uchwały napisał: „Z uwagi na rezygnację jednego z członków Komisji Rewizyjnej w dniu 10-04-2019r. i zgodnie z art. 18a ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 506) jest w pełni uzasadnione uzupełnienie komisji o jednego z przedstawicieli nowego Klubu Radnych „Razem dla Chocianowa””. Rezygnację złożył Artur Wandycz, który był członkiem Komisji Rewizyjnej do 10-04-2019r. oraz jednocześnie jest członkiem Komisji Rozwoju, Kultury i Sportu.  Jedni radni są w dwóch komisjach, inni w żadnej. Czy tak to powinno być? Oczywiście, że nie! Po co przewodniczący Ślipko uzasadnia coś, do czego się nie przychyla. Pisze, że klub ma do tego prawo, a swoim działaniem to prawo odbiera radnym. Czy to nie jest cyniczne działanie? Czy nie mamy do czynienia z ignorancją?

Przypomnę może kto jest w chwili obecnej członkiem Komisji Rewizyjnej. Otóż są nimi radny Paweł Baran i Andrzej Kuśmierczyk. W tej komisji muszą moim zdaniem być fachowcy, radni którzy mają wiedzę i doświadczenie. Czy tych dwóch członków ma kompetencje bycia w tej iście ważnej komisji? Przypomnę, że nie pamiętam takiej sytuacji w chocianowskiej demokracji, by Komisja Rewizyjna nie przedłożyła żadnych wniosków do projektu budżetu, a tak się stało w przypadku projektu budżetu na 2019r. Z mojej wiedzy wynika, że najprawdopodobniej żaden z członków komisji nie był na szkoleniu dla członków komisji rewizyjnych organizowanych przez RIO. Takie szkolenie zostało zaplanowane w pierwszych tygodniach obecnej kadencji (po negocjacji koszt 600 zł), ale po kilku dniach z niewiadomych przyczyn zostało ono odwołane. Radna Anna Pichała i Norbert Piotrowski wykazali na komisjach i sesjach jak kompetentni są członkowie Komisji Rewizyjnej. Może będzie kiedyś okazja o tym napisać.

Dotychczas było tak, że członkowie Komisji Rewizyjnej pracowali w większym zakresie niż członkowie innych komisji RM. Wyższa dieta, która im przysługiwała była z tej przyczyny uzasadniona, w porównaniu do członków pozostałych komisji. Było tak jednak do 28-01-2019r. Dlaczego? Domyślam się, że powodem tym mogło być to, że członkiem tej komisji był radny Norbert Piotrowski. Po wykryciu bubla prawnego (uchwała o powołaniu Komisji Rewizyjnej została podjęta z istotnym naruszeniem prawa) przez Wojewodę dolnośląskiego na wniosek klubu radnych Razem dla Chocianowa, radny Piotrowski nie został do niej ponownie powołany na sesji w Trzebnicach w dniu 11 marca 2019r. Trzecim członkiem wybranym do komisji został radny Artur Wandycz.

Przypomnę, że pierwszą pod względem wartości podwyżki diety otrzymał radny Paweł Baran. Do 28-01-2019r. dieta przewodniczącego Komisji Rewizyjnej wynosiła 778,40 zł, a po podwyżce już 1 234,70 zł. Wzrost o prawie 60%. Zrobiono jeszcze ukłon w stronę radnego Andrzeja Kuśmierczyka, bo po wyborze nowego sołtysa w Brunowie, nie otrzymywał z racji bycia sołtysem diety 300 zł, a po podwyżce 500 zł.   Członek Komisji Rewizyjnej do 28-01-2019r. otrzymywał dietę w wysokości 671,03 zł,a od podjęcia uchwały już 805,24 zł (wzrost ok. 20%). Jednak była ona niższa od diet otrzymywanych od członków pozostałych komisji stałych RM. Z dniem 17-04-2019r. (po wyborze do Komisji Skarg, Wniosków i Petycji)  dieta radnego znów wzrosła z kwoty 805,24 do kwoty 912,60 zł (wzrost ok. 13%). Diety pozostałych radnych, którzy zostali wybrani do jakiejkolwiek komisji znacząco wzrosły, a dla tych radnych którzy nie zostali wybrani do komisji, diety zostały obniżone do 107,37 zł. Może będzie kiedyś okazja o tym szczegółowo napisać.

Przewodniczący klubu radnych Tomasz Kulczyński 2018 radny Artur Wandycz był członkiem dwóch komisji, Komisji Rewizyjnej oraz Komisji Rozwoju, Kultury i Sportu. Pod wpływem złożonego wniosku klubu radnych Razem dla Chocianowa o uzupełnienie o członka klubu w Komisji Rewizyjnej zrezygnował z dniem 10-04-2019r. z członka Komisji Rewizyjnej.  Zadaję zatem pytanie czy podjęta prawie jednogłośnie uchwała o powołaniu (wyborze) Pani Izabeli Szwed do Komisji Skarg, Wniosków i Petycji była szczera? Jeśli tak, to chciałbym widzieć na najbliższej sesji taki sam wynik podczas głosowania nad jej kandydaturą do Komisji Oświaty, Spraw Społecznych i Promocji. W przeciwnym razie uznam, że była to kalkulacja polityczna.

I już zupełnie na koniec  mam nadzieję, że radna Dorota Kehle odpowie na moją prośbę/pytanie i powie publicznie na kolejnej sesji ile każdy z radnych otrzymał diety za miesiąc luty, marzec i może kwiecień 2019r. Będzie szansa zreflektowania się po manipulacji jakiej dopuściła się na sesji w dniu 11-03-2019r. w Trzebnicach. Odwagi życzę.

(P.P)

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Radny Rady Miejskiej w Chocianowie. Prywatnie mąż oraz ojciec dwójki wspaniałych dzieci. Miłośnik muzyki reggae. Inicjator wielu przedsięwzięć oraz eventów, w tym również tych dla dzieci. Zainteresowania ekonomią, biznesem, HR oraz sprawami społecznymi. Zawodowo związany był z firmą z branży budowlanej – producenta wielkogabarytowych konstrukcji stalowych.

Piotr Piech

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (17)

No cóż No cóż

20 12

Panie Piotrze jest pan najbardziej toksycznym radnym po Pani Pichale, więc czemy się Pan dziwi reakcji innych radnych? 11:28, 29.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JarekJarek

19 9

Pan kropka przecinek się żali 12:00, 29.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


PUPPUP

16 8

Zapraszamy do nas, znajdziemy Panu ciekawe zajęcie.

PUP
12:29, 29.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MietekMietek

14 6

Czy to ten najlepszy kandydat w obwodzie? 12:32, 29.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Trudne sprawyTrudne sprawy

14 5

Zapraszamy na casting. 12:35, 29.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JarekJarek

15 9

Weź się chłopie za jakomś pracę bo od siedzenia w domu wali lekko na dekiel 12:38, 29.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Do JarkaDo Jarka

3 13

Nie bądź *%#)!& i napisz to na publicznym by twój słaby ryj można było zobaczyć slabeuszu zza bramy niczym pies cwany bo brama zamknięta 12:49, 29.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Do autoraDo autora

13 5

Krytykuje Pan, że w komisji rewizyjnej zasiada Pan Baran i Pan Kusmierczyk. Wnioskuję Pan, że w komisji tej powinien zasiadać bardziej doświadczony radny. To jak w takim razie Pan jako młody i niedoświadczony radny zasiadał w komisji rewizyjnej w poprzedniej kadencji? Tak samo był pan niedoświadczony jak nowi radni tej kadencji. Kiedyś było dobrze a teraz już źle? Czym to jest powodowane? Czy aby nie uprzedzeniem do obecnego Burmistrza? Na czym polega demokracja? Czy nie na władzy większości? 13:53, 29.04.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

JanekJanek

7 9

A Wy w ogóle widzicie różnicę między trójką radnych Piech, Pichała Piotrowski i resztą radnych? Przecież to ślepy by zobaczył. Doświadczenie nie musi oznaczać lat praktyki. Wiedzę cała ta trójka ma. Zna przepisy, wie o czym mówi na sesjach. Czego nie można powiedzieć o pozostałych. Gdyby nie to, że ostatnio wzięli się za czytanie z wcześniej starannie przygotowanych im kartek przez pomoc administracyjną, nie wydukali by nic. Nie mają pojęcia co głosują, co ustalają na komisjach. Wiedzą tylko, że mają głosować tak jak szef nakazał koniec kropka!
Każdy z radnych od burmistrza to totalna porażka tej kadencji. 11 sesji za nimi i nadal dno. Im nawet 5 lat kadencji nic nie pomoże. Wstyd mi, że dałem się nabrać na ich piękne słowa w kampanii. 14:28, 29.04.2019


Do JanekDo Janek

8 4

Widzę różnicę. U tej trójki tylko krytyka. Jak to jeden z radnych powiedział, aż się palą aby znaleźć błąd piśmienniczy w protokołach. A wiedzę z Googla to każdy ma w tych czasach. Co mają krytykować radni Kulczyńskiego to co chcą to robią, a reszta krytyka krytyka i na tyle ich stać. Chwalą się interpelacjami z zeszłej kadencji a dlaczego ich nie realizowali? Przez wąskie gardło nie przeszło? 17:47, 29.04.2019


DemokracjaDemokracja

13 5

Demokracja pasowała wówczas gdy był swój Burmistrz, wówczas nawet radni burmistrza nie zabierali głosu. Chyba, że Leszczyński jako przewodniczący. Teraz. Teraz to już nie ma demokracji bo nie ten Burmistrz. No tak to jakoś podobnie jak w TVN brzmi. Jak było PO to ok, a jak PIS to łamanie demokracji. 13:58, 29.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Wyborca Wyborca

7 12

Trzeba być ślepym albo naprawdę *%#)!& żeby nie widzieć na czym polega obecna władza w Chocianowie. Doskonale widać to na sesjach. Kto jest do nich przygotowany i zabiera głos a kto tylko podnosi rączkę w górę i przyklepuje to co burmistrz kazał. Boicie się Piecha jak diabeł święconej wody, bo gdyby tak nie było,byłby w jakiejkolwiek komisji. Naprawdę nie widzicie co się dzieje w Chocianowie jak zepsuliście to miasto. Wy radni chocianowscy pozwalacie na to , żeby tak nieuczciwe gierki się rozgrywały???!!! 15:28, 29.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Do wyborcyDo wyborcy

8 5

Ślepy Jet ten kto nie widział sesji z poprzednich kadencji. Jak to Pan Piech głosował. Tak jak teraz ludzie Kulczyńskiego. Rączka w górę tak jak chciał Skibicki. Poogladaj. A klapki trafia w końcu na stopy a nie na oczy. Dlaczego w tamtej kadencji tak siedział cichutko, a opozycja krzyczała? 18:09, 29.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NorekNorek

1 0

4 lata szybko miną i porobimy lubin! 09:58, 06.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Franek Franek

1 0

Trlle TK do trolowni. 10:31, 06.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LenkaLenka

0 0

Panie Piotrze gdzie się Pan nie pojawi tam Pan szuka problemu!!!!!!!!!!! może trzeba zacząć od samego siebie!!!!!!!!!!!!Już Pan pokazał co Pan potrafi , tylko mieszać ludziom w głowach. 00:20, 13.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%